DSLM Mirroless fotoaparati

Fotografija je više od pukog klika, to je način da zabilježite trenutak i sačuvate emociju. Danas fotografiramo više nego ikad, ali one prave fotografije najčešće nastaju upravo uz DSLR fotoaparat, alat koji pruža kontrolu, kvalitetu i kreativnu slobodu.

Želja za savršenom fotkom, kadrom koji priča priču ili portretom kao iz časopisa često je ono što zaljubljenike u fotografiju odvede u svijet DSLR fotoaparata. Za to, naravno, postoji opravdan razlog. Ovi fotoaparati već godinama su favorit među profesionalcima, entuzijastima i svima koji žele da im uspomene izgledaju baš onako kako ih pamte.

U ovom tekstu proći ćemo sve što trebate znati prije nego što se upustite u DSLR avanturu, od odabira prvog modela, objektiva koji najbolje odgovaraju vašem stilu snimanja, pa sve do snimanja videa i održavanja opreme.

DSLR - jer neke fotke jednostavno moraju ispasti savršeno

DSLR fotoaparati su oni 'ozbiljni' fotoaparati koje često viđamo kod profesionalaca, no u stvarnosti ih sve češće koriste i zaljubljenici u dobru fotku koji žele da njihove uspomene izgledaju vrhunski. To su aparati s onim klasičnim tražilom kroz koje gledate prizor točno onako kako izgleda u stvarnosti, bez filtera i efekata i baš zato su posebni.

S njima možete mijenjati objektive, podešavati sve što treba – od svjetla do fokusa ili samo kliknuti i pustiti da aparat odradi svoje. Fotkajte roštilj s ekipom, putovanje iz snova ili portret mačke u savršenom svjetlu, a uz DSLR fotoaparate osjećat ćete se kao profi.

Osim što rade vrhunske fotke, DSLR fotoaparati su i sjajan partner za učenje, što ih više koristite, to više otkrivate koliko toga možete sami podešavati i kako sitnice čine veliku razliku u fotografiji. Kada vam jednom ‘sjedne’ pravi kadar u pravom svjetlu, teško je vratiti se na obični mobitel.

Kako odabrati pravi DSLR fotoaparat za sebe?

Kada jednom odlučite zakoračiti u svijet DSLR fotoaparata, može se činiti da je izbor prevelik i pomalo zbunjujuć. Toliko modela, oznaka, tehničkih izraza, no ne brinite, sve je lakše kada znate što zapravo tražite. Ključ je u tome da odaberete fotić koji odgovara vašem stilu snimanja, načinu života i naravno, budžetu.

Ako ste početnik, ne morate odmah ići na vrh ponude. Gledajte jednostavnije modele koji imaju dobar omjer cijene i kvalitete, nude osnovne ručne postavke, ali i praktične automatske modove koji će vam pomoći dok učite. Bit će vam korisno ako fotoaparat ima jednostavan izbornik i ekran koji se okreće jer je savršen za kreativne kutove, selfije ili snimanje videa.

Za entuzijaste, stvari postaju malo zanimljivije. Tu već dolazimo do razlika poput veličine senzora: APS-C je najčešći i nudi odlične rezultate, a full-frame donosi još više detalja, osobito u slabijem svjetlu. Također, obratite pažnju na broj točaka fokusa jer više točaka znači preciznije i brže fokusiranje, a to je važno ako planirate fotografirati mališane u pokretu, koncerte ili sport.

Ako se svrstavate među poluprofesionalce, vjerojatno već imate neku viziju onoga što želite. Tu dolazimo do naprednih karakteristika poput dvostrukih utora za memorijske kartice, bržeg rafalnog snimanja, boljih ISO performansi i čvrstog kućišta otpornih na prašinu i vlagu. Također, dobro je obratiti pažnju na kompatibilnost s objektivima koje možda već imate ili planirate nabaviti jer neki brendovi nude ogromnu bazu dodataka, a to je dugoročno velika prednost.

Ne zaboravite ni na dodatnu opremu kao što je vanjska bljeskalica, stativ, mikrofon, daljinski okidač ili rezervna baterija često čine razliku između obične i vrhunske fotke. Provjerite ima li vaš budući aparat priključke za sve što biste jednog dana mogli poželjeti.

Najčešće greške početnika pri korištenju DSLR fotoaparata

Ulazak u svijet elektronike i DSLR fotografije može biti uzbudljiv, ali i pomalo zbunjujuć. Toliko je novih postavki, gumbića i izraza pa je vrlo lako pogriješiti, osobito u početku. Dobra vijest je da se većina tih grešaka lako ispravi, a još bolja da su potpuno normalne.

Izdvojili smo nekoliko najčešćih početničkih zamki na koje je dobro pripaziti od samog starta.

