Tehnologija se nevjerojatno brzo razvija, a jedan od najboljih primjera toga je smartphone. Nekada jednostavan uređaj za pozive i poruke, danas je postao nezaobilazan alat za rad, zabavu i povezivanje sa svijetom.
324 proizvoda
Smartphone je postao neizostavan dio našeg života, on je budilica, navigator, fotoaparat i uređaj bez kojeg teško funkcioniramo. Očekujemo bateriju koja traje cijeli dan, kameru koja snima besprijekorno i internet koji je munjevito brz. Kako tehnologija napreduje, smartphone sve više preuzima ulogu osobnog asistenta, pamti važne datume i prilagođava se vašim navikama. Svaka nova generacija donosi inovacije, od ekrana bez rubova do umjetne inteligencije koja obrađuje fotografije umjesto vas. Kako su pametni telefoni evoluirali, koje su ključne promjene donijeli i što nas čeka u budućnosti, saznajte u nastavku.
Prvi mobiteli bili su prilično jednostavni, mogli su zvoniti, slati poruke i to je bilo to. Baterija je trajala danima, ali su zato biti teški kao cigla i imali antene koje su bile nemoguće sakriti. No, svijet tehnologije nije dugo mirovao.
Sve je krenulo 1994. kada je IBM predstavio Simon Personal Communicator, prvi uređaj koji je spajao funkcije telefona i osobnog digitalnog asistenta. Imao je ekran na dodir, mogao slati e-mailove i pokretati osnovne aplikacije. Možda nije izgledao kao današnji telefoni, ali bio je prvi korak prema smartphone uređaju kakvog danas poznajemo.
Prava revolucija dogodila se 2007. godine kada je Apple lansirao iPhone, uređaj s elegantnim dizajnom, zaslonom osjetljivim na dodir i jednostavnim sučeljem. Nedugo zatim, Google je predstavio Android i tako je smartphone postao dostupan široj publici. Od tog trenutka, krenula je utrka za što boljom kamerom, snažnijom baterijom i pametnim funkcijama koje su danas neizostavan dio svakodnevice.
S vremenom su telefoni postali sve tanji, brži i sposobniji, ekrani su rasli, a tipke potpuno nestale. Danas su prepuni naprednih tehnologija koje su nekada bile rezervirane za računala, a njihov razvoj ne pokazuje znakove usporavanja.
Danas je teško zamisliti da je nekad bilo moguće imati mobitel bez interneta. No, prije nego što je smartphone zavladao svijetom, mobilni internet bio je spor, skup i iskreno, prilično frustrirajuć za korištenje.
Sve je počelo s WAP (Wireless Application Protocol) internetom krajem 90-ih i početkom 2000-ih. Tada su web stranice bile pojednostavljene, s minimalnim slikama i gotovo nikakvim interaktivnim elementima. Otvoriti neku stranicu značilo je pravo strpljenje i trebalo je čekati cijelu vječnost da se učita nekoliko redaka teksta. Cijena? Svaki megabajt koštao je bogatstvo.
Prava promjena dogodila se s dolaskom 3G mreže, koja je omogućila brži prijenos podataka i još važnije, korištenje interneta na mobitelima na način koji je već imao smisla. Napokon smo mogli pregledavati web stranice, slati e-mailove i čak gledati kratke videozapis, iako je streaming još uvijek bio izazov.
Onda je došao 4G, koji je pokrenuo pravu revoluciju. Brzina interneta naglo je skočila i omogućila nam nesmetano gledanje videa, preuzimanje aplikacija u sekundi i korištenje društvenih mreža bez da satima čekamo da se učita jedna slika. To je bilo ono što je smartphone pretvorilo u moćan uređaj kakvog danas poznajemo.
Sada smo već u eri 5G mreže, koja donosi nevjerojatnu brzinu i minimalnu latenciju. Streamanje u 4K rezoluciji, igranje online igara bez kašnjenja i brža razmjena podataka postali su standard. Pitanje je samo, što je sljedeće? Hoće li uskoro internet biti toliko brz da će sve raditi brže nego što mi stignemo pomisliti na to? Moguće, ali jedno je sigurno, bez mobilnog interneta, smartphone nikada ne bi postao ono što je danas.
Kada su se pojavili prvi smartphone modeli, izgledali su potpuno drugačije nego danas. Imali su fizičke tipke, male ekrane i jednostavne funkcije. Pisanje poruka bez tipkovnice bilo je nezamislivo, a ikonski modeli poput BlackBerryja i Nokia Communicatora dominirali su tržištem.
Kada su prvi smartphone modeli dobili kamere, fotografiranje s mobitelom bilo je više eksperiment nego ozbiljna opcija. Mutne slike, slaba rezolucija i gotovo nikakve prilagodbe značile su da su klasični fotoaparati i dalje bili neusporedivo bolji. No, danas je situacija potpuno drugačija, smartphone kamera postala je moćan alat koji u mnogim situacijama zamjenjuje profesionalne uređaje. Kako smo došli do toga?
