Bežične tipkovnice danas su izbor mnogih, od studenata i uredskih radnika do gamera i kreativaca. Omogućuju više slobode u kretanju, uredniji radni prostor i cijeli niz praktičnih rješenja za moderni način rada.
68 proizvoda
Tko bi rekao da će tipkovnica, nekad skromni dodatak uz računalo, postati toliko važan dio naše svakodnevice? Od ranih jutarnjih mailova do pretraga za ‘brzi recept za ručak’, prsti nam gotovo ne silaze s tipki. Kada se tomu doda sloboda bez kablova, udobnost i pametne funkcije, bežične tipkovnice postaju nezaobilazan alat, neovisno o tome radite li od kuće, iz ureda ili s omiljenog kauča.
Tipkovnice su se nekad smatrale samo običnim komadom plastike s hrpom tipki, no danas su puno više od toga. One su produžetak naših misli, alat kojim se stvaraju mailovi, kodovi, poruke, pa čak i pjesme. Svakodnevno ih koristimo, ali iza svake dobro odabrane tipkovnice krije se razlika između gušta i užitka u tipkanju.
Dugo su dominirale klasične žičane tipkovnice, koje su jednostavno radile posao: priključite, tipkate i to je to. No, s vremenom su kablovi počeli smetati, zauzimati prostor i stvarati nered. Tada su se pojavile bežične tipkovnice i donijele dozu slobode koju do tada nismo znali da trebamo.
Bez kabela koji se petlja ispod monitora ili visi preko ruba stola, radni kutak odjednom izgleda urednije i modernije. Naravno, nije stvar samo u estetici te bežične tipkovnice omogućuju veću fleksibilnost, pa možete tipkati s kauča ili drugog kraja stola. Praktične, lagane i sve češće prepune pametnih rješenja, ove tipkovnice nisu samo modni dodatak nego itekako funkcionalan izbor za svakodnevni rad.
Jedna od najboljih stvari kod bežične tipkovnice je to što nema kabela. No, kako onda zapravo radi? Vrlo jednostavno, kroz dva najčešća načina povezivanja: Bluetooth ili USB prijemnik, poznat i kao dongle.
Koristite li Bluetooth tipkovnicu, ona se povezuje izravno s uređajem koji već ima ugrađen Bluetooth kao što su laptop, tablet ili mobitel. Dovoljno je uključiti tipkovnicu, pronaći je na popisu dostupnih uređaja, kliknuti ‘poveži’ i to je to. Super stvar kod Bluetooth modela je što ne zauzimaju USB portove i lako ih možete koristiti s više različitih uređaja.
S druge strane, USB prijemnik je mali komadić plastike koji dobijete uz tipkovnicu i utaknete ga u USB utor. On odmah prepoznaje tipkovnicu i sve počne raditi bez dodatnog podešavanja. Ovo je odlično ako ne želite razmišljati o postavkama i želite što bržu i stabilniju vezu, pogotovo kod starijih računala koja nemaju Bluetooth.
Koja je razlika u praksi? Bluetooth je zgodan za prijenosnost i korištenje s mobitelima i tabletima, a USB dongle često nudi nešto brži odziv i bolju stabilnost, koju vole npr. gameri ili oni koji rade precizan posao. Neki modeli čak podržavaju oba načina povezivanja, pa ih možete koristiti kako vam u tom trenu najviše odgovara.
Jedna od prvih stvari koju ćete primijetiti kod bežične tipkovnice, osim što nema kabela je to da ima svoju vlastitu energiju. Sloboda kretanja je neprocjenjiva, ali energija ipak nije beskonačna. No, ne brinite, većina bežičnih tipkovnica danas dolazi s pametnim rješenjima koja znatno produljuju vijek trajanja baterije.
1. Tipkovnice na obične baterije
Mnoge tipkovnice i dalje koriste AA ili AAA baterije, a to ima svojih prednosti. Ne trebate čekati da se pune, samo zamijenite baterije i nastavite s radom. Ovisno o modelu, te baterije mogu trajati i do 12 mjeseci, posebno kod jednostavnih modela bez pozadinskog osvjetljenja.
2. Tipkovnice s ugrađenom punjivom baterijom
Moderniji modeli dolaze s integriranom baterijom koja se puni, najčešće putem USB-C kabela. Jednom kad je napunite, može izdržati tjednima, a neki modeli s pametnim načinima rada i do 2–3 mjeseca bez potrebe za ponovnim punjenjem. Prednost je što nema troškova za nove baterije i ima manje otpada.