1. Fotografiranje isključivo u automatskom načinu rada
Automatika je korisna, ali ograničava vašu kreativnost. Isprobajte poluautomatske i ručne modove kako biste naučili upravljati svjetlom i ekspozicijom.

2. Zanemarivanje balansa bijele boje
Krivo postavljen balans bijele može upropastiti boje na fotografiji. Umjesto da sve bude prirodno, lice ispada zelenkasto, a snijeg sivo-plav.

3. Nepoznavanje osnovnih postavki ekspozicije
ISO, brzina zatvarača i otvor blende presudni su za dobru fotku. Bez razumijevanja tih pojmova, teško je postići željeni rezultat.

4. Korištenje neodgovarajućeg objektiva
Ponekad je problem u izboru objektiva. Portret s ultra širokokutnim objektivom? Nije baš najbolja ideja. Svaka scena traži pravi alat.

5. Zaboravljanje na fokus
DSLR nudi više točaka fokusa, ali automatski način ne bira uvijek ono što vama treba. Naučite prebacivati fokus točku ručno i birajte što želite istaknuti.

6. Snimanje bez stabilizacije
Zamagljene fotke nisu uvijek umjetničke. Ako nemate stativ, oslonite se na nešto stabilno ili koristite kraće ekspozicije kako biste izbjegli drhtanje.

7. Ignoriranje pregleda fotografija na terenu
Nemojte čekati dolazak kući da provjerite kako su fotke ispale. Pregledajte ih odmah i po potrebi prilagodite postavke dok još imate priliku ponoviti kadar.

Što trebate znati o objektivu za DSLR?

U svijetu DSLR fotoaparata, tijelo fotoaparata je kao baza, a objektiv je ono što fotografiji daje dušu. Iako na početku svi najčešće koriste objektiv koji dolazi u paketu, vrlo brzo shvatite da svaki prizor zaslužuje svoj savršen komad stakla, a tu počinje prava zabava.

Prvo što trebate znati je da objektivi dolaze u nekoliko vrsta, a svaki ima svoje čari i specifične namjene.

  • Prime objektivi su jednostavni, ali moćni

Prime objektivi imaju fiksnu žarišnu duljinu, dakle, nema zoomiranja, ako želite drugačiji kadar morate se vi pomaknuti. Zauzvrat dobivate bolju oštrinu, više svjetla i onaj predivan zamućeni pozadinski efekt (tzv. bokeh) koji svi volimo. Izvrsni su za portrete i umjetničke fotke, a posebno popularni su 35 mm i 50 mm modeli jer su jednostavni, lagani i super za svakodnevno korištenje.

  • Zoom objektivi za maksimalnu praktičnost

Za one koji vole fleksibilnost zoom objektivi će biti najbolji izbor. S njima možete pokriti više scena bez stalnog mijenjanja objektiva, od širokog kadra do detaljnog uvećanja. Savršeni su za putovanja, obiteljska okupljanja ili kad ne znate točno što ćete fotkati pa želite biti spremni na sve.

  • Macro objektivi odabir za svijet izbliza

Macro objektivi su stvoreni za detalje. Ako volite fotkati cvijeće, insekte, nakit ili hranu do najsitnijih detalja, ovo je pravi izbor. Daju vam mogućnost da se približite subjektu više nego s običnim objektivima, a rezultat su fotografije koje otkrivaju ljepotu koju inače ne primijetimo.

  • Telefoto objektivi za udaljene prizore

Telefoto objektivi ulaze u igru kada vam treba ‘dohvat’, bez obzira na to fotografirate li ptice, sport, koncerte ili trenutke koje ne možete ili ne smijete, fizički približiti. Imaju uski kut gledanja, ali zato fantastično zbližavaju prizor, a uz dobru stabilizaciju i mirnu ruku, a rezultat zna biti spektakularan.

  • Što znače ti svi brojevi?

Kada prvi put gledate specifikacije objektiva, sve to može izgledati kao neka matematička jednadžba, no zapravo nije toliko komplicirano. Na primjer, f-broj (npr. f/1.8, f/4, f/5.6) označava širinu otvora blende, što je broj manji, to više svjetla ulazi kroz objektiv, a to olakšava snimanje u tamnim uvjetima. Osim toga, manji f-broj stvara ljepši, zamućeni background, onaj poznati efekt koji daje dojam dubine i profesionalnosti.

S druge strane, žarišna duljina (npr. 50 mm ili 18–55 mm) određuje koliko ‘široko’ ili ‘usko’ objektiv vidi. Širi kut, poput 18 mm, zahvaća više prostora u kadru i super je za pejzaže ili grupne fotografije. Duža žarišna duljina, primjerice 200 mm, omogućuje vam da ‘povučete’ udaljene objekte bliže, a to je korisno kod sportskih događanja, prirode ili bilo koje scene kojoj ne možete fizički prići.