Sve što morate znati prilikom odabira zimskih guma



Dobra guma glavu čuva


Zima nam kuca na vrata, što za sve vozače znači jedno... Treba se na vrijeme pobrinuti za odgovarajuću zimsku opremu svog vozila. Koje zimske gume odabrati? Kupiti zimske ili cjelogodišnje? Kako da znam kada trebam promijeniti gume? Pitanja su to koja svakom vozaču prođu kroz glavu.

Kako se vi ne biste puno zamarali, sve odgovore možete saznati u našem vodiču za odabir auto guma.

Sigurnost na prvom mjestu

U Hrvatskoj je zakonom propisano obavezno korištenje zimske opreme na dijelovima javnih cesta tijekom zimske sezone, od 15. studenoga do 15. travnja. Osim toga, preporučuje se koristiti zimsku opremu i na ostalim cestama tijekom zimskih uvjeta. Zimske gume važne su za sigurnu vožnju po snijegu, no i na hladnim i vlažnim zimskim površinama bez snijega.

One su specijalno dizajnirane i proizvedene za vožnju u zimskim uvjetima, kada su povećano prianjanje i olakšana upravljivost vozila od iznimne važnosti za sigurnost. Ove gume imaju mekšu i elastičniju smjesu od standardnih guma, te su šare na gaznom sloju oblikovane kako bi omogućile optimalno prianjanje i učinkovito kočenje na snijegu.

Zimske gume vs. cjelogodišnje gume

Stručnjaci savjetuju da radi najveće moguće sigurnosti u zimskim uvjetima vozači upotrebljavaju namjenske zimske gume je jer optimiziraju upravljanje i smanjuju put kočenja na mokrim ili zaleđenim površinama.

Cjelogodišnje gume predstavljaju kompromis između ljetnih guma i zimskih guma, kada pogledamo samu konstrukciju i gazni sloj, te upotrijebljene smjese za izradu. Preporučuju se onim vozačima koji voze na područjima s blažim zimama, koji nisu izloženi ekstremnim zimskim uvjetima poput snijega i leda te vozačima koji godišnje prijeđu manji broj kilometara.

Zašto zimi zimske gume?

Dvije ključne tehničke razlike između zimskih i standardnih guma su: kemijski sastav gume i dizajn njenog gaznog sloja.

Što se tiče kemijskog sastava, zimske gume koriste posebnu gumu koja jamči fleksibilnost i funkcionalnost materijala čak i na temperaturama ispod nule.

Što se tiče gaznog sloja, zimske gume se ističu širim i dubljim odvodnim kanalima (minimalna dubina od 4 mm) i lamelama na gaznoj površini. Lamele su tanki prorezi ukalupljeni u gazište zimske gume.

Dublji odvodni kanali onemogućavaju zadržavanje vode, a lamele povećavaju trakciju na snijegu i ledu, što u vožnji znači sigurnije ubrzavanje i kočenje te lakšu upravljivost vozila.

Zahvaljujući ovim posebnim karakteristikama i sastavu, vožnja sa zimskim gumama postaje znatno sigurnija. Također, imaju i ekonomske prednosti jer ljetne gume se brže troše pri niskim temperaturama, što smanjuje njihov vijek trajanja.

A što je s lancima?

Jedno od pitanja koje često muči vozače koji koriste zimske gume jest kako pravilno voziti na dionicama gdje je obavezna upotreba lanaca. Ako na gumama vidite logo snježne planine, imate zakonsku zamjenu za lance, što znači da ih nije potrebno montirati. Stoga se ove gume često nazivaju i gumama za snijeg. Ekskluzivna oznaka za zimske gume je piktogram poznat kao 3PMSF (Trostruka planinska snježna pahuljica), koji prikazuje planinu s tri vrha.

Ne zaboravite na dimenziju

Pri kupnji zimske gume za svoje vozilo morate znati koju dimenziju točno tražite. Podatke o preporučenoj veličini guma za vaše vozilo možete pronaći u dokumentaciji proizvođača vašega vozila ili u prometnoj knjižici vozila. Oni moraju biti isti kao podaci o veličini navedeni na bočnici gume. Recimo da u vašem kazalu u prometnoj knjižici kao oznaka dimenzije stoji 295/35 R22 108W, a pritom su:

295: širina gume u milimetrima mjerena od bočnice do bočnice,

35: visina poprečnog presjeka izražena u postocima širine gume,

R22: promjer naplatka u inčima ili colima,

108W: indeks nosivosti i kategorija brzine gume.

