Stalno mijenjate baterije, a čini se da traju kraće od jedne epizode serije? Možda je vrijeme za malu, ali korisnu promjenu, onu koja štedi i novac i živce. Punjive baterije postaju sve popularniji izbor i to s dobrim razlogom.
59 proizvoda
Punjive baterije, poznate i kao akumulatori, djeluju po istom principu kao i obične baterije te pretvaraju kemijsku energiju u električnu. No, za razliku od jednokratnih baterija koje nakon pražnjenja završavaju u otpadu, punjive se mogu višekratno puniti i koristiti stotinama puta, a to ih čini i praktičnijima i ekološki prihvatljivijima.
U njihovoj unutrašnjosti nalaze se specijalni kemijski spojevi koji omogućuju da se kemijska reakcija koja stvara električnu struju može reverzibilno okrenuti čim ih spojite na punjač. Tada se električna energija iz punjača pretvara natrag u kemijsku, sprema u bateriju i čeka novu priliku za upotrebu.
Najpoznatije vrste punjivih baterija su NiMH (nikal-metal-hidridne), koje su odlične za svakodnevne uređaje poput daljinskih upravljača i igračaka te Li-ion (litij-ionske) baterije koje se koriste u mobitelima, kamerama, prijenosnim računalima i drugim zahtjevnijim uređajima jer nude veću gustoću energije, lakšu konstrukciju i duže trajanje.
Osim što dugoročno štede novac, punjive baterije smanjuju količinu otpada i potrebu za stalnim odlascima u trgovinu po nove baterije. Izvrsne su za kućanstva s puno uređaja gdje se baterije troše gotovo svakodnevno. Dovoljno je imati kvalitetan punjač i nekoliko rezervnih baterija koje se izmjenjuju i spremni ste za rad, igru ili gledanje omiljene serije bez prekida.
Zanimljivo je da se neke punjive baterije mogu djelomično napuniti i koristiti bez gubitka performansi, a to je posebno praktično kada nemate vremena za puni ciklus.
Također, postoje modeli s integriranim USB priključkom, a to omogućuje punjenje izravno iz laptopa, automobila ili powerbanka, ali bez potrebe za klasičnim punjačem. Neki proizvođači nude i punjive baterije koje dolaze unaprijed napunjene i spremne za korištenje odmah nakon vađenja iz pakiranja, a to ih čini praktičnim rješenjem za početnike.
Još uvijek svaki put kupujete nove baterije kad daljinski prestane učinkovito raditi? Vrijeme je da razmislite o promjeni. Punjive baterije AAA i drugih formata sve su češći izbor u domovima jer nude puno više od obične praktičnosti, one su ujedno i pametna investicija.
Prva stvar koju ćete primijetiti je ušteda novca. Iako su u početku malo skuplje od jednokratnih, već nakon nekoliko punjenja razlika postaje očita. Umjesto da stalno kupujete nove baterije, samo zamijenite punjene i nastavite s korištenjem. Kada ih koristite u uređajima koji ‘gutaju’ baterije, poput dječjih igračaka ili bežičnih miševa, razlika u budžetu brzo se osjeti.
Druga velika prednost je manje otpada. Jednokratne baterije završe u smeću nakon jedne uporabe, a najbolje punjive baterije mogu izdržati stotine ciklusa. Osim toga, punjive baterije AAA posebno su praktične za uređaje koji se često koriste. Daljinski upravljači, igračke, fotoaparati, bežični senzori, sve to troši baterije iz dana u dan. S punjivim modelima, nema više panike kad baterije iznenada prestanu raditi, jednostavno ih zamijenite s napunjenima i nastavite gdje ste stali.
Kada jednom isprobate najbolje punjive baterije, teško ćete se vratiti na jednokratne. Manje brige, manje troškova i više održivosti zvuči kao dobitna kombinacija, zar ne?
Već smo spomenuli da punjive baterije predstavljaju dugoročnu uštedu, no sada ćemo detaljnije objasniti kako to izgleda u svakodnevnom životu. Kada se uzme u obzir koliko uređaja u kućanstvu koristi baterije, jasno je kako se potrošnja brzo gomila.
Jedna kvalitetna punjiva baterija može zamijeniti i do 150 klasičnih baterija tijekom svog životnog vijeka. Uzmimo primjer obitelji s dvoje djece: svaka igračka zahtijeva dvije do četiri baterije, koje se mijenjaju svakih nekoliko tjedana. Samo za igračke može se potrošiti i preko 200 baterija godišnje, a to je znatan trošak, ali i ekološki izazov.
