Laptopi su postali nezaobilazna oprema za školu, i zbog online nastave, ali i svih drugih radnji za učenje kojima služi ovo prijenosno računalo. Svakom roditelju bitno je da laptop zadovoljava sve potrebe učenika, no ako se ne razumijete u računala, kako znati koji laptop odabrati?
Ovo su specifikacije laptopa na koje treba obratiti pažnju:
1. Veličina ekrana
Kad je škola u pitanju dobro je gledati laptope s većim ekranima kako bi djetetu bilo lakše i preglednije obavljati svoje zadatke. Većina laptopa na tržištu, njih oko 95%, dolazi s veličinom ekrana od 15,6 inča pa je stoga ta veličina i najprodavanija.
Laptopi s manjim ekranima, poput onih od 14 inča, popularniji su u poslovnom segmentu jer ih je praktičnije prenositi. Lakši prijenos koristan je i za poslovna putovanja i za odlazak na sastanak jer ga samo stavite u torbu i spremni ste.
2. Procesor
Kod procesora treba obratiti pažnju na broj jezgri, a ne samo brzinu jer ima i lošijih procesora s bržim radom. Bilo bi poželjno da procesor ima barem dvije jezgre što zadovoljava učeničke potrebe, ali i budžet (koji, naravno, raste s većim brojem jezgri).
Laptopi s dvojezgrenim procesorima dobar su izbor računala za školu, ali i privatno vrijeme; gledanje edukativnih filmova na YouTubeu i slušanje glazbe.
3. RAM memorija
Još jedna stavka koju trebate uzeti u obzir prilikom kupnje laptopa za školu je RAM memorija. Gledajte laptope koji imaju minimalno 6 gigabajta, dok će vam za malo kompliciranije i teže zadatke biti potrebno i 8, 12 ili 16 gigabajta. Veličina RAM memorije ovisi o potrebama. Mislite li da ćete imati puno otvorenih 'tabova' i Excell tablica, tada vam treba laptop s više RAM memorije.
4. SSD ili HDD tvrdi disk?
Kod spremanja podataka SSD diskovi su postali standard jer su brži, to jest, brže otvaraju i spremaju podatke. Prednost je što se laptopi mogu naknadno nadograditi, što znači da ako kupite laptop s manjim tvrdim diskom i tijekom vremena shvatite da trebate veći, moguće je učiniti nadogradnju laptopa. Time dobivate cjenovno prihvatljiv laptop kojeg lako možete 'pojačati' kad se pokaže potreba za tim.
5. Grafička kartica
Grafička kartica je potrebna za glatko obavljanje zadataka poput izrade sadržaja vizualnog tipa ili ako želite uz laptop imati i računalo koje može pokrenuti igrice. Standardno je da laptop procesori već imaju grafičku karticu (Intel UHD ili AMD Vega) te ćete s tom ugrađenom grafičkom karticom moći izrađivati jednostavne vizualne sadržaje, dok za uređivanje video sadržaja ili igranje igrica preporučujemo kupovinu laptopa sa zasebnom grafičkom karticom (Nvidia GeForce ili AMD Radeon).