Kako izabrati pancerice za skijanje

Kako izabrati pancerice za skijanje


Pancerica ili skijaška cipela, možda je i najbitniji komad opreme u koji ćete investirati pred polazak na snijeg. O tome kakve su pancerice, pristaju li uz nogu savršeno ili ne, ovisi ugoda skijanja, ali i izvedba na snijegu jer preko njih se prenosi impuls sa skijaša na skije. Ovdje su navedene samo neke osnovne smjernice na koje valja pripaziti pri odabiru pancerice.


Općenito, pancerice se sastoje od dva glavna dijela: vanjske plastične ljuske i unutarnjeg mekanog uloška. Vanjska je ljuska obično sastavljena od dva dijela, donjeg i gornjeg koji su spojeni u području gležnja na način koji omogućuje prijenos kretnji. Većina modernih rekreativnih pancerica ima četiri kopče.


Flex indeks


O materijalu korištenom za vanjsku ljusku te njegovoj suradnji s unutarnjim, spužvastim uloškom ovisi kategorija, namjena, pa i kvaliteta pancerice. Kruće pancerice, dakle one otpornije na deformacije, su rezervirane za vrsnije, bolje pripremljene skijaše. Krutost se označava tzv. flex indexom, gdje viša brojka znači i kruću pancericu. 

Indeks obično iznosi oko 100 do 130 za top modele koji čvrsto prianjaju uz nogu, omogućuju maksimum prijenosa pokreta noge na skiju, precizniji i brži odziv skije, ali su u pravilu i neudobnije. Za rekreativne je i početničke modele indeks za trećinu ili upola manji nego kod natjecateljskih modela.


1) Pancerice za početnike i rekreativce – flex indeks 60 do 90

2) Pancerice za naprednije rekreativce i odlične skijaše – flex indeks 90 do 120

3) Pancerice za eksperte i učitelje skijanja – flex indeks 120 do 130

4) Pancerice za natjecatelje – flex indeks 130 do 170


Osim prema skijaškom znanju, tvrdoća pancerica bira se i prema tjelesnoj težini, broju skijaških dana po sezoni, vrsti skija, želji za napredovanjem, itd. Tjelesna težina skijaša vrlo je bitna, jer nije isto ako ste početnik i imate 60 ili 110 kilograma, pa tako skijaši s nešto većom tjelesnom težinom biraju pancerice većeg flex indeksa zbog većih sila kod skijanja.

Povećanjem flex indeksa obično raste i kvaliteta pancerica te mogućnosti podešavanja (bolji modeli imaju mogućnost jednostavne promjene tvrdoće za 10-20%, podešavanje nagiba, cantinga – bočnog nagiba…).

Kako odabrati pravu veličinu?


Prilikom određivanja veličine pancerica treba obavezno koristiti alat za mjerenje koji je posebno namijenjen za određivanje veličine pancerica. U osnovi postoje tri različite sheme koje se koriste pri mjerenju noge: SAD, Euro i Mondo veličina. 

Mondo veličina je trenutno osnovna mjerna jedinica, a to je jednostavno mjera u centimetrima u unutrašnjosti školjke pancerice od pete do prstiju. Jedina razlika između cijele i pola veličine je debljina uloška u pancerici. Deblji uložak se koristi za cijelu veličinu, a tanji za pola veće brojeve.



  Mondo            Euro   

22                 35

22.5              36

   23                 36.5

23.5              37

24                 38

   24.5              38.5

25                 39

25.5              40

   26                 40.5

26.5              41

27                 42

   27.5              42.5

28                 43

28.5              44

   29                 44.5

29.5              45

   30                 45.5

30.5              46

31                  47

   31.5               47.5

 32                 48 

   32.5              48.5

 33                 49

33.5              50

34                 51



Najčešća greška je kupnja prevelikih pancerica. Kada obujete pancericu, prvi dojam će biti da je premala, a to je zato što stopalo još nije u pravilnom položaju. Pancericu je najprije potrebno zakopčati, gurnuti koljeno prema naprijed i provesti neko vrijeme u pancerici u skijaškom položaju. Peta se povlači natrag, oslobađa se prostor oko prstiju i tek tada je vrijeme za procjenu veličine pancerica. Kod prevelikih pancerica često dolazi do boli i grčeva u stopalu, te se može usvojiti pogrešna tehnika, a moguće su i ozlijede.