*Prvi koraci: kamere niske rezolucije
Početak mobilne fotografije bio je skroman. Prve smartphone kamere imale su minimalnu rezoluciju, jedva dovoljne za jednostavne fotografije u dobrim uvjetima osvjetljenja. No, bio je to tek početak, mogućnost snimanja i dijeljenja slika preko mobitela otvorila je potpuno novi svijet digitalne komunikacije.
*Uspon megapiksela
Kako su se smartphone modeli razvijali, proizvođači su počeli povećavati broj megapiksela. Iako su veće brojke zvučale impresivno, nije uvijek značilo da su slike bolje. Ključni trenutak bio je razvoj naprednijih senzora koji su omogućili oštrije, svjetlije i detaljnije fotografije, čak i kada uvjeti nisu bajni.
*Više leća za više mogućnosti
Dodavanje dodatnih kamera na smartphone omogućilo je mnogo više od običnih fotografija. Širokokutni objektivi, telefoto zum, pa čak i makro kamere postali su standard te omogućili snimanje profesionalnih fotografija iz različitih perspektiva bez potrebe za dodatnom opremom.
*Noćni način: revolucija u slabom osvjetljenju
Jedan od najvećih izazova mobilne fotografije bio je snimanje u mraku. Nova softverska rješenja i AI tehnologija omogućili su noćne načine rada koji automatski prilagođavaju ekspoziciju, poboljšavaju detalje i smanjuju šum, pa čak i noćne scene izgledaju svijetlo i jasno.
*Profesionalni video u džepu
Osim fotografija, smartphone kamera danas nudi i snimanje visokokvalitetnih videa. Napredne stabilizacije slike, visoke rezolucije i mogućnost snimanja u slow-motionu omogućili su da mobiteli postanu moćni alati za stvaranje sadržaja, od vlogova do profesionalnih produkcija.
*Što donosi budućnost?
Pametna fotografija ide dalje, računalna obrada slike, poboljšana AI analiza, još bolja stabilizacija i napredni zoom samo su neki od trendova koji nas očekuju. Granice između klasičnih fotoaparata i smartphone kamera sve su tanje, a tko zna, možda u budućnosti telefoni postanu jedini uređaji koje ćemo koristiti za snimanje nevjerojatnih trenutaka.
#1 Performanse (procesor i RAM)
Ako ne želite da vam se smartphone zamrzava prilikom otvaranja više aplikacija ili da čekate dugo dok se nešto učita, onda su procesor i RAM najvažniji. Više RAM-a znači bolje multitaskanje, a snažniji procesor osigurava brže pokretanje aplikacija. Planirate li igrati zahtjevne igre ili koristiti napredne aplikacije za obradu fotografija, preporučuje se barem 6 GB RAM-a i moderan procesor. Ako smartphone koristite prvenstveno za društvene mreže i poruke, ne treba vam najjači model, ali uvijek je bolje imati uređaj koji radi brzo i bez zastajkivanja.
#2 Baterija i punjenje
Koliko puta vam se dogodilo da se baterija isprazni baš kada vam najviše treba telefon? Smartphone koji se gasi usred dana može biti prava noćna mora. Poželjno je da baterija ima barem 4500 – 5000 mAh, kako biste mogli koristiti uređaj bez stalnog razmišljanja o punjaču za mobitel. Također, brzina punjenja igra veliku ulogu, neki modeli omogućuju punjenje od 0 do 50 % u samo 15-ak minuta. Ako ste često u pokretu i nemate vremena za dugo punjenje, ovo je obavezna opcija!
#3 Kvaliteta ekrana
Ekran je ono što najviše gledate, pa zašto ne odabrati nešto kvalitetno? OLED i AMOLED ekrani imaju živopisne boje, dublje crne tonove i bolji kontrast u odnosu na LCD. Često gledate serije, filmove ili igrate igre? Razmislite o ekranu s visokom frekvencijom osvježavanja (90 Hz ili 120 Hz) jer će sve izgledati ugodnije za oči.
#4 Kamera i dodatne funkcije
Svi volimo dobre fotografije, ali megapikseli nisu jedino što je važno. Veći senzor znači bolju kvalitetu slike, a napredni sustavi stabilizacije sprječavaju mutne fotografije. Volite li snimati noćne prizore, provjerite ima li smartphone dobar noćni način rada. Također, širokokutne kamere su odlične za grupne fotografije, a telefoto leće omogućuju kvalitetan zoom bez gubitka detalja.
#5 Pohrana i softver
Stalno primate obavijest da vam ponestaje prostora? Onda znate koliko je važno imati dovoljno memorije. 128 GB je danas minimum, pogotovo ako često fotografirate i snimate videe. Također, provjerite koliko dugo će uređaj dobivati softverska ažuriranja, neki modeli brzo prestaju dobivati nove verzije sustava, a drugi nude podršku i do 5 godina. Želite li dugotrajan smartphone, ovo je važan faktor koji treba uzeti u obzir.