Slika se zamrzne baš kad treba krenuti napeta scena, a zvuk puca kao stari radio? Možda nije problem u televizoru, možda vam samo treba novi antenski kabel.
54 proizvoda
Kada se ekipa skupi za filmsku večer, nitko ne želi gledati kockastu sliku ili slušati škripavi zvuk. Često je pravi krivac nešto što na prvu ni ne primijetimo, a to je antenski kabel.
Malen i jednostavan uređaj, ali važan za dobar prijem slike i zvuka. Kada je sve kako treba, slika je oštra, zvuk kristalno jasan, a vi možete zaboraviti na smetnje i samo uživati u svakom trenutku.
Možete imati najbolji TV na svijetu, najskuplju antenu na krovu i savršenu satelitsku opremu, ali ako vam je kabel između svega toga slab, rezultat neće biti ništa bolji od stare crno-bijele serije s milijun šumova. Antenski kabel možda nije najuočljiviji dio sustava, ali od njega uvelike ovisi kvaliteta slike i zvuka.
Kada je kabel dobar, signal stiže brzo i stabilno, bez prekida, smetnji i onih dosadnih kvadratića na ekranu. Slika je jasna, zvuk čist, a vi uživate bez nerviranja. Kada je kabel loš, svaka promjena vremena ili mala smetnja u zidu može vam pokvariti cijelu večer. Zato, kada birate kabel za antenu, ne gledajte ga kao ‘još jedan komad žice’. Gledajte ga kao rješenje za bolji zvuk, bolju sliku, ali i bolje raspoloženje svaki put kada upalite televizor.
Nije svaki antenski kabel isti, pogotovo kada je riječ o satelitskoj televiziji. Satelitski sustavi šalju veliku količinu podataka na vaš prijemnik i zato im treba jači, kvalitetniji kabel koji može sve to bez problema ‘progutati’ i prenijeti do vašeg TV-a.
Koristite li običan kabel za antenu za satelitski signal, mogli biste primijetiti smetnje, prekide slike ili slabiju kvalitetu to baš u trenutku kada je najzanimljivija scena na ekranu. Zato, kada birate kabel za satelitsku antenu, važno je uzeti antenski kabel s boljom izolacijom, manjim gubicima i dodatnom zaštitom od smetnji.
Na sreću, izbor je jednostavan, samo tražite kabel koji je posebno označen za satelitske sustave i nećete pogriješiti. Mali detalj kao što je pravi kabel za antenu može značiti razliku između savršene slike i stalnog nerviranja oko prekida signala. Dobro odabran kabel također će smanjiti osjetljivost sustava na vremenske uvjete poput kiše i vjetra. Uz pravu opremu, vaša satelitska slika ostat će stabilna čak i kada vani bjesni oluja.
Kada birate antenski kabel, nije svejedno planirate li ga provući kroz dnevni boravak ili ga montirati vani na krovu. Kabel za antenu koji ide unutra i onaj koji mora izdržati sve vremenske uvjete ipak nisu ista priča.
Unutarnji antenski kabeli obično su laganiji, fleksibilniji i ne moraju imati super-jaku zaštitu. Dovoljno je da lijepo povežu antenu i televizor kroz stan bez da se previše izlažu vanjskim utjecajima. No, s druge strane, kada pričamo o vanjskim instalacijama, stvar se mijenja. Kabel za vanjsku antenu mora imati dodatnu izolaciju koja štiti od vlage, UV zraka, snijega, kiše i temperaturnih skokova. Inače će vremenske nepogode brzo napraviti svoje. Naime, voda može ući u kabel, sunce može oslabiti materijal, a sve to vodi do pucanja signala i nervoze pred omiljenom serijom.
Zato ako spajate vanjsku antenu, tražite antenski kabel koji je posebno označen za vanjsku upotrebu. Malo jača izolacija sada znači puno manje problema kasnije i siguran prijem slike bez šumova, bez obzira na vremensku prognozu.
Kod izbora antenskog kabela, nije svejedno koliko će biti dugačak. Prekratak kabel za antenu znači natezanje, zatezanje i stres pri svakom spajanju. Predugačak kabel? Tu nastaje drugi problem, signal se na većim udaljenostima može početi gubiti, a to onda znači slabiju sliku i šumove.
Evo par praktičnih savjeta kako pametno odabrati:
1. Mjerite s malom rezervom
Kada kupujete antenski kabel, zlatno pravilo glasi - bolje da vam ostane koji centimetar viška nego da na kraju razvlačite kabel do krajnjih granica. Najbolje je da kabel lijepo prati putanju od antene do televizora, bez napetosti i natezanja koje može oštetiti konektore ili sam kabel.
Malo rezerve znači i veću slobodu pri postavljanju pa možete kabel lagano zaobiti oko ormara, provući iza polica ili ga uredno pričvrstiti uz zid. Tako sve izgleda uredno, kabel ne smeta pod nogama, a vi se ne morate bojati da će prvi pomak uređaja izazvati pucanje veze.
2. Ne pretjerujte s duljinom
Iako je mala rezerva uvijek dobrodošla, predugačak antenski kabel može napraviti više štete nego koristi. Naime, što je kabel duži, to signal ima više prostora da oslabi prije nego što stigne do vašeg televizora. Rezultat? Slabija slika, šumovi, pa čak i povremeni gubitak signala i sve to samo zato što je kabel ‘šetao’ po cijeloj sobi bez razloga.