Zamjenom jednokratnih modela punjivima i ulaganjem u kvalitetan punjač s kontrolom punjenja, moguće je ostvariti znatnu financijsku korist. Povrat početne investicije često se dogodi već unutar nekoliko mjeseci, osobito ako se punjive baterije koriste i za druge uređaje poput svjetiljki, miševa ili kućnih senzora. Ušteda postaje još veća ako uzmete u obzir i smanjene troškove pakiranja, transporta i zbrinjavanja otpada koje dugoročno donosi prelazak na višekratna rješenja.
Na prvi pogled sve punjive baterije djeluju slično, ali razlike su itekako važne kada želite postići dugotrajnost, sigurnost i optimalne performanse. U nastavku donosimo sve što trebate znati kako biste odabrali najbolje punjive baterije za svoje uređaje:
1. Odaberite pravi format – AA, AAA, 9V i drugi
Najčešći formati su punjive baterije AA i punjive baterije AAA. AA su veće i imaju veći kapacitet pa su super za uređaje poput fotoaparata, bežičnih tipkovnica i alata. AAA su manje i koriste se u daljinskim upravljačima, miševima, dječjim igračkama i sličnim manjim uređajima. Format 9V često se koristi u detektorima dima i nekim medicinskim uređajima.
Osim standardnih formata, na tržištu su dostupne i punjive baterije u rjeđim veličinama poput C i D, koje se koriste u većim svjetiljkama, radio i glazbenim uređajima.
2. NiMH ili Li-ion – koju tehnologiju odabrati?
NiMH (nikal-metal-hidridne) baterije najčešći su izbor za kućanske uređaje jer nude stabilan napon i sigurnost pri punjenju. One su odličan izbor za punjive baterije AAA koje se često koriste u svakodnevnim uređajima.
Li-ion (litij-ionske) baterije su lakše, imaju veći kapacitet i koriste se uglavnom u mobilnim uređajima, kamerama i alatima. Tražite li najbolje punjive baterije za intenzivnu upotrebu i dugotrajnost, Li-ion modeli mogu biti izvrsna opcija, ali samo ako je uređaj s njima kompatibilan. Važno je napomenuti i kako NiMH baterije imaju niži samopražnjenje u usporedbi s nekim starijim tehnologijama, a to ih čini pouzdanim izborom čak i za uređaje koji se ne koriste svakodnevno.
3. Obratite pažnju na kapacitet (mAh)
Viši broj miliamper sati (mAh) znači da će baterija trajati duže između punjenja. Na primjer, punjive baterije AAA mogu imati kapacitet od oko 800 mAh, a AA ide i preko 2500 mAh.
Za uređaje koji se često koriste ili brzo troše energiju, poput igraćih konzola ili LED svjetiljki, preporučuju se baterije većeg kapaciteta. No, za uređaje koji troše malo, poput daljinskih upravljača i baterije s manjim kapacitetom mogu biti sasvim dovoljne.
Iako su punjive baterije AAA i drugih formata jednostavne za korištenje, neke uobičajene pogreške mogu znatno skratiti njihov vijek trajanja ili čak oštetiti uređaje. Želite li izvući maksimum iz svoje investicije, izbjegnite ove situacije:
#1 Korištenje neodgovarajućeg punjača
Ne odgovara svaki punjač svakoj bateriji. Koristite li stari ili generički punjač koji nije prilagođen tipu baterije, riskirate pregrijavanje, slabo punjenje ili čak oštećenje baterije. Za najbolje punjive baterije uvijek birajte punjač s pametnim kontrolama punjenja i zaštitom od prenapona.
#2 Miješanje starih i novih baterija u istom uređaju
Uređaji koji koriste dvije ili više baterija traže ujednačen izvor napajanja. Kombiniranje stare, već istrošene baterije s novom može dovesti do pregrijavanja, curenja ili loših performansi. Koristite li recimo, punjive baterije AAA, uvijek ih uparujte u istom stanju: punjene u isto vrijeme, slične starosti i kapaciteta.
#3 Punjenje oštećenih ili istrošenih baterija
Primijetili ste da se neka baterija zagrijava više nego inače, ima izbočine, pukotine ili čudan miris? Nemojte je ponovno puniti! Takve baterije mogu biti opasne za uređaj, punjač, pa i za vas. Čak i najbolje punjive baterije imaju svoj vijek trajanja, a kad im dođe kraj, vrijeme je za zamjenu.
