U svijetu gdje svaki daljinski, igračka i svjetiljka traže svoju dozu energije, punjive baterije i dobar punjač za baterije postaju neizostavan duo. Umjesto stalnog kupovanja i bacanja, zašto ne biste ušli u ritam punjenja?
17 proizvoda
Zaboravite na čestu kupovinu baterija i ladice pune praznih koje ‘možda još imaju nešto u sebi’. Uz dobar punjač za baterije, cijeli sustav postaje praktičniji, jeftiniji i što je najvažnije, pouzdaniji.
U nastavku otkrivamo koje vrste punjača postoje, kako rade i na što obratiti pažnju prilikom korištenja.
Punjači baterija možda na prvu djeluju kao najobičniji kućanski gadget – spojite ih u utičnicu, ubacite punjive baterije i pričekate da lampica zasvijetli zeleno. No, iza tog jednostavnog scenarija krije se sasvim ozbiljan elektro-proces.
Kada priključite punjač za baterije, on iz električne mreže preuzima energiju i pretvara je u kemijsku, koja se zatim pohranjuje unutar svake punjive baterije. Ta energija čeka svoj red da ponovno pokrene vašu omiljenu igračku, daljinski upravljač, svjetiljku ili bežični miš, ovisno o tome gdje je najpotrebnija.
Ipak, nisu svi punjači baterija isti. Neki su jednostavni, s osnovnim funkcijama i dva utora, a drugi nalikuju na prave baterijske stanice koje istovremeno pune i do osam baterija, svaku s vlastitom kontrolom. Klasični punjači najčešće koriste vremenski prekidač i prestaju puniti nakon unaprijed zadanog vremena, bez obzira na stvarno stanje baterije. To može funkcionirati, ali nije najpreciznije, a ni najučinkovitije rješenje.
Zato pametni punjači za baterije postaju sve češći izbor. Oni nadziru napon, temperaturu i kapacitet svake punjive baterije posebno. Kada je baterija puna, punjenje automatski staje. Prepozna li punjač oštećenu bateriju, signalizira vam kako je vrijeme za zamjenu. Neki modeli imaju i opciju ‘osvježavanja’ koja je korisna ako imate baterije koje dugo nisu korištene.
Iako punjači baterija nisu komplicirani za korištenje, vrijedi usvojiti nekoliko jednostavnih navika koje će vam osigurati dug vijek i punjača i baterija, a i mirniju savjest. Prva stvar koju treba zapamtiti je da punjač za baterije uvijek koristite u suhom prostoru. Kupaonica ili kuhinjski pult tik do sudopera možda nisu najbolji izbor, neovisno o tome koliko mjesta ima slobodno.
Nikada nemojte puniti oštećene baterije, vidite li kako je neka ispupčena, jako se zagrijava ili ima tragove curenja, vrijeme je da je zbrinete, ne da je spašavate. Takve baterije mogu biti opasne za uređaj, ali i za okolinu. Isto tako, kad su baterije napunjene, izvadite ih iz punjača. Nema potrebe da ostaju unutra satima, pogotovo ako koristite jednostavniji punjač bez automatskog prekida.
Također, jedna stvar koja se često zaboravi je redovito čišćenje kontakata na punjaču. Malo prašine ili oksidacije može utjecati na kvalitetu punjenja. Mekana krpa ili suhi štapić za uši i par sekundi pažnje dovoljni su da vaš punjač za baterije uvijek bude spreman za korištenje.
Kada krenete birati punjač za baterije, vrlo brzo shvatite da ponuda nije baš tako jednostavna. Nisu svi punjači baterija isti. Naime, neki su brzi, neki pametni, neki mini i savršeni za torbu, a drugi izgledaju kao baterijska komandna centrala.
Koji je onda pravi za vas? Ovisi o tome koliko uređaja imate, koliko često punite i koliko volite stvari imati pod kontrolom.
1. Osnovni punjači najbolji su za početnike i jednostavne potrebe
Koristite li samo AA i AAA punjive baterije, npr. za daljinske upravljače, svjetiljke ili igračke, osnovni punjač za baterije mogao bi biti sasvim dovoljan. On obično puni dvije do četiri baterije istovremeno i idealan je za one koji žele jednostavno rješenje bez previše funkcija.
2. Univerzalni punjači su odlični kada imate više od jedne vrste baterija
Ovi punjači baterija dolaze s prilagodljivim utorima i mogu puniti više različitih formata: AA, AAA, ali i 9V, C i D. Imate li kod kuće razne uređaje koji traže različite baterije, od detektora dima do dječjih autića, univerzalni punjač štedi vrijeme i prostor jer sve rješava na jednom mjestu.
3. Punjači s LCD zaslonom za one koji vole imati pregled
Ova verzija punjača nije samo praktična nego i vizualno privlačna. LCD zaslon pokazuje koliko je svaka baterija napunjena, a to je korisno ako punite baterije različitih stanja. Tako uvijek znate što se događa i ne punite naslijepo.
4. USB punjači – idealni za putovanja
Putujete, boravite u kampu ili jednostavno volite minimalizam? USB punjač za baterije može biti pun pogodak. Povezuje se na laptop, powerbank ili punjač za mobitel i zauzima minimalno prostora. Praktično, lagano i fleksibilno rješenje za sve u pokretu.
5. Punjači s individualnom kontrolom po kanalu – za maksimalnu preciznost
Ovi napredniji punjači omogućuju da svaka baterija ‘ide svojim putem’. Ne puni ih sve istom snagom, nego prati stanje svake posebno, a to je idealno ako punite baterije različitog kapaciteta ili starosti. Tako produžujete njihovo trajanje i dobivate najbolju izvedbu iz svake pojedine baterije.
Jeste li ikada ubacili baterije u punjač za baterije i pitali se zašto nekada sve ide brzo, a nekada traje cijelu vječnost? Niste jedini. Iako se punjači baterija čine kao jednostavni uređaji, brzina punjenja ovisi o više faktora. Izdvojili smo što sve igra ulogu:
1. Kapacitet baterije (izražen u mAh)
Što baterija ima veći kapacitet, to će trebati više vremena da se napuni. Primjerice, AA baterija od 2500 mAh će se puniti duže nego AAA baterija od 800 mAh. Zato punjenje igračke s četiri velike baterije neće trajati kao punjenje daljinskog upravljača.
2. Snaga samog punjača (izražena u mA ili A)
Brži punjač za baterije imat će veću izlaznu struju i može napuniti baterije za kraće vrijeme. No, važno je znati kako prebrzo punjenje ne znači nužno i bolje. Prejako punjenje može skratiti trajanje baterija, pa je važno pronaći ravnotežu između brzine i sigurnosti.
3. Broj baterija koje punite istovremeno
Punite li dvije baterije, sve ide brže. Punite li četiri bit će osjetno sporije. Imate li punjače baterija koji istovremeno pune osam komada, imajte na umu da će ukupno trajanje biti još dulje, pogotovo ako uređaj nema pojedinačnu kontrolu svakog kanala.
4. Tehnologija baterije – NiMH vs. Li-ion
NiMH baterije (najčešće kod AA i AAA formata) imaju stabilno i sigurno punjenje, ali ne trpe dobro prebrzo punjenje. Li-ion baterije (češće u kamerama, telefonima i alatima) mogu se puniti brže i pametnije, ali zahtijevaju precizniji punjač za baterije. Svaka tehnologija ima svoj ritam i važno ga je poštovati.