USB hubovi

USB hubovi postali su nezaobilazan dodatak za sve koji koriste prijenosna računala, tablete ili računala s ograničenim brojem priključaka. Omogućuju spajanje više uređaja istovremeno, bez potrebe za stalnim izmjenjivanjem kablova i kompromisima.

157 proizvoda u kategoriji USB hubovi

157 proizvoda

Tko god je ikada pokušao spojiti više uređaja na laptop zna koliko brzo ponestane USB priključaka. Odjednom se svi žele priključiti – miš, tipkovnica, mobitel ide na punjenje, treba vam USB stick s važnim dokumentima i eto vas u kaosu. Upravo tu nastupaju USB hubovi – dodaci koji čine veliku razliku.

Čemu zapravo služi USB hub?

Ako ste ikada pokušali istovremeno spojiti miš, tipkovnicu ili USB stick i shvatili kako imate samo dva USB utora, onda već znate zašto USB hub postoji. Ukratko, to je mali, ali moćan dodatak koji pretvara jedan USB priključak u više njih, kao neka vrsta električne razdjelnice za vaš laptop ili računalo.

USB hub je spas za sve koji rade na laptopima, osobito onima novije generacije koji štede na broju portova. Umjesto da stalno izvlačite i mijenjate uređaje (pritom zaboravite gdje ste zadnji put stavili USB stick), jednostavno spojite hub i sve ide paralelno. Miš, tipkovnica, eksterni disk, punjenje mobitela, sve može funkcionirati odjednom, bez potrebe za dodatnim adapterima.

Osim što štedi vrijeme i živce, USB hub vam može pomoći i da stol ostane uredniji. Nema više kablova razvučenih na sve strane s jednim središnjim mjestom za spajanje te sve izgleda puno organiziranije. Također, ne trebate biti tech ekspert kako biste ga koristili. Utaknete, spojite što treba i to je to.

Koje vrste USB hubova postoje?

Iako svi USB hubovi na prvi pogled izgledaju slično, nekoliko priključaka, jedan kabel u praksi se razlikuju po funkcionalnosti, brzini i načinu napajanja. Kako biste znali koji vam zapravo treba, bacite pogled na osnovne vrste:

1. Pasivni USB hubovi
Ovo su najjednostavniji modeli. Nema dodatnog napajanja, nema kompliciranih postavki, samo ih spojite na USB ulaz i spremni ste. Odlični su za osnovne periferne uređaje poput miša, tipkovnice, USB sticka ili prijenos podataka manjeg kapaciteta. Radite li s dokumentima i trebate dodatne priključke za uredski rad, pasivni USB hub bit će sasvim dovoljan.

2. Aktivni USB hubovi
Za one koji žele malo više snage, tu su aktivni hubovi. Imaju vlastiti izvor napajanja, a to znači da bez problema podnose povezivanje više ‘gladnih’ uređaja odjednom, poput vanjskih tvrdih diskova, printera, skenera ili punjenja više gadgeta istovremeno. Nedostaje li vam često energije za sve uređaje koje želite spojiti, aktivni hub rješava stvar.

3. USB 2.0, USB 3.0 i USB 3.1/3.2 u čemu je razlika?

Brzina, brzina i brzina.

  • USB 2.0 nudi osnovne performanse i najsporiji prijenos podataka (do 480 Mbps) te je dovoljan za miš ili tipkovnicu, ali spor za veće datoteke.
  • USB 3.0 značajno ubrzava stvari (do 5 Gbps) i puno je bolji za prijenos fotografija, videa ili spajanje eksternih diskova.
  • USB 3.1 i 3.2 (često označeni kao USB 3.x) donose još veće brzine (do 10 Gbps), super su za profesionalce i sve koji žele da stvari idu brže nego brzo.

4. USB C hub je moderni favorit
USB C hub je postao neizostavan dodatak za one koji koriste moderne prijenosnike, posebno oni koji imaju samo USB-C utore (poput mnogih MacBook modela). Ovi hubovi često dolaze s nizom priključaka: USB-A, HDMI i čitač kartica.

Koliko priključaka vam zaista treba?

Na papiru izgleda jednostavno: ‘trebam samo par USB utora’. No, kada se zbroje miš, tipkovnica, punjač, USB stick, kamera, eksterni disk... brojka brzo naraste. USB hubovi dolaze s različitim brojem priključaka, od minimalističkih 3 pa do naprednih modela s čak 10 i više.

U nastavku ćemo vam pomoći odlučiti što vam zaista treba, ovisno o načinu korištenja:

1. Za kućni ured
Radite li od doma i koristite laptop, vjerojatno će vam trebati 4 do 5 priključaka. Jedan za miš, drugi za tipkovnicu, treći za USB slušalice, četvrti za printer ili eksterni disk. Ako povremeno punite mobitel preko USB-a, dodatni utor dobro dođe. U ovom slučaju, praktičan i stabilan USB C hub s 4–6 portova je pun pogodak.

