Djelo prof. dr. sc. Maria Šlausa je ne samo zanimljivo i vrijedno znanstveno djelo, već je u Hrvatskoj, ali i u svijetu, jedinstveno po načinu na koji autor kombinira uvodni fiktivni, odnosno literarni dio teksta koji prethodi svakom poglavlju u kojemu čitaoca upoznaje sa širom tematikom s kojom će se u tom poglavlju baviti, sa znanstvenim dijelom u kojemu na duhovit i jednostavan način objašnjava čime se bavi biološka antropologija.
Dva osnovna elementa toga su: a) forenzička antropologija, u kojoj autor ima bogato iskustvo budući da je bio jedini antropolog u multidisciplinarnoj ekipi stručnjaka koju je Vlada RH zadužila za identifikaciju žrtava Domovinskog rata; i
b) bioarheologija, odnosno antropološke analize arheoloških populacija u čemu je prof. Šlaus naš vodeći stručnjak a ujedno i osoba koja je osnovala Laboratorij za bioarheološka istraživanja u Hrvatskoj akademiji znanosti i umjetnosti i Osteološku zbirku HAZU koja ima preko 7000 kostura s raznih arheoloških nalazišta u Hrvatskoj.
I u jednom i u drugom prof. Šlaus je svoj znanstveni rad modelirao prema onome što je vidio u Smithsonian Institution u Washington, DC gdje je bio stipendist.
Zahvaljujući i stranim TV serijama danas je forenzika privlačna. A ova knjiga govori nam o tome iz prve ruke, na našem materijalu, od prapovijesti do suvremenosti, od domaćeg autora, koji je nas najistaknutiji forenzički antropolog, usto značajan i u svjetskim razmjerima