Koji parni čistač izabrati

Za detaljno čišćenje doma ponekad nam nije dovoljan samo dobar usisavač. Kako bi površine u svom domu očistio brzo i učinkovito, dobro će ti doći čistač na paru. No, sigurno se pitate koji model parnog čistača izabrati? 


Pročitaj naš vodič o kupovini parnog čistača i saznaj sve bitno o parnim čistačima kako bi izabrao onaj koji tebi najviše odgovara.

Zašto koristiti parni čistač?


Zato što ovaj kućanski uređaj koristi paru za uklanjanje prljavštine ali i bakterija s raznih površina. Korištenje parnog čistača ne zahtjeva dodatne deterdžente tako da je čišćenje lakše i praktičnije. Parni čistač odlično čisti tvrdokorne mrlje sa namještaja i podova i njime možeš odlično očistiti na primjer fuge između pločica u kupaoni i kuhinji. Također, parni čistač odličan je izbor za alergičare.


Kako radi parni čistač? 


U spremnik parnog čistača natočimo vodu. Nakon paljenja uređaja, on zagrije vodu dok se ne pretvori u suhu paru. Para se propušta kroz raspršivač na glavi uređaja i zatim zahvaljujući izuzetno jakom pritisku, uklanja nečistoće i dezinficira površine. Nečistoća koju čistiš se ili upije u glavu parnog čistača ili ju je potrebno ukloniti čistom krpom, ovisno o modelu parnog čistača.


Parne čistače možemo podjeliti u tri skupine: 

  1. Ručni 

  2. Štapni 

  3. Ležeći


Svaki od navedenih modela koristi se primarno za druge namjene, u idućem tekstu saznaj koji čistač na paru bi bio pravi izbor za tebe.

Ručni parni čistač


Ručni parni čistači malih su dimenzija, lagani i jednostavni za korištenje, te obično imaju i prihvatljivu cijenu. Ručni čistač na paru savršen je za čišćenje prozora, pećnica, štednjaka, tuševa, pločica, fuga i sličnih manjih površina. Odličan je pomagač u čišćenju teško dostupnih mjesta, a zauzeti će ti malo mjesta, pa ga nakon korištenja možeš lako pospremiti. 

Ručni parni čistači zbog svoje dimenzije imaju mali spremnik pa ćeš njime moći čistiti do 15 minuta prije nego potroši vodu iz spremnika. Za detalje, ipak prouči svaki model ručnog parnog čistača. 

Trebaš li parni čistač primarno za čišćenje podova, preskoči ručne čistače i izaberi štapni ili ležeći parni čistač.

Štapni parni čistač


Ovo je najpopularnija vrsta čistača na paru, a koristi se primarno za čišćenje podova. Izgledom podsjeća na štapni usisavač i jednostavan je za korištenje. Štapni parni čistači obično teže do 4 kg kada su s punim spremnikom za vodu, a u prosjeku vodu zagriju za otprilike jednu minutu. Štapni parni čistač obično može čistiti do 20 minuta sa jednim spremnikom vode. Za duže čišćenje, potrebno je izabrati parni čistač s većim spremnikom, međutim uzmi u obzir da su takvi modeli veći, teži i naravno više cijene. 


Neki štapni parni čistači imaju i funkciju čisćenja tepiha, tako da ukoliko ti je i to bitno obrati pozornost prilikom izbora modela. Potraži model parnog čistača koji ima dodatni nastavak za čišćenje tepiha. Često se takvi čistači zovu i 2u1 parni čistači. 


Također, prilikom izbora štapnog parnog čistača treba obratiti pozornost na glavu samog uređaja. Neki imaju pomičnu glavu koja omogućava lakše manevriranje, dok neki dolaze s trokutastom glavom koja je također jednostavna za korištenje i čišćenje oko namještaja i u kutovima.

Ležeći parni čistač


Ležeći parni čistači obično dolaze sa dosta dodatnih dijelova i omogućavaju čišćenje parom za više različitih površina. Ovakvi parni čistači zbog svojih dodataka i namjene, obično su teži ali zato nude veći spremnik za vodu i bogatstvo nastavaka za korištenje. 