#4 Čuvanje u vlažnim ili toplim prostorijama
Punjive baterije ne vole ni vlagu ni visoke temperature. Čuvanje u kupaonici, kuhinji ili blizu radijatora može uzrokovati gubitak kapaciteta i samopražnjenje. Najbolje ih je držati na suhom, tamnom mjestu, daleko od izvora topline, a posebno ako su napunjene i spremne za upotrebu.
Djeca od malih nogu vole tipkati, paliti, gasiti, istraživati... a vrlo brzo i shvate da stvari koje svijetle, pjevaju i trepere - rade na baterije. Upravo zato, korištenje punjivih baterija može biti odlična prilika da ih, kroz igru i svakodnevne situacije, učimo o odgovornosti, održivosti i osnovama tehničke pismenosti.
Za početak, objasnite im razliku na jednostavan način da su neke baterije ‘za baciti’ kada se isprazne, a neke se mogu napuniti i ponovno koristiti. Djeca vole logične stvari i često će baš oni prvi reći: ‘„Zašto bismo bacili ovu, kada ovu drugu možemo opet napuniti?’.
Zatim im možete dati male, ali važne zadatke:
Kada razmišljate o prelasku na punjive baterije, možda vam je prva misao ušteda novca. No, osim što čuvaju novčanik, najbolje punjive baterije itekako pomažu i planetu. Jedna jedina punjiva baterija može zamijeniti i do 100–500 jednokratnih, ovisno o kvaliteti i načinu korištenja. To znači stotine baterija manje u otpadu, manje teških metala, manje plastike, manje ambalaže.
Proizvodnja jednokratnih baterija zahtijeva znatno više resursa, od vađenja sirovina, preko obrade i transporta, pa sve do pakiranja. S druge strane, punjive baterije AAA ili AA koriste se višestruko i proizvode se uz sve više pažnje prema održivosti. Uparite ih s kvalitetnim punjačem i punite ih pravilno, a njihov utjecaj na okoliš dodatno će se smanjiti.
Dugoročno, korištenjem punjivih baterija smanjuje se količina kemijskog otpada koji završava na odlagalištima ili još gore, u prirodi. Manje plastike u pakiranjima, manje metala u procesima, a više energije iz jedne jedinice, sve to čini punjive baterije logičnim izborom za svakoga tko želi razmišljati zeleno.
No, nije stvar samo u industriji jer uloga potrošača ovdje je presudna. Svaki put kada umjesto paketa jednokratnih baterija odaberete najbolje punjive baterije, aktivno sudjelujete u smanjenju otpada i potrošnje resursa. Male navike čine veliku razliku, osobito kada ih usvoji velik broj ljudi.
Jedno od najčešćih pitanja koje se nameće pri prelasku na punjive baterije jest, ‘koliko ih zapravo trebam?’. Premalo baterija znači da stalno rotirate, vadite iz jednog uređaja kako biste stavili u drugi, a previše može značiti nepotreban trošak i nered u ladici. Odgovarajuća količina ovisi o broju članova kućanstva, broju uređaja koje koristite i učestalosti njihove upotrebe.
Krenimo s jednostavnim primjerom. Recimo da živite u kućanstvu s dvoje djece. Imate četiri daljinska upravljača, šest igračaka koje redovito koriste baterije (a znamo da većina treba po dvije ili četiri), dvije noćne lampe i recimo, bežičnu tipkovnicu i miš. Već ste na preko 20 aktivnih baterija koje su u upotrebi svakodnevno ili tjedno. U tom slučaju, optimalno je imati barem 16 punjivih baterija, uz napomenu da je dio uvijek u uređajima, a dio u punjenju ili spreman kao rezerva.
Pametno je organizirati sustav s dvije grupe, jedne koje su ‘na terenu’ i druge koje su napunjene i čekaju rotaciju. Tako nema panike kada neka igračka usred igre utihne ili kada daljinski prestane reagirati usred večernjeg filma. Koristite li punjač koji može istovremeno puniti 4 ili više baterija, rotacija postaje jednostavna i bez stresa.
Za manja kućanstva, primjerice par ili samac koji koristi baterije samo za daljinski, svjetiljku i možda jedan bežični uređaj već oko 8 punjivih baterija može biti sasvim dovoljno. S druge strane, ako u domu imate više djece, pametne kućne uređaje, bežične senzore ili ste zaljubljenik u fotografiju, brojka lako raste na 20+ baterija. U tom slučaju, vrijedi razmisliti o većem punjaču s 8 ili više utora i jasnoj organizaciji.