Projektor može biti sjajan dodatak svakom prostoru, ali bez pravog platna za projektor teško je izvući maksimum iz slike. Kvalitetno platno nije samo estetski dodatak, nego važan element koji podiže cijelo iskustvo gledanja na novu razinu.
21 proizvoda
Zatamnjena soba, kokice spremne, projektor upaljen, sve je tu za filmsku večer kod kuće. No, bez dobre slike, doživljaj jednostavno nije potpun. Upravo zato je važno razmisliti o platnu za projektor. Nije riječ samo o bijeloj površini jer kvalitetno platno poboljšava kontrast, pojačava boje i čini svaku scenu jasnijom.
U nastavku teksta saznajte koje su prednosti korištenja platna, kako odabrati najbolji model za svoj prostor i na što sve treba obratiti pažnju prilikom kupovine.
Možda vam se u nekom trenutku učinilo zgodno jednostavno upaliti projektor i projicirati film na bijeli zid dnevne sobe. Praktično je jer ne traži dodatnu opremu ni komplikacije. Istina, to može poslužiti u hitnim slučajevima ili kada ste tek nabavili projektor i ne možete dočekati prvi film. No, ako želite doživljaj koji barem malo podsjeća na pravu kino atmosferu, platno za projektor je nešto što biste definitivno trebali razmotriti.
Za početak, platna su napravljena s posebnom površinom koja bolje reflektira svjetlo. To znači da slika neće biti ‘zrnata’ ili mutna kao što zna biti na zidu, osobito ako zid nije savršeno gladak. Također, boje su življe, kontrasti izraženiji, a detalji jasniji, a to je bitno ako gledate filmove s tamnim scenama ili prezentirate nešto važno.
Dodatna prednost je i to što zid, ma koliko bio bijel, rijetko ima savršeno ravnu površinu. Neravnine, sjene, čak i sitne ogrebotine mogu narušiti kvalitetu slike. Platna su dizajnirana da budu glatka i ujednačena, pa svaka scena izgleda baš onako kako je zamišljena. Također, mnogi modeli imaju crni okvir oko projekcijske površine koji dodatno pojačava kontrast i fokus gledanja.
Kao što ni svi filmoljupci nisu isti, tako ni platna za projektor nisu ‘one size fits all’. Ovisno o tome gdje gledate, što gledate i koliko često uključujete projektor postoje različite vrste platna koje se bolje uklapaju u vaše potrebe.
Ako ste u ekipi koja voli gledati filmove zavaljena u naslonjač, uz kokice i zatamnjene rolete, platna za kućno kino su kao stvorena za vas. Obično dolaze u elegantnim varijantama koje se mogu montirati na zid ili strop, s crnim obrubom koji pojačava doživljaj gledanja. Tu su i motorizirani modeli koji se spuštaju na pritisak tipke, baš kao u onim fensi prezentacijskim dvoranama.
S druge strane, ako često mijenjate lokacije, recimo, vodite radionice, edukacije ili putujuće prezentacije tada su prijenosna platna vaš najbolji prijatelj. Laka su, sklapaju se za minutu i često dolaze s torbom za nošenje. To je savršeno za one koji su stalno u pokretu, ali žele profesionalan izgled bez previše gnjavaže.
Još jedna važna razlika je u mehanizmu: ručna ili motorizirana platna. Ručna su kao rolo zavjese, povučete, zategnete i gledate, a to je jednostavno i povoljno. Motorizirana platna su level više, tiha, glatka, spuštaju se sama, a neki modeli čak dolaze s daljinskim upravljačem. Odlično kada želite impresionirati goste ili si jednostavno olakšati život.
Ne smijemo zaboraviti ni specijalizirana platna za škole i poslovne prostore, ona su čvršća, često većih dimenzija i napravljena da izdrže svakodnevno korištenje. Neka su čak prilagođena za rad s interaktivnim projektorima, a to ih čini odličnima za predavanja i sastanke.
Znate onu situaciju kada se svi naguraju u dnevnu sobu, svjetla se priguše, film krene, a pola društva škilji jer je slika ili prevelika pa ne stane u vidno polje ili premala pa izgleda kao da gledate trailer na mobitelu? Kako ne bi došlo do toga važno je pogoditi pravu veličinu platna. Sastavili smo nekoliko jednostavnih smjernica koje će vam olakšati odabir:
1. Izmjerite udaljenost gledanja
Prvo i najvažnije je koliko ste udaljeni od zida ili mjesta gdje će platno stajati? Izvrsno, udaljenost gledanja bi trebala biti otprilike 3 puta veća od visine platna, ili 1,5 do 2 puta veća od njegove dijagonale. Dakle, ako sjedite 3 metra od zida, platno dijagonale 100” bit će taman.
2. Pravilo trećine za brz i jednostavan odabir veličine
Jedno od najpraktičnijih pravila glasi: širina platna bi trebala biti otprilike jedna trećina udaljenosti gledanja. To znači da ako sjedite 3 metra od platna, širina bi trebala biti oko 1 metar.
