Skeneri su i dalje važan dio opreme u mnogim uredima, ali i kod kuće, osobito kada trebate brzo digitalizirati dokumente. S vremenom su postali napredniji, praktičniji i prilagođeni različitim potrebama.
19 proizvoda
Skeneri možda ne izazivaju uzbuđenje kao novi mobiteli ili kućanski roboti, ali kada vam zatrebaju, njihova uloga postaje itekako važna. U tom trenutku ne želite ništa komplicirano – samo da dokumenti brzo i uredno završe ondje gdje trebaju. Danas to nije previše za tražiti jer moderni skeneri više nisu samo dosadni uređaji koji kopiraju papire. Oni su digitalni asistenti koji znaju prepoznati tekst, očistiti sjene, automatski posložiti dokumente, poslati ih na e-mail, u cloud ili na vaš mobitel.
Mislite li još uvijek kako je skener dosadan uređaj koji ‘samo kopira papire’, vrijeme je da se upoznate s njegovom modernom verzijom. Naime, današnji skeneri znaju puno više od toga, toliko, da se s pravom pitamo postoji li uopće nešto što ne mogu.
Osim što pretvaraju papirnate dokumente u digitalne, sada bez problema prepoznaju tekst (OCR tehnologija), automatski ga sortiranju, šalju u e-mail, cloud, pa čak i na vaš mobitel. Skeneri danas znaju ispraviti iskošene listove, ukloniti pozadinske sjene i prepoznati više dokumenata u jednom skeniranju, a vi ne morate ništa dodatno raditi.
Više nije problem ako imate 20 stranica različitih veličina. Samo ih stavite u automatski uvlačni modul, pritisnete gumb i skener sve posloži u jedan uredan PDF. Također, ako nešto zaboravite, neki modeli će vas upozoriti na to.
Povezuju se putem Wi-Fi-ja, Bluetootha, NFC-a ili klasičnog USB-a, rade s aplikacijama, automatski prepoznaju kamo dokument treba poslati, a ima i onih koje doslovno stanu u torbu. Skeneri danas mogu biti bežični, prijenosni, brzi i pametni. Pa kad zbrojite sve to, dolazimo do jednostavnog zaključka: od skenera se više ne očekuje samo da ‘uhvati sliku papira’ nego da bude vaš uredski asistent koji zna što radite i prije nego što vi to zatražite.
Skener danas više nije samo jedan dosadan uređaj koji služi za kopiranje papira. Ovisno o tome skenirate li stare obiteljske fotografije, uredske dokumente ili vam treba nešto što možete ponijeti u torbi, postoji model točno za vaše potrebe. Donosimo pregled najčešćih vrsta i kome koji najviše odgovara.
1. Flatbed skener je klasik za detaljan rad
To je onaj ‘ležeći’ skener s poklopcem, kakav ste sigurno već vidjeli. Izvrstan je za skeniranje osjetljivih materijala, poput starih fotografija, ilustracija ili dokumenata koji se ne smiju presavijati. Visoka kvaliteta slike čini ga odličnim izborom za sve koji traže preciznost.
Savršen izbor za digitalizaciju obiteljskih albuma, precizan rad s ilustracijama i fotografijama, kao i za svakodnevne potrebe u školama i uredima gdje kvaliteta slike ima važnu ulogu.
2. ADF skener je odabira za one s puno papira
Skeneri s automatskim uvlačenjem dokumenata (ADF) štede vrijeme. Ubacite cijeli snop papira i uređaj sam odradi sve, stranicu po stranicu. Nema ručnog okretanja, nema zastoja.
Najviše odgovara uredima, knjigovodstvenim servisima i svima koji svakodnevno obrađuju veće količine papira.
3. Izaberite ručni skener ako ste stalno u pokretu
Ručni skeneri su prijenosni, lagani i praktični, povučete ih preko papira i dobijete skeniranu sliku. Ne zauzimaju puno mjesta, a često rade i bez kabela.
Super je za sve koji trebaju brz alat za povremeno skeniranje dokumenata, od studenata i profesora do onih koji rade izvan klasičnog uredskog okruženja.
4. Skener s integriranim softverom omogućuju ured bez papira
Moderni skeneri dolaze sa softverima koji automatski prepoznaju tekst, sortiraju datoteke, šalju ih u cloud i obavljaju sve bez da vi išta dodatno dirate.
Odabir skenera nije pitanje samo cijene ili dizajna, nego onoga što ćete s njim stvarno raditi. Naime, nije isto skenirati deset računa mjesečno i digitalizirati cijeli obiteljski album, zar ne? Kako biste izabrali onaj pravi, vrijedi si postaviti nekoliko konkretnih pitanja i na temelju odgovora suziti izbor.
1. Što planirate skenirati?
