Pješčane pumpe za bazene

Pješčane pumpe predstavljaju najvažniji dio opreme za održavanje bazena, a njihova jednostavnost korištenja i održavanja čini ih popularnim izborom. S obzirom na dugotrajnost i pristupačnost, pješčane pumpe su idealne za širok raspon bazena, pružajući čistu i zdravu vodu za uživanje u plivanju. 

Karakteristike pješčanih pumpi

Pješčane pumpe za bazene, također poznate kao pješčani filteri koriste specijalni pijesak koji služi kao filtrirajući medij. Voda iz bazena se crpi i usmjerava kroz ovaj pijesak, gdje se nečistoće i čestice zadržavaju, a pročišćena voda se vraća u bazen. Pijesak korišten u filterima nije obični građevinski pijesak, već specijalno obrađeni silikonski pijesak otporan na kemikalije i stabilan u vodenoj okolini.

Pješčane pumpe koriste prirodni pijesak u svojem filtracijskom sustavu, koji služi za hvatanje sitnih čestica i nečistoća. Učinkovito uklanjaju čestice veličine do 20-40 mikrona, čime su sasvim adekvatni za većinu bazenskih potreba, iako nisu toliko efikasni za najfinije čestice kao što su DE filteri ili kartušni filteri.

Jedna od njihovih glavnih prednosti je lako održavanje, koje uključuje proces 'pranja unazad' ili 'backwashing', tijekom kojeg se voda propušta u suprotnom smjeru kroz filter kako bi se isprale akumulirane nečistoće. Primjenjivi su za širok spektar bazena, od manjih privatnih do većih javnih. Uz to, pješčani filteri su obično cjenovno povoljniji od drugih vrsta filtera, kako u smislu početne kupnje, tako i troškova održavanja.

Razlika između pješčanih pumpi i pumpi s filterima

Glavna razlika između pješčanih pumpi i standardnih pumpi za bazene leži u upotrebi pijeska, koji može zadržati svoja svojstva do godinu dana, za razliku od običnih filtera koji se mijenjaju svaka dva tjedna. Pješčane pumpe u svojim filterima koriste sloj pijeska koji služi za zadržavanje nečistoća dok voda protječe kroz njega.

Suprotno tome, pumpe s filterima opremljene su posebnim filterima od filc materijala dizajniranim za hvatanje nečistoća, uz prednost jednostavnog čišćenja i održavanja. Za efikasno uklanjanje preostalih otpadaka iz filtera, pješčane pumpe zahtijevaju redovito održavanje, uključujući tjedno povratno ispiranje nakon usisavanja. Ovaj proces povratnog ispiranja podrazumijeva ispuštanje prljave vode i ponovno postavljanje sloja pijeska, uz potrebnu dopunu vode i kemikalija koje su se mogle izgubiti.

Zašto odabrati pješčanu pumpu?

Pijesak u filterima treba zamijeniti svakih nekoliko godina, ovisno o upotrebi bazena i uvjetima. Pješčana pumpa je poznata kao najpovoljnija opcija za filtriranje bazenske vode. Ona definitivno ima niže početne troškove u usporedbi s nekim drugim vrstama pumpi, kao što su pumpe s kartušama ili dijatomejskim filterima.

Jedna od ključnih prednosti pješčanih pumpi leži u njihovoj upotrebi prirodnih materijala za filtriranje, što ih čini izuzetno ekološki prihvatljivim rješenjem. Međutim, važno je imati na umu da proces povratnog pranja, koji je ključan za uklanjanje nakupljenih nečistoća iz filtera, može dovesti do povećane potrošnje vode. Unatoč tome, prednosti pješčanih filtera nadmašuju ovaj potencijalni nedostatak, posebno kada se uzme u obzir njihova fleksibilnost i pogodnost za različite vrste i veličine bazena. Bilo da se radi o malom privatnom bazenu ili većem javnom objektu, pješčani filtri se mogu prilagoditi različitim potrebama.

Osim toga, važno je naglasiti važnost pravilnog održavanja i redovite zamjene pijeska u filterima kako bi se osigurala optimalna učinkovitost pješčanih pumpi. S pravilnim upravljanjem, pješčane pumpe ne samo da mogu osigurati dugotrajnu i pouzdanu filtraciju vode, već i značajno doprinijeti održavanju visokih standarda čistoće i zdravlja vode u bazenu. Ovo, zauzvrat, može imati pozitivan utjecaj na ukupno iskustvo, osiguravajući da voda ostane kristalno čista i ugodna za korištenje tijekom cijele godine.

Kako rade pješčane pumpe?

Pješčane pumpe za bazene odlikuju se svojom sposobnošću da iz bazenske vode uklanjaju nečistoće i suspendirane tvari, čime ne samo da poboljšavaju izgled bazena, već i skupljaju razne organske materije na mjestu gdje klor može djelovati s maksimalnom učinkovitošću. Pješčane pumpe pružaju važan doprinos održavanju vode u pokretu, čime znatno smanjuju rast mikroorganizama.

Važno je naglasiti da je snaga pumpe pješčanog filtra samo jedan od čimbenika dobre filtracije. Vaš pješčani filter bi trebao biti u mogućnosti cirkulirati vodu u bazenu najmanje jednom svakih pet sati. Na primjer, ako vaš bazen ima kapacitet od 20.000 litara, vaš pješčani filter trebao bi filtrirati najmanje 4000 litara na sat kako bi u potpunosti filtrirao bazen u roku od pet sati.

Pješčani filtri su učinkovitiji s većim kotlovima. Bitno je da se što više prljavštine uhvati i zadrži u spremniku filtera. Voda bi trebala teći kroz spremnik filtra prilično sporo kako bi se osiguralo da sitne nečistoće ne prođu kroz medij za filtriranje, poput pijeska ili stakla, i vrate se u bazen.

Toplo preporučamo obratiti pozornost na veličinu spremnika i odabrati one pješčane filtre koji imaju dobar omjer između snage pumpe i veličine spremnika. Primjerice, postoje Bestway sustavi pješčanih pumpi koji implementiraju ovu dobru kombinaciju, što poboljšava kvalitetu filtracije i učinkovitost svake provedene flokulacije.

Mjerači vremena na pumpama s pješčanim filterima mogu biti korisni, ali i ovisiti o osobnim preferencijama. Neki omogućuju samo jedan ciklus dnevno, dok drugi mogu biti deaktivirani ako nisu potrebni. Veličina zrna za filtriranje također je važna. Manja veličina zrna može hvatati sitnije čestice prljavštine, ali isto tako može uzrokovati veći protutlak u filteru. Preporučuje se granulacija od 0,4-0,8 mm.

Posebno je važno napomenuti da pumpe s pješčanim kuglicama zahtijevaju drugačiju procjenu. Budući da filtarske kuglice s ocjenom filtracije od 2,5 mikrometara filtriraju finije i čvršće zadržavaju sitne čestice, veće brzine protoka su manji problem za ove filtre.