Je li grijanje na struju energetski učinkovitije i isplativije?

Saznaj je li grijanje na struju energetski učinkovitije i isplativije


Stigla nam je sezona grijanja i sada je pravo vrijeme da se zaštitite od zime koja nam dolazi. Ipak treba dobro razmisliti, proučiti i odabrati pravi sustav grijanja koji će zadovoljiti vaše životne potrebe no i uklopiti se u vaš budget.

Nekada je električno grijanje bilo skupo i neisplativo, no razvoj tehnologije i povećanje energetske učinkovitosti doveli su električne grijanje u sam vrh kada je riječ o omjeru cijene i kvalitete.

Električno grijanje je 100% učinkovito, što znači da se sva potrošena energija pretvara u toplinsku snagu. E sada, koji oblik električnog grijanja odabrati i kako se odlučiti između električnih radijatora, električnih grijalica i električnih kamina? Što je bolje?


U čemu je razlika?

Svaki tip električnog grijanja sadrži električni element koji pretvara električnu energiju u toplinu, omogućavajući grijaču da emitira toplinu na jedan ili drugi način. Kada je riječ o električnim sustavima grijanja izdvojit ćemo nekoliko skupina s obzirom na tehnologiju koju koriste za zagrijavanje prostora:

1. Konvektorske grijalice i radijatori

Ako imate potrebu za grijanjem cijelog doma tokom cijele zime i tražite primarni sustav grijanja, svakako preporučujemo električne konvektorske grijalice i norveške radijatore, koji se oslanjaju na prirodno cirkuliranje zraka (konvekciju), kako bi ga što efikasnije zagrijali.

Hladni zrak je gušći od toploga, pa se zato nalazi na dnu prostorije. Zagrijavanjem zrak postaje lakši te se uzdiže. Konvektorski radijator vuče hladni zrak s dna, šalje ga kroz grijač koji taj zrak zagrijava te ga potom ispušta kroz gornji otvor. Takvo kruženje zraka omogućuje da se prostorija brzo zagrije.

Norveški radijatori su tihi, ravnomjerno zagrijavaju prostor, sigurni su, jednostavni za korištenje i ne troše previše energije. Upravo zbog toga postali su jedan od najtraženijih oblika električnog sustava grijanja.

Lako se montiraju na zidove, većinom montiraju duž vanjskog zida i ispod prozora, dopuštajući zagrijanom zraku da se diže s vrha jedinice i blokira hladni zrak.

Različiti modeli dolaze i s različitim opcijama, poput odgode paljenja i gašenja, digitalnom LCD upravljačkom pločom, sigurnosnim limitatorom u slučaju pregrijavanja i slično. Povezivi su na internet što vam daje mogućnost upravljanja grijanjem na daljinu.

Norveški radijatori imaju vrlo precizne i konzistentne termostate, koji reagiraju na promjene temperature od ±0,3ºC, čime znatno štede energiju, jer standardni termostati reagiraju na promjenu od ±1,5ºC.

2. Uljni radijatori

Uljni električni radijatori dulje zadržavaju toplinu, ali reagiraju sporije na promjene temperature u prostoru. U praksi to znači da će radijator emitirati toplinu i nakon isključivanja, te tako održavati prostoriju toplom i nakon njegovog gašenja. Doduše u početku ćete malo pričekati da se ulje u radijatoru zagrije kako bi zagrijavanje prostora započelo, no uživat ćete u toplini i kada radijator isključite, jer će ulje ostati toplo još neko vrijeme.

Dolaze sa zaštitom od prevrtanja i mobilni su, što ih čini praktičnim za dogrijavanje prostora jer ih možete koristiti u više prostorija prema potrebi. Preporučamo ih koristiti kao dodatno grijanje u hladnim zimskim danima ili kao privremeno osnovno grijanje u prostorijama u kojima ne boravite većinu vremena.

3. Infracrvene grijalice

Za razliku od drugih električnih sustava grijanja, infracrvene električne grijalice rade na potpuno drugom principu. One ne zagrijavaju zrak, već zidove, sav namještaj, predmete i ljude u prostoriji. Tako pohranjena infracrvena toplina tada ravnomjerno zrači kao blaga toplina, koja se proizvodi odmah nakon aktiviranja prikladnog uređaja.

Osim toga, toplinski valovi nemaju gotovo nikakvog utjecaja na strujanje zraka u prostoriji i osiguravaju da vlažnost zraka ostane ugodno visoka i ne oscilira. Infracrvene grijalice ne pokreću strujanje zraka, čestice prašine. Ovaj oblik grijanja tako je posebno pogodan za alergičare i asmatičare.

4. Kaloriferi ili ventilatorske grijalice

Ventilatorske električne grijalice spadaju u konvektore, no ipak su nešto malo drugačije. Obično imaju 2 grijača i jedan mali ventilator koji preko grijača tiska zrak u prostoriju. Zbog toga se zrak u prostoriji brzo miješa, pa se ona relativno brzo zagrije. Ventilator može raditi i bez uključenih grijača i služiti za hlađenje ljeti.

Manji su i mobilniji tako da se preporučaju za dogrijavanje prostorija kao što je primjerice kupaonica ili povremeno korištenja recimo u garaži ili radioni.


Energetska učinkovitost električnih sustava grijanja

Električno grijanje ima određene prednosti kada je riječ o energetskoj učinkovitosti:

1. Kod električnih grijalica i radijatora nema gubitka energije kao primjerice kod plinskog grijanja, kod kojeg se energija gubi putem topline koja zrači kroz cijevi dok voda putuje od bojlera do radijatora. Električne grijalice tako daju maksimalnu iskoristivost.