3. Ne zaboravite dimenzije prostorije
Veliko platno zvuči super na papiru, ali ako imate niske stropove ili uzak zid, može izgledati nezgrapno. Pazite da ostavite prostora oko platna - tako će vizualno izgledati bolje, a i slika će biti ugodnija za gledanje.
4. Uskladite s razlučivošću projektora
Imate 4K projektor? Naravno da želite veliko platno koje će pokazati sve te piksele u punom sjaju. No, ako koristite stariji model s nižom rezolucijom, prevelika površina može ‘razvući’ sliku i učiniti je mutnom.
5. Razmislite o formatu slike (omjer stranica)
Većina filmova koristi 16:9, a neki stariji sadržaji i prezentacije idu u 4:3. Dobro je razmisliti o omjeru koji najviše gledate jer se prema tome biraju dimenzije platna ili uzeti model s podesivom visinom, ako volite fleksibilnost.
Kada birate platno za projektor, lako je pomisliti kako su sva bijela platna ista, ali razlike su itekako važne. Površina platna igra bitnu ulogu u tome kako će slika izgledati na zidu, od svjetline do kontrasta i kutova gledanja. U cijeloj toj priči važnu ulogu ima i takozvani gain faktor. Ne brinite, nećemo vas zamarati brojkama, objasnit ćemo jednostavno.
*Mat površina je klasika koja nikada ne izlazi iz mode
Mat bijelo platno najčešći je izbor i to s razlogom. Ono daje ravnomjerno osvijetljenu sliku, bez refleksija i super funkcionira u prostorima gdje možete kontrolirati rasvjetu (poput zamračene sobe). Gain faktor kod ovih platna je oko 1.0, a to znači da reflektiraju svjetlost točno onoliko koliko projektor emitira.
*Sjajna ili glass bead površina kada je cilj pojačati svjetlinu
Ova platna imaju specijalni sjajni premaz (ili sitne staklene kuglice, otuda dolazi naziv glass bead) koji reflektira svjetlost direktno natrag prema gledatelju. Rezultat je slika izgleda svjetlije, a to može biti super za prostorije s više ambijentalnog svjetla. Međutim, postoji kvaka – kut gledanja je manji, a to znači da najbolju sliku vidite ako sjedite ravno ispred.
*Siva površina je mali trik za bolji kontrast
Siva platna su odlična rješenja kada je u pitanju prikaz tamnih scena i dubljeg kontrasta, pogotovo u prostorima gdje ne možete potpuno zamračiti prostoriju. Iako reflektiraju nešto manje svjetla (gain faktor ispod 1.0), to nadoknađuju boljom crnom bojom i jasnijim detaljima u tamnijim dijelovima slike.
*Specijalne površine za one koji traže više
Postoje i napredniji premazi koji smanjuju ‘hot spot’ efekte (preosvijetljene točke), povećavaju kut gledanja ili čak poboljšavaju prikaz kod 4K i HDR sadržaja. Ova platna često dolaze s višom cijenom, ali ako ste pravi video entuzijast isplati se.
Kada jednom odaberete savršeno platno, sljedeće pitanje je gdje s njim? Iako se čini kao tehnički detalj, način montaže itekako utječe na svakodnevno korištenje, praktičnost, pa čak i izgled vašeg prostora. Zato ćemo u nastavku proći kroz tri najčešća rješenja, a svako ima svoje prednosti, ali i pokoju sitnicu na koju treba pripaziti.
Kupili ste savršeno platno, slika je čista kao suza, kontrast kao u kinu i onda usred filma – mrlja. Još neugodnije može biti kada se pojavi tanak sloj prašine koji lagano titra na svjetlu projektora.
Nema panike, ali ima nekoliko trikova koji će vam pomoći da platno ostane u top formi godinama.
Prašina se skuplja brže nego što mislite, pa je najbolje svakih toliko lagano prebrisati platno suhom mikrofibrom ili antistatičkom krpom. Nema jakog pritiskanja, nema ribanja, pokreti trebaju biti nježni i ravnomjerni. Ako vas dočeka mrlja od prstiju, kokica ili zalutalog pića, poslužit će blaga otopina vode i malo neutralnog sapuna. Nanesite na krpicu (nikako direktno na platno), lagano obrišite i gotovo. Zaboravite na agresivne čistače, alkohol, izbjeljivače i sve što biste koristili za prozore, ovo nije ta površina.
Grube spužve, četke ili papirnate maramice također su ‘ne, hvala’. One mogu oštetiti površinu i ostaviti tragove koji se vide svaki put kad upalite projektor, a to nitko ne želi. Imate li prijenosno platno, pripazite gdje ga spremate. Uvijek ga prvo osušite ako ste ga očistili, držite ga dalje od radijatora, vlage i izravnog sunca. Sve to može ostaviti posljedice od izblijedjelih boja do plijesni. Za fiksna platna dovoljno je s vremena na vrijeme baciti pogled je li površina još zategnuta, okvir ravan i kućište čisto.