3. Pametne mogućnosti za uštedu energije
Bez obzira na vrstu baterije, većina bežičnih tipkovnica ima funkciju automatskog isključivanja kada se neko vrijeme ne koristi. Neke imaju i LED indikator baterije koji vas upozori kada je vrijeme za punjenje ili zamjenu. Uz to, modeli bez svjetlećih tipki značajno manje troše energiju, a to je zgodno ako vam osvjetljenje nije nužno.
4. Punjenje tijekom korištenja
Kod punjivih modela jedna od najboljih stvari je to što možete tipkati dok se tipkovnica puni. Priključite kabel, nastavite s radom i zaboravite da je uopće na punjaču.
Jeste li ikada osjetili lagano zatezanje u rukama nakon cjelodnevnog tipkanja? Niste jedini. Tipkovnica možda izgleda kao običan red tipki, ali njezin oblik i raspored mogu imati velik utjecaj na vašu udobnost, pogotovo ako tipkate satima svaki dan. Upravo tu dolazi do izražaja dobra ergonomija, koja ne samo da čuva zapešća, nego može i poboljšati produktivnost.
*Nagnuti kut za prirodniji položaj ruku
Većina ergonomskih tipkovnica ima blagi nagib prema dolje ili dodatne nogice koje omogućuju podešavanje kuta. Time se ruke prirodnije oslanjaju na površinu i smanjuje se napetost u zapešćima. Manje napora donosi više fokusa na ono što radite.
*Naslon za dlanove je mala stvar, ali velika razlika
Tipkovnice s ugrađenim naslonom za dlanove ili onima koji se mogu dodati posebno su korisne kod duljeg tipkanja. Taj mekani dio osigurava da vaši dlanovi imaju podršku i ne vise u zraku, a to s vremenom može uzrokovati umor i nelagodu.
*Raspored tipki koji prati ruke
Ergonomske tipkovnice često imaju raspored tipki blago zakrivljen ili čak podijeljen na dvije cjeline, kako bi prsti lakše dohvatili sve što treba. Takav dizajn prati prirodni položaj šaka i prstiju te smanjuje potrebu za neprirodnim savijanjem.
*Manje napora, više učinkovitosti
Sve ove sitnice možda na prvu ne zvuče spektakularno, ali kada ih spojite rezultat je tipkanje koje je lakše, brže i bez bolova u rukama. Tipkate li svaki dan, to je razlika koju ćete itekako osjetiti.
Možda ste mislili da tipkovnica koja svijetli samo izgleda cool i da, izgleda odlično, ali njezine prednosti idu puno dalje od čistog dojma. Pozadinsko osvjetljenje nije tu samo da impresionira kolege ili da se osjećate kao da tipkate s komandne ploče svemirskog broda. Ono je i praktično rješenje za svakodnevni rad, posebno kada se svjetla priguše.
Zamislite kako radite navečer, ne želite paliti veliku lampu, a tipke su jedva vidljive. Upravo tu dolazi do izražaja osvijetljena tipkovnica jer ne morate više pogađati gdje je Enter, a gdje Delete. Bijelo svjetlo diskretno će osvijetliti sve što vam treba, a RGB tipkovnice donose cijelu paletu boja koje možete prilagoditi prema raspoloženju, temi radne površine ili jednostavno da izgleda fora.
Većina modela omogućuje podešavanje jačine svjetla, mijenjanje boja, pa čak i efekte poput pulsiranja ili prelijevanja. Neki se modeli automatski gase kada ih ne koristite te čuvaju bateriju, a drugi nude zasebne zone osvjetljenja . Zato, ako želite da vam samo WASD tipke sjaje u plavoj, a ostatak bude miran, to je također moguće.
Brzo i precizno tipkanje nije rezervirano samo za tajnice iz filmova koje bez gledanja ispišu stranice teksta dok im šef diktira. To je vještina koju svatko može usvojiti i koja se s pravom tipkovnicom može pretvoriti u pravo zadovoljstvo. Ako često tipkate i želite to raditi učinkovitije, donosimo nekoliko konkretnih koraka koji mogu napraviti razliku.
Prije nego počnete ‘juriti’ po tipkovnici, vrijedi stati i promotriti je. Standardni QWERTY raspored možda izgleda nasumično, ali sve ima svoje mjesto. Početni red (A, S, D, F i J, K, L, ;) označava osnovnu poziciju za prste. Osjetit ćete i mala izbočenja na F i J tipkama, a oni su kao kućni brojevi za vašu lijevu i desnu ruku jer sve kreće od tamo.
Tipkanje s dva kažiprsta možda djeluje simpatično, ali dugoročno vas usporava. Svaki prst ima svoju ‘odgovornost’, a iako u početku djeluje neprirodno, s vremenom vaši prsti će znati točno kamo trebaju ići. Tipkanje deset prstiju nije samo brže, nego i preciznije jer se smanjuje potreba za skakanjem preko tipki.
