Već samim naslovom, knjiga Keija Millera, jamajkanskog pjesnika nastanjenog u Velikoj Britaniji, transparentno nas uvodi u svoj kompleksan i istovremeno na neke od temeljnih kategorija koje definiraju čovjekovu egzistenciju sveden svijet. Miller je usredotočen na Jamajku kao društveno-povijesnu realnost i kao legendu, simbol i mit – prelomljen kako kroz očište historiografije tako i pop‑kulture – ali i izvanjski, postkolonijalizmom obilježen pogled koji presudno oblikuje njezinu percepciju, prije svega u „Babilonu“ – još uvijek beziznimno dominantnom, bijelom svijetu i pripadajućem poretku. Rastafarijanizam i reggae-kultura miješaju se s legendama robova i narativima robovlasnika, patois siromaških geta s rafiniranim književnim standardom. Povijest potlačenih u ovom uzbudljivom pjesničkom putovanju napokon ispisuje i vlastitu geografiju: mapira vlastiti, trnovit put prema osobnoj i kolektivnoj slobodi.
„Podignite visoko krovnu gredu, jer evo nove snažne osobnosti u suvremenoj poeziji, čiji je glas prožet nesvakidašnjim autoritetom.“
Lorna Goodison, jamajkanska pjesnikinja, profesorica na Sveučilištu MichiganLorna Goodison, jamajkanska pjesnikinja, profesorica na Sveučilištu Michigan
„Ova Kei Millerova zbirka učvršćuje njegov status kao jednog od najosjetljivijih i najuzbudljivijih pjesnika u Škotskoj.“
The Scotsman