Grafički tableti

Grafički tableti su dokaz da tehnologija može pratiti ritam vaše ruke, ideje i inspiracije. U njima se krije spoj klasične olovke i moći suvremenog softvera te pretvaraju svaku skicu u digitalno remek-djelo.

Crtate po marginama bilježnice, uređujete fotografije kao profesionalac ili vam je prirodnije izražavati se olovkom nego tipkovnicom? Onda biste se mogli zaljubiti u grafičke tablete. Zamislite da crtate kao na papiru, ali uz pomoć tehnologije koja vam nudi neograničene boje, alate i ispravke jer upravo to nude grafički tableti.

Sve više osoba, neovisno o tome crtaju li s razlogom ili iz čistog gušta, otkrivaju koliko je zabavno (i praktično) kada potez olovke oživi na zaslonu.

Što su grafički tableti i zašto su sve popularniji?

Grafički tableti više nisu rezervirani samo za profesionalne ilustratore i dizajnere jer danas ih koriste svi kojima olovka bolje ‘sjeda’ u ruku od tipkovnice. Možete biti student koji bilježi formule, učitelj koji crta dijagrame za online nastavu, hobist koji voli crtkarati u slobodno vrijeme ili poduzetnik koji želi potpisivati dokumente digitalno, a grafički tablet lako će se uklopiti u vaše potrebe.

U osnovi, to su uređaji koji reagiraju na vaš dodir, pritisak, nagib i brzinu pokreta, pa crtanje na njima često podsjeća na pravo crtanje po papiru, samo s mnogo više mogućnosti za ispravke i kreativne igre. U kombinaciji s dobrim softverom, pretvaraju se u osobni studio u kojem možete stvarati ilustracije, uređivati fotografije, pisati rukom, skicirati planove ili voditi digitalne bilješke.

Njihova popularnost ne čudi jer sve više osoba želi jednostavno i prirodno komunicirati s tehnologijom, a grafički tablet upravo to omogućuje. Nema potrebe za mišem ili složenim alatima, samo uzmete olovku i krenete. Uz to, mnogi modeli su kompaktni i lagani, pa ih lako možete ponijeti sa sobom gdje god radite ili stvarate.

Moderno doba, klasična inspiracija

Za svakoga tko voli crtati, skicirati ili eksperimentirati s bojama, grafički tablet je poput čarobnog štapića. Zaboravite na oštrenje olovaka, tragove gumice i hrpe papira jer ovdje sve ide uredno, čak i ako imate bezbroj pokušaja. Ono što ga čini posebnim jest osjetljivost na pritisak. Pritisnete lagano te dobijete nježnu, tanku liniju. Pritisnete jače i linija se zgusne, boja produbi, a efekt postane dramatičniji. Sve to bez da promijenite alat ili otvorite novu boju.

U praksi to znači da crtanje na grafičkom tabletu djeluje gotovo kao na papiru, samo što imate neograničen broj ispravaka i cijeli arsenal kistova i olovki na klik miša. Tu je i mogućnost rada u slojevima, a to olakšava korekcije i dodavanje detalja bez straha da ćete ‘pokvariti’ ono što ste već nacrtali. Umjetnici koji prije nisu bili sigurni u digitalne alate, brzo se zaljube u fleksibilnost i preciznost koju pruža ovakav način rada.

Još jedan prednost koju moramo posebno izdvojiti je to što nema prosutih boja, mrlja, a inspiracija može doći bilo kada jer sve što vam treba je tablet, olovka i malo mašte.

Vrste grafičkih tableta & kako pronaći onaj pravi?

Grafički tableti dolaze u nekoliko varijanti i nije uvijek lako odmah znati koji vam najviše odgovara. Sve ovisi o vašim navikama, načinu rada i naravno, budžetu. Svijet grafičkih tableta šaren je i raznolik, a da biste lakše pronašli onaj pravi, u nastavku donosimo kratki vodič kroz njihove glavne vrste, za svakoga ponešto.

1. Tableti bez ekrana (klasični grafički tableti)
Ovo su najjednostavniji modeli koji se spajaju na računalo putem USB-a. Crtate po površini tableta, a rezultat gledate na ekranu računala. Možda zvuči zahtjevno, ali uz malo vježbe ruka i oko se brzo naviknu. Odlični su za početnike, studente i sve koji žele dobru funkcionalnost po povoljnijoj cijeni.

2. Tableti s ugrađenim ekranom
Ovi modeli omogućuju da crtate izravno na zaslonu, baš kao da crtate po papiru. To znači prirodniji doživljaj, veću preciznost i bolju kontrolu nad crtežom. Odlični su za ilustratore, dizajnere i sve koji ozbiljnije rade s vizualima. Naravno, dolaze s višom cijenom, ali i s puno više komfora.

3. Samostalni grafički tableti
To su uređaji koji ne trebaju računalo jer već imaju vlastiti operativni sustav (npr. Android ili Windows). Možete crtati, uređivati i spremati projekte bez da ih spajate na išta drugo. Super su za rad u pokretu, na terenu ili kada želite što manje kablova i dodatne opreme.

4. Hibridni uređaji (grafički tableti i laptop u jednom)
Postoje i tableti koji su zapravo prijenosna računala s ekranima osjetljivim na dodir i podrškom za stylus. Ako vam treba uređaj za crtanje, pisanje, obradu dokumenata i surfanje, ovo može biti pun pogodak.

Što sve može olakšati prve korake s grafičkim tabletom?

Grafički tablet je sjajan početak, ali da biste iz njega izvukli maksimum, postoji nekoliko dodataka koji mogu itekako poboljšati iskustvo. Krećete li u svijet digitalnog crtanja, dobro je imati na umu nekoliko dodataka koji mogu poboljšati cijelo iskustvo:

*Stylus olovka
Ako već nije uključena, stylus je must-have. Dobar model prepoznaje razinu pritiska, nagib i ima izmjenjive vrhove te osjećaj crtanja postaje prirodan kao da držite pravi kist ili olovku.