Usporedite podatke u prometnoj knjižici s podacima na bočnici gume. Ako su isti, pronašli ste gumu za sebe! Ono što još trebate uzeti u obzir je naravno cjenovni rang, koji će ovisiti o vašem budgetu.

Kada u kupovinu zimskih guma?

Sada je idealno vrijeme za nabavku zimskih guma. Nemojte čekati s kupovinom do zadnjeg trena jer potražnja za zimskim gumama povećava se neposredno prije nego što zakonska obveza montaže zimskih guma na vozilo stupi na snagu, znači negdje sredinom studenog. Trgovci tada nemaju potrebu za snižavanjem cijena što znači da su veće šanse da ćete pronaći povoljnu ponudu ako krenete ranije u odabir najboljih zimskih guma. Na svu sreću, dovoljno je nekoliko klikova i naš vodič da odaberete pravu gumu baš za sebe! U našoj ponudi pronaći ćete gume poznatih proizvođača Michelin, Sava, Pirelli, Goodyear, Kumho, Dunlop, Bridgestone, Nexen, Continental i drugih, u svim cjenovnim rangovima.

Kako znati je li moja guma dotrajala?

Ako koristite cjelogodišnje gume preporučujemo da provjerite njihovo stanje. Stare ili jako istrošene gume predstavljaju ozbiljan sigurnosni, no i financijski rizik, zbog mogućnosti dobivanja kazne. Evo nekoliko savjeta pomoću kojih možete utvrditi stanje guma na svom vozilu.

1. Provjera oštećenja na gumama

Često se događa da gume budu oštećene na rubovima zbog penjanja na rubnike. Obavezno provjerite ima li otkinutih dijelova, pukotina ili izbočina, jer takva oštećenja mogu ozbiljno ugroziti stabilnost gume. Ako primijetite napukline, zamijenite gumu odmah. Pokušajte izbjegavati prelazak preko rubnjaka, no ako to nije moguće, prijeđite preko njih sporo i pod tupim kutem.

2. Utjecaj na stanje guma

Stanje guma uvelike ovisi o kilometraži, načinu održavanja i skladištenja, kao i raznim vanjskim faktorima. Pravilno uskladištene gume ne utječu negativno na njihove performanse. Starost gume možete provjeriti pomoću DOT oznake koja se nalazi na svakoj gumi. Guma mlađa od 5 godina, nekorištena i pravilno skladištena, smatra se novom gumom. Preporučuje se ne koristiti gume starije od 10 godina. Vremenski rok garancije za nove gume počinje njihovom kupnjom.

3. Neravnomjerno istrošene gume

Pretjerana istrošenost središta gume može biti uzrokovana previsokim tlakom, dok je istrošenost na rubovima utora često rezultat preniskog tlaka u gumama. Ako primijetite neravnomjerno istrošene utore, provjerite ovjes. Novija vozila opremljena su senzorima za gubitak pritiska, koji će vas obavijestiti kada je vrijeme za provjeru tlaka.

4. Test istrošenosti guma

Sve gume imaju markere za istrošenost - vertikalne crtice (mostove) između kanala na gaznoj površini. Kako se guma troši, mostovi će se spojiti s kanalom i biti u istoj razini, što ukazuje na potrebu za zamjenom gume.

5. Provjera geometrije kotača

Provjeru geometrije kotača trebalo bi napraviti prilikom svake sezonske promjene guma kako bi vozilo bilo sigurno i kako bi se produžio vijek trajanja guma. Nepravilna geometrija kotača može uzrokovati poteškoće u vožnji, produljiti zaustavni put i brže trošiti gume. U servisu gdje postavljate zimske gume, možete obaviti i provjeru te namjestiti geometriju kotača, ukoliko je potrebno.

6. Redoviti pregledi guma

Gume bi se trebale obavezno pregledavati prije i poslije dužih putovanja, a 'baciti oko' preporučuje se svakih nekoliko tjedana. Jednostavan način za provjeru općeg stanja i dubine profila gume je motanje volana na mjestu. Ako su prednje gume istrošene, volan će se teže okretati.


Pogledajte našu ponudu guma poznatih proizvođača guma Dunlop, Bridgestone, Goodyear, Michelin, Continental i mnogih drugih.