2. Električno grijanje je modularno što znači da možete odabrati koje ćete prostorije grijati, te do koje temperature. Kako svaka električna grijalica ili radijator imaju vlastitu elektroniku, daju vam potpunu kontrolu nad svakim grijanim prostorom u vašem domu. Tako da ćete energiju koristiti samo kada morate.


Veličina i snaga

Veličina prostora kojega treba zagrijati bit će jedan od presudnih faktora pri izboru vrste električnog grijanja, jer o tome će ovisiti snaga grijača koju trebate. Osim kvadrature, bitni su i izolacija prostora, lokacija objekta i vremenski uvjeti.

Snaga mjeri maksimalnu izlaznu snagu vašeg radijatora i određuje koju površinu može grijati. Ako trebate snagu od 1500 W, svoju sobu možete grijati pomoću jednog jačeg radijatora ili kombinacije dva ili više slabijih. Ako možete, uvijek radije idite na jaču opciju, jer snažniji će grijači jednostavno koristiti manje energije kada soba postigne zadanu temperaturu.


Kako izračunati kolika snaga mi treba?

Čarobna formula glasi:

m² x W / m² = W

veličina sobe (m²) x preporučeni kapacitet grijanja po kvadratnom metru (W / m²) = potreban kapacitet grijanja infracrvenog radijatora (W). S tim da je preporučeni kapacitet grijanja za dobro izolirane prostorije s visinom stropa do 2,5 metara 100, a za loše izoilirane prostorije s visinom stropa do 2,5 metra 150.

Izračun uzorka:

Za dobro izoliranu sobu veličine 45 m² preporučujemo sljedeći kapacitet grijanja: 45 m² x 100 W / m² = 4,500 W


Zidni ili samostojeći?

Jedno od pitanja koje biste si trebali postaviti kada kupujete novi električni grijač je svakako: kako ga želite ugraditi? Tražite li zidni ili samostojeći?

Zidne grijalice zauzimaju manje prostora i ulazit će u prostoriju otprilike 10 centimetara, kolika je otprilike debljina prosječnog električnog grijača. Ako vaše sobe imaju pregradne zidove od gipsanih ploča obavezno odaberite lagani električni grijač i postavite ga na zidne nosače. Montaža na zid je najbolji izbor ako želite diskretnu montažu. Možete ih sami postaviti, dovoljno je znati izbušiti rupe u zidu i postaviti nosače. No, u slučaju da grijač montirate na zid morate znati da nema premještanja, barem ne tako lako.

S druge strane grijači koji su samostojeći vrlo su praktični za premještanje po prostoriji pa čak i premještanje iz prostorije u prostoriju prema potrebi. Dolaze sa setom nožica ili kotačiča. Noge jednostavno kliknu na svoje mjesto i radijator se uključi u najbližu utičnicu. Samostojeći radijatori najbolji su izbor ako su vam zidovi puni i nemate ih gdje montirati.

Mnogi modeli su kompatibilni i sa samostojećom i sa zidnom ugradnjom, pa ako niste sigurni kako želite ugraditi svoje radijatore, preporučujemo kupnju modela sa setom nožica kako biste imali mogućnost samostojeće ugradnje dok ne spreman za montiranje na zid.


Održavanje i sigurnost

Velika prednost električnog grijanja je niska razina održavanja. Zaboravite na pad pritiska, nema odzračivanja radijatora... sve što trebate je očistiti prašinu i to je to!

Uz to električni sustavi grijanja ne mogu proizvesti ugljični monoksid, jer ne koriste elemente koji izgaraju gorivo, što ih čini sigurnim izborom. Sustav grijanja koji se sastoji isključivo od električnih grijača ne zahtijeva iste sigurnosne provjere koje zahtijevaju sustav centralnog grijanja na gorivo ili peći na drva.

Svakako je bitno i provjeriti ima li električna grijalica ili radijator zaštitu od pregrijavanja, zaštitu od prevrtanja i slično, pogotovo ako u vašem domu žive djeca.


Stil i dizajn

Velika popularnost električnog grijanja povećala je potražnju, a samim time i ponudu. Zato ćete lako pronaći električne radijatore i grijalice koje će se vizualno uklopiti u vaš dom. Dizajn varira od tradicionalnog do modernog, od jednostavnog bijelog do veselih boja, tako da ćete lako pronaći nešto u svom stilu.

Električni kamini su dizajnirani upravo s namjerom da uljepšaju prostor, te tako osim funkcije grijanja imaju i estetsku funkciju u vašem domu. Meko svjetlo varljivo oponaša stvarni plamen i goreće trupce, te tako stvara ugodnu, romantičnu atmosferu, bez da morate brinuti za drva i vatru. Plamen je potpuno neovisan o funkciji grijanja čak i tijekom blagih ljetnih noći.

Ako vam je dizajn jedan od određujućih faktora pri kupnji imamo nešto za vas - Klarstein infracrvene grijalice koje su dizajnirane tako da izgledaju kao umjetnička slika na vašem zidu.


Smanjeni trošak grijanja

Ono što nam je svima bitno kada se odlučujemo za dugoročne investicije jest kolika je ušteda. Grijanje na struju razlikuje se od drugih načina grijanja po tome kako isporučuje toplinu i u mogućnosti boljeg upravljanja sustavom grijanja, s inteligentnim 24/7 programatorima koji vam omogućuju podešavanje temperature grijanja iz sata u sat i iz dana u dan. Tako će prostor biti zagrijan kada vam je to potrebno, a kada nije štedjet će energiju i samim time novac.

Pogledajte našu ponudu električnih sustava grijanja i odaberite onaj koji će zadovoljiti vaše potrebe. Uživajte u topline svog doma ove zime!