U slučaju da vam treba veća udaljenost, recimo više od 20 ili 30 metara, nije dovoljno samo uzeti bilo koji kabel za antenu. Tada trebate odabrati kvalitetniji, deblji kabel s boljom zaštitom ili čak dodati pojačalo signala. Tako ćete zadržati oštru sliku i čist zvuk bez nervoze, čak i kad antena nije baš ‘iza ugla’.
3. Planirajte putanju kabela
Prije nego što zgrabite prvi antenski kabel koji vam padne pod ruku, stanite na trenutak i razmislite kuda će on uopće prolaziti. Hoće li ići iza ormara, kroz zid, oko vrata ili uz podne letvice? Kada unaprijed znate putanju, puno je lakše izračunati koliko vam stvarno treba metara, bez nagađanja i kasnijeg natezanja ili lijepljenja kabela tamo gdje vam ne paše.
Osim što ćete izbjeći naknadne improvizacije tipa ‘ajmo ga razvlačiti preko sobe’, pametno planiranje putanje pomaže i da sve izgleda urednije. Kabel lijepo slijedi prostor, ne smeta vam pod nogama, a signal mirno putuje do televizora bez dodatnih prepreka.
4. Radije koji metar više nego manje
Kada birate antenski kabel, bolje je igrati na sigurno i uzeti koji metar više nego kasnije gubiti živce. Malo ‘lufta’ može napraviti veliku razliku te će kabel ljepše ležati, moći ćete ga slobodno postaviti oko kutova, polica ili uz zid bez natezanja koje lako može oštetiti konektore ili čak sam kabel.
Prekratak kabel znači improvizaciju, rastezanje i nepotrebno opterećivanje spojeva, a to dugoročno vodi do gubitka signala i problema koji vam stvarno ne trebaju. Zato, kada ste u dvojbi, radije uzmite malo više nego premalo. Bolje da višak uredno složite nego da u ključnom trenutku shvatite da vam fali pola metra do TV-a.
Kada birate antenski kabel, nije svejedno kakav uzimate, pogotovo ako želite izbjeći šumove, prekide i lošu sliku baš usred omiljene serije. Nije svaki kabel isti, pa evo jednostavnog vodiča:
1. Obični antenski kabeli
Za kraće udaljenosti, recimo kad je antena odmah blizu televizora, obični kabel za antenu sasvim dobro odrađuje posao. On je fleksibilan, lagan i lako ga je provući kroz stan bez puno razmišljanja. Odličan je ako vam treba jednostavno rješenje unutar četiri zida. Praktičan je i za one situacije kada samo želite brzo spojiti uređaje bez dodatnog kompliciranja.
2. Pojačani antenski kabeli
Ako signal mora putovati dalje, na primjer, prolazi kroz nekoliko soba, zidova ili ide čak do vanjske antene, onda je pojačani kabel obavezna priča. Takvi kabeli imaju bolju izolaciju, često dodatnu zaštitu protiv vanjskih smetnji i manji gubitak signala na duljim rutama. Ukratko, za zahtjevnije uvjete i ozbiljniji signal, pojačani antenski kabel je ono što vam treba.
3. Kada birati koji?
Ako je udaljenost mala i nema puno prepreka, običan kabel je sasvim dovoljan. No, ako imate dužu rutu, više zidova ili vanjsku instalaciju, igrajte na sigurno i uzmite pojačani kabel. Ukratko, bolje odmah složiti pravu stvar nego kasnije ljutito mijenjati kabel usred važnog prijenosa ili filmske večeri.
Antenski kabel možda ne mijenjamo često, ali kao i svaki drugi dio opreme, ni on nije vječan. Ako ste primijetili da vam slika na televizoru odjednom postaje ‘kockasta’’, povremeno nestane signal ili se iz zvučnika čuju čudni šumovi, vrlo je moguće da problem nije u anteni ili televizoru, nego u starom kabelu za antenu.
Vremenom se antenski kabel može oštetiti, izolacija može napuknuti, konektori zahrđati, a sami vodiči izgubiti kontakt zbog savijanja, natezanja ili jednostavno zbog starosti materijala. Svaka ta sitnica znači sve više smetnji na putu signala. Primijetite li na kabelu pukotine, oguljenu izolaciju ili savijene i klimave konektore, vrijeme je da ga zamijenite prije nego što slika potpuno nestane s ekrana.
Također, ne vrijedi čekati da se problem pogorša. Novi antenski kabel nije velika investicija, ali može napraviti veliku razliku za kvalitetu slike i zvuka. Zamjena na vrijeme znači manje živciranja i više uživanja.
Ako vam je kabel stariji od deset godina, čak i bez vidljivih oštećenja, vrijeme je za promjenu. Novi modeli kabela nude naprednije materijale koji bolje štite signal i traju dulje. Pametnim odabirom unaprijed osiguravate stabilnu vezu i izbjegavate stresne popravke u nezgodnom trenutku. Kvalitetan kabel često ima i bolju zaštitu od elektromagnetskih smetnji, a to dodatno doprinosi čistoći prijenosa.
Uz to, uređujete li svoj kućni kutak za zabavu, svakako bacite pogled i na druge vrste koje će vam možda zatrebati, poput raznih audio video kablova i opreme za savršeno povezivanje uređaja. Ne zaboravite ni na audio kablove za vrhunski prijenos zvuka ili Scart kablove koji su još uvijek sjajno rješenje za povezivanje starijih uređaja.