Na više od 450 stranica Krešimir Nemec, profesor novije hrvatske književnosti na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, interpretirao je više od šest stotina romana napisanih u razdoblju od 1945. do 2000. godine – od Djece Božje Petra Šegedina i Danuncijade Viktora Cara Emina do Bijesnih lisica Gorana Tribusona i Što je muškarac bez brkova Ante Tomića.
Knjiga je opremljena fotografijama hrvatskih romanopisaca i naslovnim stranicama knjiga.
Prof. dr. Krešimir Nemec nagrađen je 1999. Nagradom HAZU za književnost te Državnom nagradom za znanost u području humanističkih znanosti.
IZ RECENZIJA O POVIJESTI HRVATSKOGA ROMANA
Izvanredna knjiga Krešimira Nemeca o hrvatskome romanu od 1945. do 2000. pokriva upravo najkoherentnije, najsudbonosnije, razdoblje nacionalne i političke i kulturne povijesti, i zato ona nije samo studija o književnosti nego, u najboljim dijelovima, i razbijač mnogih društvenih šifara polustoljetnoga razdoblja komunizma i cijele tranzicijske dekade u neovisnoj državi.
Marko Grčić,Globus
Posebno analiziram procvat nefikcionalnih oblika, različite forme ratnog romana, opsesivnu zaokupljenost nekih pisaca dotad tabuiziranim temama iz novije povijesti (Bleiburg, Goli otok i sl.) te pravi boom autobiografskog romana.
Krešimir Nemec u razgovoru s Mirjanom Jurišić, objavljenome u Večernjem listu
Ovom knjigom koja zrcali posebnost pristupa, Nemec zaokružuje svoj ambiciozni pothvat o hrvatskom romanu od najranijih početaka sve do naših dana.
Branka Džebić, Vjesnik
Šifra: 050712
ISBN: 978-953-0-50712-8
Broj stranica: 466
Uvez: TVRDI UVEZ
Format: 14,5x22,5 cm