Kod odabira skija jedan od najbitnijih elemenata je da ne precijenite svoje mogućnosti. Morate biti iskreni prema samome sebi u koji rang skijaša spadate i u kakvoj se fizičkoj spremi nalazite. Na našim stranicama pokušali smo pomoću simbola (flex, vještina) i opisno, olakšati vam odabir skija. Ukoliko ste nešto abmbiciozniji skijaš uvijek se možete odlučiti za skije jednu stepenicu iznad preporučenog, ali ne i više jer bi to moglo rezultirati povećanim umorom nakon cjelodnevnog skijanja.
Drugi bitan elemenat je namjena skija. Gdje i kojim stilom želite skijati? Volite li skijati po uređenoj stazi ili van staze, volite li više duži, srednji ili kraći zavoj? Ili pak kombinaciju svega pomalo? Kad odaberete skiju za određenu namjenu onda dolazite do trećeg i često najbitnijeg elementa – visine skije.
Duljina, geometrija, torzijska stabilnost i krutost savijanja glavna su obilježja skija, koja u procesu učenja moraju odgovarati svakom skijašu. U načelu, pravilo je da počnemo učiti na kratkim skijama, a u nastavku procesa, sukladno svladavanju tehnika skijanja, prelazimo na duže:
1) za početnike su primjerene kratke skije, na kojima će steći pravi osjećaj za skijanje (dužina: 100-140 cm, radij: 7-9m);
2) sljedeća razina su srednje duge skije, koje su namijenjene onim skijašima, koji su već ovladali osnovama i samostalno skijaju na srednje zahtjevnim stazama (dužina: 120-160 cm, radij: 9-13m);
3) kada skijaši ovladaju većinom skijaških elemenata i samostalno skijaju na zahtjevnijim stazama, mogu početi koristiti duže skije (dužina: 170-190 cm, radij: 14-20m).
Race skije: slalomski dućanski model uzima se 15 do 20cm ispod visine skijaša (između brade i nosa), dok se veleslalomski dućanski modeli uzimaju u visini skijaša ili 5cm niži (između očiju i visine skijaša).
Frontside skije za srednji zavoj i uglavnom uređenu stazu uzima se u visinu 10–15cm ispod visine skijaša (između nosa i očiju).
All mountain skije sa srednji zavoj i stazu u svim uvjetima koje su nešto šire u struku uzimaju se 5-10cm ispod visine skijaša (u visini očiju).
Žene koje tek počinju skijati i djeca početnici trebali bi uzeti skije nekih 10cm kraće od gore preporučenog (između ramena i brade) Ne silite početnika da uzima duže skije sa idejom da će brzo napredovati i da će ih moći koristiti duže vrijeme jer postoji mogućnost da će sporije napredovati i izgubiti motivaciju.
Visina osobe Predložena dužina skija
132 cm 115 – 130 cm
137 cm 125 – 140 cm
142 cm 130 – 145 cm
147 cm 135 – 150 cm
152 cm 135 – 155 cm
158 cm 145 – 165 cm
163 cm 150 – 170 cm
168 cm 155 – 175 cm
173 cm 160 – 180 cm
178 cm 165 – 185 cm
183 cm 170 – 190 cm
188 cm 175 – 195 cm
193 cm 180 – 200 cm
Veličina štapova određuje se na način da okrenete štap ručkom prema dolje i uhvatite štap neposredno ispod kapice i ako podlaktica i nadlaktica zatvaraju pravi kut odabrali ste pravu veličinu štapa za alpsko skijanje.
Prilikom odabira skijaških štapova, pravilo pravilnog kuta između podlaktice i nadlaktice pomaže vam osigurati stabilnost i pravilnu tehniku skijanja. Ako su štapovi prekratki, teško ćete održavati ravnotežu na strmijim dijelovima staze, dok predugi štapovi mogu ometati vaš prirodni ritam kretanja. Stoga, uvijek provjerite veličinu prije kupnje kako biste bili sigurni da vam štapovi odgovaraju za ugodno i sigurno skijanje.
Pancerice su jedan od najvažnijih dijelova opreme za skijanje. Veličina skijaških čizama određuje se prema Mondopoint standardu, koji izražava dužinu stopala u centimetrima. Ukoliko izmjerite da vaše stopalo ima dužinu od 27 ili 27.5 cm, odgovarat će vam čizma veličine 27.5 Mondopoint.