Skenirate li uglavnom dokumente (račune, ugovore, dopise), bit će vam dovoljan osnovni model s ADF funkcijom. Treba li vam visoka kvaliteta slike za fotografije, birajte flatbed skener. Uz to, ako planirate skenirati plastificirane iskaznice, knjige ili neobične formate, provjerite što sve uređaj može ‘progutati’.
2. Koliko često planirate skenirati?
Oni koji skener koriste povremeno mogu proći s jednostavnim modelom koji ne zauzima puno mjesta. No, ako dnevno prolazite desetke stranica, birajte izdržljiviji uređaj s bržim uvlačenjem i većim kapacitetom rada. Neki modeli su optimizirani za intenzivan rad i mogu podnijeti tisuće stranica mjesečno bez zastoja.
3. Treba li vam mobilnost?
Često radite na terenu, putujete ili dijelite skener s kolegama u različitim prostorijama? Ručni ili prijenosni skener s Wi-Fi ili Bluetooth vezom bit će pun pogodak. Manji su, rade na baterije i stanu u torbu, a većina podržava i direktno slanje na mobitel.
4. Koliko vam je važna kvaliteta slike?
Ako digitalizirate stare fotografije, ilustracije ili dokumente s finim detaljima, obratite pažnju na rezoluciju. Veća DPI vrijednost (300, 600 ili više) znači oštrije skenove, ali i veće datoteke. Za obične dokumente to nije presudno, ali za grafiku, itekako je.
5. Imate li ograničen budžet?
Cijene skenera variraju ovisno o funkcijama i kvaliteti. Trebate li uređaj za osnovne potrebe, već za pristojan iznos možete dobiti pouzdan model. No, ako želite više, automatsko obrezivanje, OCR, cloud povezivanje i napredni softver, tada očekujte nešto veću investiciju.
6. Trebate li dodatne funkcije?
Neki skeneri nude automatsko prepoznavanje teksta (OCR), uklanjanje pozadine, spajanje više dokumenata u jedan PDF ili slanje na određene e-mail adrese. Ako želite ‘pametan’ uređaj koji štedi vrijeme, svakako gledajte modele s integriranim softverom i naprednijim opcijama.
Danas gotovo svi imamo mobitel s dobrom kamerom, pa se postavlja logično pitanje, treba li uopće kupiti skener ili je aplikacija sasvim dovoljna? Istina je da obje opcije imaju svoje prednosti, ali ako znate što vam stvarno treba, lakše ćete odlučiti.
Kada prvi put krenete birati skener, lako se možete izgubiti u šumi kratica i brojki – DPI, PPM, bitna dubina, formati datoteka… sve zvuči kao nešto što bi samo tehnički stručnjaci razumjeli. No zapravo, nije tako komplicirano. DPI (dots per inch) označava razlučivost, odnosno koliko ‘točkica’ skener može uhvatiti po inču, a što je broj veći, slika će biti detaljnija.
Za obične dokumente sasvim je dovoljno 300 DPI, a za stare fotografije ili ilustracije može dobro doći i 600 DPI ili više. PPM (pages per minute) govori koliko stranica skener može obraditi u minuti – korisno ako vas čeka hrpa papira. Dubina boje (npr. 24-bit, 48-bit) označava koliko nijansi boja ili sivih tonova skener prepoznaje, što je broj viši, to će sken biti vjerniji originalu. Neki skeneri omogućuju spremanje dokumenata u PDF, JPEG, TIFF i druge formate, a to znači da odmah birate želite li sliku, uredan dokument za arhivu ili nešto za daljnju obradu. Tu je i maksimalna veličina papira koju skener može ‘progutati’. Većina podržava A4, ali ako skenirate knjige, plakate ili nešto neuobičajeno, pazite na te podatke. Ukratko, sve te tehničke oznake služe da vam olakšaju život, a ne da vas zbune.
Ako vaš skener radi kako treba, vjerojatno nikada niste pomislili da mu je potreban ‘update’. No, kao i kod mobitela, računala i drugih pametnih uređaja, povremeno ažuriranje softvera može napraviti veliku razliku. Proizvođači skenera redovito objavljuju nadogradnje koje poboljšavaju brzinu, točnost i stabilnost rada, ali i zatvaraju sigurnosne rupe koje mogu predstavljati rizik, osobito ako skenirate osjetljive dokumente.
Osim toga, ažuriranja često donose nove funkcije, primjerice, bolju OCR preciznost, dodatne formate spremanja datoteka ili proširene mogućnosti povezivanja s oblakom. Prestane li skener iznenada surađivati s vašim novim operativnim sustavom, to je vjerojatno znak da vam treba nadogradnja. Kako provjeriti ima li novih verzija? Najlakše je putem službene stranice proizvođača ili kroz prateću aplikaciju ako je koristite. Većina ažuriranja instalira se u par klikova, bez potrebe za tehničkim znanjem. Iako se ne vidi na prvi pogled, ažuriranje softvera često je recept za bolje performanse.