Traktorske gume

Odabir pravih traktorskih guma ključan je za postizanje optimalne učinkovitosti i sigurnosti vašeg traktora. Kvalitetne gume osiguravaju dugotrajnost, izdržljivost i izvrsnu trakciju na svim vrstama terena, što može značajno unaprijediti performanse vašeg traktora.

723 proizvoda u kategoriji Traktorske gume

723 proizvoda

Vrste traktorskih guma

Postoje tri osnovna tipa traktorskih guma: univerzalne gume, koje su pogodne za rad u polju, ali i za vožnju cestom; gume slične automobilskim, koje mogu podnijeti veće opterećenje; te gume namijenjene isključivo za upotrebu na poljoprivrednim zemljištima. Traktorske gume imaju nekoliko ključnih zadataka: smanjenje udaraca na ostale dijelove kotača, preuzimanje mase vozila, ublažavanje udaraca, prijenos sila, dovoljna trajnost i kotrljanje bez vibracija. Ovi zadaci ne bi bili mogući bez svih potrebnih dijelova traktorskih guma: zračnice s ventilom, vanjske gume i pojasa naplatka.

Pojas naplatka (felge) je ključan za sprječavanje oštećenja na glavicama vijaka, a zračnica mora odgovarati veličini vanjske gume, osiguravajući pravilno postavljanje i funkcionalnost. Vanjska guma, s druge strane, mora odgovarati dimenzijama naplatka kako bi se osigurala optimalna izvedba i sigurnost. Pravilna kombinacija ovih dijelova osigurava da traktorske gume mogu izdržati teške uvjete rada, pružajući stabilnost, trakciju i dugotrajnost potrebnu za učinkovito obavljanje poljoprivrednih zadataka. Redovito održavanje i pravilna uporaba traktorskih guma ključno je za maksimalnu efikasnost vaših poljoprivrednih strojeva.

Označavanje traktorskih guma

Označavanje traktorskih guma važno je razumjeti pri odabiru odgovarajućih guma za vaš traktor, jer osigurava pravilno uklapanje i optimalne performanse. Dimenzija traktorskih guma se obično izražava u formatu brojeva i slova, koji vam objašnjavaju specifične informacije o veličini i sposobnostima gume.

Na primjer, oznaka 11.2-28 na traktorskim gumama može se razložiti na nekoliko komponenti:

  • 11.2 označava širinu gume u inčima, mjereno na najširem dijelu poprečnog presjeka gume, a ne na gaznom sloju.
  • Broj 28 označava promjer naplatka (felge) u inčima, koji mora odgovarati promjeru unutarnje strane gume kako bi se osigurala pravilna montaža i sigurna upotreba.

Pravilno označavanje traktorskih guma osigurava vama da odaberete gumu koja odgovara specifikacijama traktora te tako izbjegavate probleme poput neodgovarajuće stabilnosti, smanjene učinkovitosti goriva i povećanog trošenja guma. Također, osiguravate optimalno prianjanje na različitim terenima, što je posebno važno za poljoprivredne strojeve koji rade u različitim uvjetima.

Kada tražite traktorske gume, cijena je također važan faktor. Cijena traktorskih guma 11.2 28 može varirati ovisno o proizvođaču, kvaliteti gume i dodatnim karakteristikama poput otpornosti na habanje ili dodatne zaštite od oštećenja. Preporučuje se usporediti različite opcije i konzultirati se sa stručnjacima kako biste pronašli najbolju kombinaciju cijene i kvalitete.

Osim dimenzija, na traktorskim gumama možete pronaći i druge oznake. One vam daju uvid u vrlo važne informacije: indeks nosivosti, koji označava maksimalnu težinu koju guma može nositi pri određenoj brzini; indeks brzine, koji označava maksimalnu brzinu pri kojoj guma može nositi specificiranu težinu; te radijalna ili dijagonalna konstrukcija, označena slovom "R" za radijalne gume ili bez posebne oznake za dijagonalne gume. Ove dodatne oznake pomažu u preciznom odabiru guma koje će najbolje odgovarati vašim potrebama i uvjetima rada.

Kada je vrijeme za promjenu guma za traktore?