*Rukavica za crtanje
Zvuči kao dodatak za profesionalce, ali jednom kada je probate, nećete više raditi bez nje. Ona smanjuje trenje dlana o površinu i pomaže vam crtati preciznije, bez neželjenih dodira.

*Zaštita za ekran
Mat folija može učiniti veliku razliku pa crtanje djeluje više kao na papiru, a ekran ostaje zaštićen od ogrebotina i mrlja.

*Stalak za tablet
Ne želite gledati prema dolje kao u školskoj klupi? U tom slučaju stalak može učiniti čuda za vašu ergonomiju. Podesivi modeli omogućuju ugodnije crtanje i manje naprezanje vrata i ramena.

*Futrola i torba
Kada već nosite tablet sa sobom, nije loše imati i sigurnu torbu. Ako tablet ne dolazi u kompletu s odgovarajućom torbom ili futrolom, uvijek ih možete nabaviti zasebno. Izbor je velik, a dodatna zaštita i organizacija svakako dobro dođu.

Možda vam uz grafički tablet zatreba i jedan običan. Onaj koji palite kad želite čitati, surfati, gledati video ili voditi sastanke. Ne mora svaki potez biti kreativni projekt, a ponekad je dovoljno baciti pogled na recept, pročitati e-knjigu ili se opustiti uz omiljeni film. Tko zna, možda se u vašoj kolekciji nađe mjesta i za e-čitače knjiga, klasične tablete i dodatnu opremu za svakodneno korištenje.

Softver za crtanje i dizajn – koji program odabrati?

Imate grafički tablet, olovka je spremna, ali prazno platno na ekranu vas zbunjuje? Bez brige jer pravi program može napraviti razliku između frustracije i potpune zaljubljenosti u digitalno crtanje. Na tržištu postoji mnogo softverskih alata, a neki su se posebno izdvojili kao omiljeni:

  • Krita
    Besplatan, ali moćan. Krita je odličan za digitalno slikanje i ilustraciju, nudi puno četkica, podršku za slojeve i sve što jedan kreativac treba. Super za hobiste i početnike koji ne žele odmah ulagati novac.
  • Clip Studio Paint
    Posebno popularan među manga i strip crtačima. Ima odlične alate za tintanje, kadrove, balončiće s tekstom i animaciju. Postoji besplatna probna verzija, a cijena je pristupačna s obzirom na mogućnosti.
  • Adobe Photoshop
    Klasik koji nikada ne izlazi iz mode. Osim za crtanje, koristi se i za uređivanje fotografija, retuširanje i grafički dizajn. Malo je skuplji i dolazi kroz pretplatu, ali isplati se ako radite ozbiljno.
  • CorelDRAW
    Više orijentiran na vektorsku grafiku, odličan za dizajn logotipa, letaka i sličnog. Ako niste fokusirani samo na crtanje, nego i na izradu profesionalne grafike vrijedi ga razmotriti.
  • Procreate
    Popularan je među iPad korisnicima. Ima jednostavno sučelje, savršenu osjetljivost na pritisak i fluidno crtanje, Procreate je brz, intinuitav i sve češći izbor profesionalaca. Kupite jednom i koristite zauvijek, bez skrivenih naknada
  • Autodesk SketchBook
    Još jedan besplatan dragulj. Super lagan, brz i s jednostavnim sučeljem. Odličan za brze skice, ali i ozbiljnije projekte. Za one koji ne znaju odakle krenuti, SketchBook može biti dobar prvi korak.

Početničke zamke na koje vrijedi paziti

Uhvati vas inspiracija, upalite grafički tablet, otvorite prvi program i... ništa ne ide kako ste zamislili? Bez brige jer svi početnici prolaze kroz iste zamke. Dobra vijest je da ih lako možete izbjeći, samo trebate znati na što obratiti pažnju.

#1 Ignoriranje kalibracije stylusa
Tableti i olovke trebaju se upoznati te zato ne preskačite kalibraciju. Linija ne ide tamo gdje vi želite? Vjerojatno je problem u postavkama, a dvije minute podešavanja mogu vam uštedjeti sate frustracije.

#2 Rad bez slojeva
Slojevi su kao prozirni listovi papira, crtate svaki dio zasebno i kasnije ih lako uređujete. Ako sve radite na jednom sloju, svaka greška postaje puno veći problem. Početnici često zanemaruju ovu opciju, a zapravo je jedna od najvećih prednosti digitalnog crtanja.

#3 Prevelika očekivanja od samog početka
Nemojte se obeshrabriti ako prvi crteži ne izgledaju kao radovi iz galerije. Treba vremena da se naviknete na novi uređaj. Dajte si prostora za vježbu i igru jer pogreške su tu da se na njima uči.

#4 Loš položaj ruke i tijela
Dugotrajno crtanje može biti naporno ako tablet koristite savijenih leđa i ukočenih zapešća. Postavite uređaj tako da vam je ruka opuštena, a zaslon u razini očiju.

#5 Korištenje previše alata odjednom
Svaki program ima stotine četkica, efekata i opcija, ali ne morate ih sve isprobati odmah. Počnite s osnovnim kistom i nekoliko slojeva, a kad ovladate osnovama, lako ćete proširiti repertoar.

#6 Zaboravljanje na spremanje rada
Klik, crtanje, još jedan klik... i odjednom nestane struje, a sve što ste nacrtali nestane s njom. Zato redovito spremanje nije samo navika, nego osiguranje za vaš trud. Još bolje, uključite automatsko spremanje i crtajte bez brige.