Obrati pozornost da moraš imati adekvatno mjesto za spremiti takav čistač jer osim što su teški (ili bolje rečeno teži) obično su i glomazni i dolaze s puno nastavaka. Naravno, ležeći parni čistači obično su i skuplji od ručnih ili štapnih čistača na paru.

Nastavci za čišćenje s parnim čistačem


Nastavke za čišćenje različitih površina uglavnom ćeš dobiti uz štapni ili ležeći parni čistač. Štapni obično dolaze sa nastavcima od tkanine - najčešće od mikrovlakana. 


Prije čišćenja tepiha obavezno isprobaj uređaj na najmanje uočljivom dijelu tepiha s minimalnom količinom pare. Tako ćeš vidjeti kako tepih podnosi visoke temperature.


Neki od osnovnih nastavaka za čišćenje su uska mlaznica za čišćenje teško dostupnih mjesta i kutova, četka za čišćenje tvrdokornih mrlja, nastavak za čišćenje prozora te podni nastavak za čišćenje perivih zidnih i podnih obloga poput pločica, kamenih podova i slično.

Uz neke modele dobiti ćeš i nekoliko četki za tvrdokorne mrlje u više veličina, nastavke za glačanje odjeće i čišćenje zavjesa, kao i nastavke s krpom za čišćenje manjih površina poput zrcala te nastavke za čišćenje namještaja.


Kod odabira nastavaka za čišćenje razmisli koje sve površine želiš čistiti. Nemoj bespotrebno trošiti na set svih mogućih dodataka ukoliko su kupaonske pločice jedino za što ćeš uređaj koristiti.

Koje su najbitnije funkcionalnosti parnih čistača?


Tri osnovne karakteristike svakog parnog čistača su:

  • brzina zagrijavanja vode

  • kapacitet spremnika

  • autonomija rada


Naravno, svi želimo što brže zagrijavanje vode, tako da je to jedan od glavnih karakteristika koje kupci parnih čistača gledaju. Najčešće se radi o 30-tak sekundi za manje uređaje s manjim spremnicima za vodu, pa sve do jedne ili čak dvije minute kod velikih parnih čistača - najčešće onih ležećih. 


Također, bitno je istražiti da li model koji želiš otpušta paru konstantno ili se para otpušta pritiskom na dugme što je svakako puno praktičnije. Takvi čistači više su fleksibilni i omogućavaju duži rad jer se para ne troši kad to nije potrebno. Neka zaprljanja i mrlje zahtijevaju više pare ili više prelazaka, tako da ćeš ih bolje očistiti uređajem koji ima kontrolu jačine pare.


Jedna od najpraktičnijih funkcija je mogućnost nadolijevanja vode u spremnik bez čekanja da se ponovo zagrije. U slučaju da nisi gotov s poslom, a spremnik s vodom je već prazan, u ovoj ćeš situaciji natočiti vodu i nastaviti s čišćenjem bez pauze. Svakako provjeri model koji kupuješ i istraži sve njegove značajke.


Ovisno o tome kakva je kvaliteta vode u mjestu u kojemu živiš, možda ćeš morati koristiti destiliranu vodu - odnosno budimo realni, većina vode je puna kamenca koji može oštetiti parni čistač - pa je naša preporuka da uvijek koristiš destiliranu vodu ili barem pročišćenu vodu. Na primjer, ukoliko nemaš destiliranu vodu pri ruci možeš koristiti i filtiriranu vodu iz Brita ili Laica vrčeva za pročišćivanje vode. Neki modeli parnih čistača dolaze s fitlerom za kamenac pa kod takvih modela možeš koristiti vodu iz slavine. 


Spremnik za vodu obično je metalni, aluminijski ili pak plastični. Plastični neka ti bude zadnji izbor, jer su metalni ili aluminijski dugotrajniji. Ukoliko nije naglašeno da se može, nikada nemoj sipati deterdžente u parni čistač jer ako nije namjenjen za to, nepovratno ćeš ga uništiti.

Najvažniji savjet za izbor parnog čistača je - dobro razmisli i odluči za koje površine ćeš parni čistač koristiti, te koliko ćeš ga često koristiti. 

Kada si siguran u to, izbor parnog čistača biti će lakši!