Pravilan tlak u gumama od ključne je važnosti za njihovu kvalitetu i dugovječnost. Gume moraju biti spremne za rad u teškim uvjetima, te ne smiju biti ni premekane ni pretvrde, a naravno ni probušene. Tek kada gume pružaju svoj puni potencijal, moći ćete uštedjeti energiju i vrijeme pri obavljanju posla na svom zemljištu. Evo nekoliko znakova koji će vam ukazati da je vrijeme za promjenu.

Dubina/visina gaznog sloja: Prvi znak za zamjenu gume je smanjenje dubine gaznog sloja. Kada dubina ili visina gaznog sloja padne na 10% svoje originalne vrijednosti, vrijeme je da razmislite o kupovini nove gume. Tako istrošena guma možda neće ometati lakše poslove, ali pri težim zadacima poput oranja, primijetit ćete smanjenu učinkovitost traktora zbog proklizavanja, kao i povećanu potrošnju goriva jer je potrebno više snage za obavljanje posla.

Oštećenje bočne stijenke: Drugi važan indikator je oštećenje bočne stijenke gume. Ovo oštećenje može nastati zbog dugotrajnog neispravnog napuhavanja gume, bilo da je previše ili premalo napumpana. Redovito provjeravajte stanje bočnih stijenki kako biste spriječili ozbiljnije probleme.

Propadanje gume zbog stajanja: Gume koje se rijetko koriste također su podložne propadanju. Dugotrajno stajanje može uzrokovati promjene u tlaku guma ili oštećenja koja ubrzavaju proces propadanja. Ovo se događa jer guma gubi elastičnost i postaje krhka, što može dovesti do pukotina i drugih oštećenja.

Pravilan tlak: Održavanje pravilnog tlaka u gumama ne samo da produžuje njihov vijek trajanja, već također poboljšava performanse traktora. Redovito provjeravajte tlak u gumama i prilagodite ga prema preporukama proizvođača.

Redovita promjena i održavanje guma važni su za osiguravanje njihove dugotrajnosti i optimalnih performansi. Pravilno napuhane gume smanjuju rizik od oštećenja i trošenja, te vam omogućuju da vaš traktor radi učinkovito i sigurno. Edukacija o važnosti pravilnog održavanja guma može vam pomoći u prepoznavanju znakova za zamjenu guma i sprječavanju problema koji mogu nastati zbog zanemarivanja ovog važnog aspekta poljoprivrednih radova.

Kako odabrati gumu za traktor?

Odabir gume podrazumijeva pravi tip gume za poljoprivrednu djelatnost kojom se bavite. Svaki tip gume nije odgovarajući za sve vrste djelatnosti. Potrebno je zato odabrati gumu koja je namijenjena za rad na suhoj ili vlažnoj, blatnoj zemlji.

Gume se prema unutrašnjoj konstrukciji dijele na radijalne i dijagonalne. Radijalne gume imaju fleksibilno tijelo gume sa slojevima za učvršćivanje pod pravim kutom, te omogućavaju neovisno djelovanje gazne površine i bočnica, dok dijagonalne gume imaju tkaninu u ukriženoj formaciji, gdje gazna površina i bočnice ne djeluju nezavisno. Radijalne gume pružaju veću stabilnost i bolju performansu u usporedbi s dijagonalnim gumama.

Gume bez zračnica, popularne na kombajnima i industrijskim traktorima, imaju unutarnji elastični sloj koji sprječava brzi gubitak zraka pri oštećenjima. Prednosti „tubeless“ guma su jednostavnija montaža i manja vjerojatnost pražnjenja gume.

Prilikom odabira gume, pazite na veličinu, odnosno širinu i visinu, kako bi guma podnijela teret traktora i dodatnih alata. Tlak u gumi također treba biti u skladu s teretom, jer prekomjerno ili preslabo napuhavanje može biti neučinkovito ili opasno. I također, pravilno održavanje tlaka poboljšava radne performanse i štedi gorivo.

Bez obzira na vaše iskustvo, pravilno održavanje guma rezultirat će boljom vučnom silom, sigurnijim rukovanjem i uštedom goriva. Dugoročno, to će vam donijeti značajne uštede koje možete uložiti u novu opremu, povećavajući svoju konkurentnost na tržištu.

Održavanje traktorskih guma: Kako produžiti vijek trajanja i poboljšati performanse

Gume za traktor, bez obzira na kvalitetu, zahtijevaju redovitu njegu kako bi pružile optimalne performanse u poljoprivrednim radovima. Pravovremena briga o traktorskim gumama ne samo da produžuje njihov vijek trajanja, već također osigurava bolju upravljivost i smanjuje troškove održavanja.

