Priča o Jelki i njezinom bosiljku, o ljudima i događajima u istarskom gradiću Jasnovu, pisac je ispripovijedao na zanimljiv, pretežno romantičan način. Čitajući knjigu doznat ćemo kako su živjele istarske pomorske obitelji, koja su bila njihova načela života, kako su se odnosili prema strancima, a sve tematski uokvireno ljubavlju dvoje mladih: lijepe djevojke Jelke i mornara Ive.
Pročitaj višeRoman Jelkinj bosiljak usmjeren je na podizanje obiteljskih vrijednosti te veličanje morala. U romanu postoji nekoliko poruka među kojima se želi istaknuti važnost pobjede poštenja nad lažima, domaćih vrijednosti nad stranima i pravde nad nepravdom.
Likovi u romanu su prikazani pomalo nerealno, pa tako postoji podjela na crno-bijeli svijet. Ne postoji sredina ili siva boja, likovi su ili dobri ili loši. Tako su svi domaći likovi pošteni, a sve što rade je zbog ostvarenja općeg dobra.
Nasuprot njih se nalaze stranci koji su potrebni zbog ravnoteže u djelu, a čiji način razmišljanja djeluje razarajuće na tradicionalni život domaćih. Svi stranci su zli, ali i poraženi jer tako jednostavno mora biti. Pravda na kraju treba biti zadovoljena. Još jedan detalj kojeg je ponekad teško pronaći u pravom životu.
U romanu “Jelkin bosiljak” Kumičić nije pokazao da je sljedbenik naturalizma, iako ga je uvijek branio i propagirao. Unatoč tome popularnost je stekao zahvaljujući vještini pripovijedača da sve ispriča na uvjerljiv, razumljiv i zanimljiv način.
U djelu je najviše došla do izražaja Kumičićeva vjera u tradicionalne vrijednosti te domoljublje. Kako se najviše usredotočio na ljubav prema zavičaju, Kumičić je igrnorirao utjecaj političkih, socijalnih i povijesnih previranja.
uvez | tvrdi |
roman | 176 str |
Format | 14x20 |