Od početka Prvoga svjetskog rata 1914. do danas – dakle u stogodišnjem trajanju – Crkva je, zajedno s hrvatskim narodom, prošla kroz tri rata, nekoliko političkih sustava, manje-više nesklonih Crkvi i narodu, četiri države i mnogo unutarnjih mijena proizišlih iz nastojanja Crkve da postane vjernija svom izvornom poslanju i bliža narodu.
Ova knjiga želi predstaviti život Crkve i naroda, uvijek predstavljajući nastojanja, mijene i pokušaje u političke, društvene i intelektualne okvire šire zajednice i svijeta. Postoji, dakako, nekoliko knjiga o povijesti hrvatskoga naroda na hrvatskom jeziku, pa i povijesti Katoličke Crkve, bilo domaćih autora ili prijevoda sa stranih jezika, koje obrađuju i razdoblje kojim se bavi predloženi rukopis, barem djelomično. Što se povijesti hrvatskoga naroda tiče, dobar dio autora tih knjiga još bio ovisan o historiografiji koja je bila proizvedena od 1945. do 1991. i čije je temeljno obilježje da je bila „dirigirana“.
Što se povijesti Crkve tiče, razdoblje o kojemu je riječ dio je šire povijesti opće Crkve ili pregleda Katoličke Crkve u Hrvatskoj ili Bosni i Hercegovini (BiH). Postoji, dakako, nekoliko knjiga i mnogo članaka o pojedinim segmentima povijesti Crkve u novije vrijeme. Svrha ove knjige, međutim, sustavna je obrada zadnjega stogodišnjeg razdoblja života Crkve u hrvatskome narodu.
Ova je knjiga plod autorova dugotrajnog i sustavnog bavljenja poviješću hrvatskog katolištva i ispunjenje je obećanja koje je autor dao onima koji su ga poticali da napiše opći pregled Crkve u hrvatskom narodu u zadnjih stotinjak godina, koji bi širokome čitateljstvu bio čitljiv i razumljiv, a mogao bi služiti i kao udžbenik u sveučilišnoj nastavi. Tekst je pisan tečnim, „čitljivim“ stilom uz izbjegavanje velikoga broja bilježaka. Popraćen je kartografskim ilustracijama, slikama važnijih osoba, faksimilima i prijepisima dokumenata, tablicama i grafikonima.