1. Redovito provjeravajte tlak u gumama

Pravilno napuhane gume za traktor osiguravaju ravnomjernu raspodjelu težine i optimalnu trakciju, osobito na neravnim terenima. Preveliki ili premali tlak u gumama može dovesti do nepravilnog trošenja guma, smanjenog prianjanja na tlu i lošije upravljivosti. Svaki traktor dolazi s preporukom za idealan tlak u gumama, pa je važno pratiti te smjernice. Preporučuje se redovito provjeravati tlak, posebno prije svakog duljeg radnog dana u polju.

Ako su traktorske gume prenapuhane, može doći do bržeg trošenja sredine gazećeg sloja, dok preniski tlak uzrokuje oštećenje bočnih strana gume. Redovito mjerenje tlaka osigurat će da gume traju dulje i rade učinkovitije.

2. Rotacija guma

Kako biste osigurali ravnomjerno trošenje, preporučuje se redovita rotacija traktorskih guma. Prednje i stražnje gume često trpe različite sile i opterećenja, što može dovesti do nejednakog trošenja. Rotacijom guma svakih nekoliko mjeseci možete produžiti njihov vijek trajanja i osigurati bolju trakciju na različitim vrstama terena.

3. Provjeravajte gume na znakove oštećenja

Redoviti vizualni pregledi traktorskih guma ključni su za uočavanje potencijalnih problema prije nego što se dogode ozbiljni kvarovi. Pazite na pukotine, posjekotine, oštećenja bočnih zidova ili abnormalno trošenje gazećeg sloja. Takvi znakovi mogu ukazivati na potrebu za popravkom ili zamjenom guma.

Ako primijetite oštećenje na traktorskim gumama, nemojte ignorirati problem. Mala pukotina ili rez može se brzo proširiti i uzrokovati veći kvar. Pravovremena zamjena oštećenih guma može spriječiti veće financijske troškove i zastoje u radu.

4. Održavajte ispravan balans i poravnanje

Nepravilno balansirane ili poravnane gume za traktor mogu uzrokovati vibracije tijekom vožnje i brže trošenje guma. Balansiranje guma je važno za ravnomjernu raspodjelu težine i stabilnost tijekom rada. S druge strane, poravnanje osigurava da su traktorske gume pravilno postavljene na osi, što smanjuje opterećenje i habanje.

Redovito provjeravanje poravnanja i balansiranja guma može značajno smanjiti habanje i produžiti njihov vijek trajanja.

5. Čistite gume nakon svakog radnog dana

Blato, kamenje i ostali ostaci mogu se zaglaviti u gaznom sloju traktorskih guma tijekom rada u polju. Ako se ne uklone na vrijeme, ti ostaci mogu uzrokovati oštećenje guma. Nakon svakog radnog dana, preporučuje se temeljito čišćenje guma kako biste osigurali da nemaju zarobljenih materijala koji mogu izazvati oštećenja.

Ovo je jednostavan, ali učinkovit korak u održavanju traktorskih guma, koji može spriječiti prerano trošenje i povećati njihovu učinkovitost.

6. Pravilno skladištenje traktorskih guma

Ako ne koristite traktor tijekom duljeg razdoblja, važno je pravilno skladištiti gume za traktor kako bi ostale u dobrom stanju. Gume bi trebalo pohraniti na hladnom, suhom mjestu, daleko od izravne sunčeve svjetlosti i kemikalija koje mogu uzrokovati degradaciju materijala. Također, preporučuje se da gume budu podignute s tla kako bi se spriječilo deformiranje tijekom skladištenja.

Ako pravilno skladištite traktorske gume, one će trajati dulje i ostati spremne za korištenje kad god vam zatrebaju.

Održavanje traktorskih guma ne mora biti komplicirano, ali je iznimno važno za dugotrajnost i performanse vašeg traktora. Redovita provjera tlaka, rotacija guma, vizualna inspekcija na oštećenja te čišćenje nakon svakodnevnog rada, samo su neki od jednostavnih koraka koji vam mogu pomoći da produžite vijek trajanja guma za traktor.

Uz odgovarajuće održavanje, traktorske gume će raditi učinkovitije, pružiti bolju trakciju i smanjiti troškove održavanja na duge staze.