Uobičajena greška pri kupnji je odabir prevelike čizme, što često proizlazi iz brzopletog procjenjivanja veličine tijekom isprobavanja. Kada prvi put probate čizmu, može se činiti preuskom. Razlog tome je što stopalo nije pravilno pozicionirano unutar čizme. Neophodno je prvo zatvoriti čizmu, naginjanjem koljena prema naprijed i držanjem u tom položaju neko vrijeme, kao u skijaškom stavu. Tada se peta pomakne unatrag, što oslobađa prostor u prednjem dijelu čizme, omogućujući pravilnu procjenu veličine.
Veličina kacige određuje se prema opsegu glave, a bitno je odabrati pravu kako bi se osigurala maksimalna sigurnost i udobnost. Prilikom mjerenja, traku treba postaviti oko najšireg dijela glave, što obično odgovara oko 2,5 cm iznad obrva. Ukoliko je opseg vaše glave 58 cm, trebate odabrati kacigu veličine koja odgovara tom mjerenju.
Česta pogreška u kupnji kaciga je izbor prevelikog modela, koji može kliziti ili se pomicati na glavi, smanjujući time zaštitu i udobnost. Kaciga bi trebala čvrsto sjesti na glavu bez pritiskanja. Ako osjećate da kaciga ne obuhvaća glavu stabilno ili ako se pomiče više nego što bi trebalo, vjerojatno je prevelika. Kada je kaciga na glavi, trebala bi ostati na mjestu čak i kad se izvode nagli pokreti, čime se osigurava da će pružiti potrebnu zaštitu u slučaju pada.
Bez obzira jeste li iskusni skijaš ili tek planirate prve korake na stazi, dodatna oprema za skijanje je ključna za udobnost, toplinu i sigurnost.
Kape, trake i marame za skijanje
Kapa ili traka za glavu nije samo modni dodatak na skijaškim stazama, već je važan element zaštite od hladnoće. Kape za skijanje obično su izrađene od toplih materijala poput vune ili flisa, koji zadržavaju toplinu, dok su trake idealne za one koji više vole slobodu kose, a i dalje žele zaštitu za uši. Marame za skijanje, ili popularno zvane "buff" marame, višenamjenske su – mogu služiti kao šal, maska za lice ili čak zaštita za vrat. Njihova prilagodljivost čini ih savršenim izborom za skijanje po vjetrovitim i snježnim uvjetima.
Rukavice za skijanje
Rukavice su esencijalni dio opreme jer štite ruke od niskih temperatura i osiguravaju dobar hvat na skijaškim štapovima. Kvalitetne skijaške rukavice trebale bi biti vodootporne, tople i prozračne, uz mogućnost podešavanja zapešća kako bi spriječile prodor snijega. Neki modeli imaju i dodatni sloj izolacije, a popularni su i rukavice s posebnim umecima na prstima koji omogućuju korištenje zaslona osjetljivih na dodir, što je praktično kad koristite mobitel.
Čarape i ulošci za skijanje
Prava skijaška čarapa može napraviti ogromnu razliku. Skijaške čarape dizajnirane su da budu tople, ali istovremeno omogućuju stopalima da dišu. One obično imaju dodatna pojačanja na petama i prstima, a to osigurava udobnost čak i tijekom višesatnog nošenja skijaških cipela. Također, specijalizirani ulošci za skijanje pružaju dodatnu potporu i amortizaciju, smanjujući umor nogu i poboljšavajući stabilnost u pancericama.
Torbe za skijašku opremu
Kad ste na putu prema planinama, dobra torba za skijašku opremu ključna je za organizaciju i zaštitu opreme. Skijaške torbe obično dolaze s posebnim odjeljcima za kacige, pancerice, rukavice i druge dodatke, olakšavajući prijevoz i čuvajući vašu opremu sigurnom. Praktične su i torbe s kotačićima koje omogućuju jednostavan transport težih dijelova opreme.
Odabir prave dodatne opreme za skijanje omogućit će vam da se fokusirate na uživanje na stazi, umjesto na hladnoću i neugodnosti. Bilo da se radi o toplim kapama, kvalitetnim rukavicama ili udobnim čarapama i ulošcima, svaki komad opreme igra važnu ulogu u vašem skijaškom iskustvu.