Ergonomija računalne opreme pa tako i tipkovnice, igra veliku ulogu. Ruke trebaju biti blago savijene, a dlanovi se ne bi smjeli previše oslanjati o stol ili tipkovnicu. Tipkovnica bi trebala biti u visini laktova ili malo ispod, a zaslon u ravnini očiju. Loš položaj ruku može usporiti tipkanje, ali i dovesti do napetosti u ramenima, vratu i zapešćima.
Ovo je možda najteži korak, ali i presudan. Gledanje u tipkovnicu usporava reflekse i povećava broj pogrešaka. Umjesto toga, gledajte u ekran i oslonite se na memoriju prstiju. Kada jednom steknete naviku, više se nećete htjeti vratiti starom načinu.
Dobra vijest je da vam ne treba nikakav tečaj jer je internet prepun korisnih alata. Stranice poput:
Svaki dan 10 minuta vježbe dovoljno je da se u nekoliko tjedana vidi razlika.
Svaka tipkovnica ima svoj karakter: razmak među tipkama, hod pritiska, visinu, pa čak i zvuk. Kada prijeđete na novu trebat će vam možda dan ili dva da ‘uhvatite ritam’, ali kad se naviknete, postat će prirodan produžetak vaših prstiju.
Zvuci paradoksalno, ali je istina. Jurite li po tipkama i stalno brišete greške, zapravo gubite vrijeme. Umjesto toga, tipkajte sporije, ali točno i postupno ćete podizati brzinu bez gubitka točnosti. To je kao trčanje, prvo naučite pravilno hodati, pa onda trčati bez da se spotičete.
Neke tipkovnice izgledaju kao da bi se raspale nakon mjesec dana, a neke su napravljene da izdrže godine i godine tipkanja, pa čak i poneki nespretan trenutak s kavom. Ako već birate bežičnu tipkovnicu, zašto ne odabrati onu koja neće odustati nakon prve nezgode?
Moderne tipkovnice sve više ulažu u kvalitetu izrade, od čvrstih plastičnih kućišta do aluminijskih okvira koji dodaju i na stabilnosti i na vizualnom dojmu. Kod skupljih modela osjeti se razlika već pri prvom pritisku tipke, sve je precizno, čvrsto i bez onog neugodno klimavog osjećaja. Mnoge dolaze s tipkama koje su testirane i na 10, 20, pa čak i 50 milijuna klikova. Drugim riječima, ako vam je pisanje posao ili hobi, ovakva tipkovnica može vas pratiti godinama.
Za svakodnevne izazove, poput mrvica između tipki ili kapi soka koje zalutaju, tu su modeli otporni na prolijevanje. Imaju posebne kanale za odvod tekućine ili dodatne zaštitne slojeve ispod tipki. To ne znači da možete zaliti tipkovnicu i nastaviti kao da se ništa nije dogodilo, ali znači da imate puno veću šansu da tipkovnica preživi takvu nezgodu.
Neki proizvođači idu i korak dalje pa nude kapice tipki koje se mogu skinuti i oprati, a to je super rješenje ako volite čistoću ili tipkate dok grickate nešto hrskavo. Za dodatnu dugovječnost, tu su modeli sa zaštitom protiv izbljeđivanja simbola, pa tipke ostaju čitljive i nakon mjeseci intenzivne upotrebe.
Želite li dodatno produžiti vijek svoje tipkovnice, evo nekoliko savjeta:
1. Redovito je čistite i to ne samo površinski. Isključite je, okrenite naopako i lagano protresite da ispadnu mrvice. Za dublje čišćenje, koristite zračnu pumpicu ili tanki kist. Za temeljitiji rezultat, povremeno prebrišite tipke krpicom lagano navlaženom alkoholom jer ćete tako ukloniti masnoće i bakterije.
2. Koristite zaštitnu silikonsku navlaku, posebno ako volite jesti za radnim stolom. Osim što štiti od mrvica i prolijevanja, navlaka produžuje trajanje tipkovnice i olakšava čišćenje, a dovoljno je samo nju oprati pod mlazom vode.
3. Ne udarajte po tipkama, ma koliko vas frustrirao e-mail koji pišete.
4. Ako se nešto prolije, isključite tipkovnicu odmah, pobrišite je i ostavite da se temeljito osuši. Nemojte je pokušavati odmah ponovno uključiti, dajte joj barem 24 sata sušenja kako biste izbjegli kratki spoj i trajna oštećenja.
5. Držite je dalje od izravnog sunca i vlage te ćete na taj način spriječiti blijeđenje tipki, deformacije materijala i moguće smetnje u radu. Također, produžit ćete trajanje elektronike unutar tipkovnice i sačuvati njezinu funkcionalnost.