Objektivi

Nema tog fotoaparata koji može zasjati bez dobrog objektiva, on je taj koji odlučuje hoće li fotografija biti odlična ili prosječna. Ulovite zalazak sunca, portret prijatelja ili savršenu kavu za društvene mreže - pravi objektiv podiže fotografiju na novu razinu.

U svijetu fotografije, objektiv nije samo dodatak, on je srce svake dobre snimke. Možete imati najbolji fotoaparat, ali bez pravog objektiva sve pada u vodu. Baš je on taj koji određuje hoće li svjetlo biti čarobno, detalji jasni i trenutak uhvaćen baš kako treba. Možda ste tek zakoračili u svijet fotografije ili već dobro znate što znači f/1.8, ali jedno je sigurno – kada shvatite kako objektivi funkcioniraju, vaša kreativnost ide na novu razinu.

Koje su vrste objektiva i čemu služe?

Objektivi su ‘oči’ vašeg fotoaparata, upravo oni određuju kako će kamera vidjeti svijet oko sebe. Bez obzira na to koristite li DSLR, mirrorless ili analogni fotoaparat, pravi objektiv čini razliku između prosječne i impresivne fotografije.

Postoje dvije osnovne vrste objektiva: prime i zoom. Prime objektivi imaju fiksnu žarišnu duljinu, a to znači da ne možete zumirati te ako želite drugačiji kadar, morat ćete se sami pomaknuti. No zato nude veću oštrinu, više svjetla i često ljepši zamućeni efekt pozadine. S druge strane, zoom objektivi omogućuju vam da se približite ili udaljite od subjekta bez pomicanja, a to ih čini jako praktičnima za putovanja i razne svakodnevne situacije.

Ovisno o vrsti fotografije, biraju se i različiti tipovi objektiva. Širokokutni objektivi idealni su za pejzaže i arhitekturu jer hvataju veliki dio scene u jednom kadru. Standardni objektivi, poput 35 mm ili 50 mm, odličan su izbor za svakodnevno korištenje jer pružaju prirodan kut gledanja, vrlo sličan ljudskom oku. Telefoto objektivi dolaze u igru kada vam treba ‘dohvat’, neovisno o tome snimate li sport, koncerte, portrete iz daljine ili prirodu. Volite li detalje, tu su macro objektivi koji vam omogućuju da se približite subjektu i uhvatite svaki detalj poput cvijeća, hrane ili nakita.

Za portrete se najčešće koriste objektivi s većim otvorom blende jer daju onaj prepoznatljivi zamućeni efekt u pozadini. Za pejzaže su odlični širokokutni objektivi koji hvataju dubinu i širinu prizora. Akcija i sport traže brze telefoto objektive koji će uhvatiti trenutak bez zamućenja. Kod putovanja je zgodno imati jedan univerzalni zoom koji pokriva sve situacije, od panorame do spontanih trenutaka na ulici. Ako ste zaljubljeni u fotografiju hrane, macro objektiv pokazat će svaki sloj torte ili savršenu kavu izbliza, do najsitnijeg detalja.

Kako čitati oznake na objektivima?

Pogled na specifikacije objektiva ponekad stvarno izgleda kao da čitate šifrirani tehnički priručnik. Sve te brojke i slova mogu na prvu djelovati zbunjujuće, ali kada ih jednom shvatite, otvaraju vam vrata svijeta u kojem točno znate što kupujete i kako će to funkcionirati s vašim fotoaparatom.

Uzet ćemo za primjer oznaku 50 mm f/1.8. Prvi broj (50 mm) označava žarišnu duljinu objektiva, a to u prijevodu znači koliko ‘široko’ ili ‘usko’ objektiv vidi. Što je broj manji, kadar je širi, a to je idealno za pejzaže i arhitekturu. Što je broj veći, kadar je uži i ‘povećava’ ono što gledate, odličan odabir za portrete, sport i detalje na daljinu.

Drugi dio, f/1.8, odnosi se na otvor blende. To je broj koji govori koliko svjetla može ući kroz objektiv. Niži f-broj (npr. f/1.4, f/1.8) znači više svjetla, mekšu pozadinu i bolje performanse u lošim svjetlosnim uvjetima. Viši f-broj (npr. f/5.6, f/8) daje više oštrine po cijelom kadru, a to je korisno kod grupnih fotografija ili pejzaža.

Pitate se što je s onim kraticama poput EF, EF-S, FX, DX, Z, RF...? Tu dolazimo do kompatibilnosti. Te oznake zapravo govore kojem sustavu pripada objektiv, odnosno na koji tip fotoaparata ga možete staviti.

Na primjer, EF i EF-S su oznake koje koristi Canon. EF odgovara full-frame i APS-C Canon fotoaparatima, a EF-S je namijenjen isključivo za APS-C senzore. RF je noviji Canonov sustav za mirrorless fotoaparate. Svaki brend ima svoju ‘abecedu’, odnosno vlastiti sustav bajuneta. Riječ je o mehaničkom spoju koji omogućuje da se objektiv pričvrsti na tijelo fotoaparata, ali dobra je vijest da se jednom naučena pravila lako primjenjuju.

Kako onda znati je li objektiv kompatibilan s vašim fotoaparatom? Najlakši način je da provjerite bajunet. Bajuneti se ne podudaraju? Onda objektiv fizički nećete moći pričvrstiti. Neki proizvođači nude i adaptere koji omogućuju kombiniranje objektiva i tijela različitih serija, no to dolazi s određenim ograničenjima, poput sporijeg autofokusa ili gubitka nekih funkcija.