2. Za gaming setup
Igrači često imaju puno dodataka, od miševa s više funkcija do mehaničkih tipkovnica, slušalica s pojačanjem, gamepada i LED rasvjete. Ako ste gejmer, računajte na barem 6 ili više priključaka. Preporučuje se hub s vlastitim napajanjem kako biste izbjegli padove performansi kod ‘zahtjevnijih’ uređaja.

3. Za putovanja i rad u pokretu
Radite li na putu, u kafiću ili coworking prostoru, fokusirajte se na kompaktnost. Dovoljna su 2–3 ulaza za osnovne stvari poput USB sticka, miša i možda punjenja mobitela. U tom slučaju, manji i lagani USB C hub koji lako stane u torbu je super izbor.

4. Za kreativne profesionalce
Fotografi, montažeri i dizajneri znaju što znači imati ‘pola stola u kablovima’. Ako svakodnevno koristite čitače memorijskih kartica, eksterni disk, tablet za crtanje, dodatni monitor... trebat će vam ozbiljniji hub s barem 6–8 priključaka i to po mogućnosti kombinaciju USB-A, USB-C, HDMI i čitača kartica. Ovdje vrijedi investirati u multifunkcionalni hub s brzim prijenosom podataka i stabilnim radom.

Na što paziti pri kupnji USB huba?

USB hubovi možda izgledaju kao jednostavni dodaci, ali razlike među modelima mogu značiti puno u svakodnevnom korištenju. Prije nego kliknete ‘dodaj u košaricu’, obratite pažnju na ove stavke jer će olakšat život i poštedjeti vas frustracija:

*Kompatibilnost s uređajem
Provjerite radi li odabrani hub s vašim uređajem, neovisno je li riječ o Windows laptopu, MacBooku ili Android tabletu. Većina modernih hubova podržava više operativnih sustava, no sigurnije je dvaput provjeriti. Koristite LI USB C hub, posebice kod MacBookova i novijih ultrabookova, dobit ćete bolju brzinu i stabilnost.

*Prenosi li podatke, puni uređaje ili oboje?
Nisu svi hubovi stvoreni jednako. Neki su namijenjeni isključivo za prijenos podataka (npr. s USB sticka ili fotoaparata), a drugi podržavaju i punjenje uređaja. Planirate li puniti više mobitela, slušalica ili power bankova, birajte aktivni USB C hub s dodatnim napajanjem.

*Duljina kabela
Kratak kabel može biti praktičan za rad na stolu, ali ako planirate sakriti hub iza monitora, u ladicu ili ga koristiti s televizorom, razmislite o modelima s duljim kabelom (npr. 50–100 cm). Tako ćete izbjeći natezanja i neugodne kutove priključivanja.

*Kvaliteta izrade
Planirate li hub nositi u torbi svaki dan ili će stalno visiti sa stola, tražite metalno kućište, aluminijsku obradu ili gumirane rubove. Takvi modeli traju dulje, bolje štite od udaraca i manje se zagrijavaju tijekom rada.

USB hub za ured, dom i putovanja, koji odabrati?

Nema univerzalnog rješenja za sve jer pravi USB C hub ovisi o tome gdje i kako ga koristite. Radite li od kuće i stalno imate priključen miš, tipkovnicu, eksterni disk i još poneki gadget, tada birajte aktivni USB hub s vlastitim napajanjem i barem četiri priključka. Stabilnost i brzina prijenosa podataka bit će ključni za ugodan radni dan.

Za studente i one koji često mijenjaju lokacije, najbolji je manji, lagani model koji lako stane u torbu. USB C hub s osnovnim brojem priključaka bit će sasvim dovoljan za predavanja, učionicu ili knjižnicu. Putnici i digitalni nomadi cijenit će ultra kompaktne hubove, po mogućnosti bez kabela, a oni koji se uključe izravno u laptop štede prostor i ne dodaju težinu prtljazi.

Za kreativce poput fotografa, dizajnera i montažera, preporučuje se USB C hub s dodatnim priključcima: SD čitačem, HDMI izlazom, pa čak i Ethernet portom za bržu vezu. Sve što im treba na jednom mjestu, bez dodatnih adaptera.

Mogu li svi hubovi puniti uređaje?

Kratak odgovor - ne mogu. Iako većina USB hubova izgleda slično, nisu svi stvoreni s istim mogućnostima punjenja. Evo što trebate znati prije kupnje, posebno ako planirate napajati više uređaja putem huba.

#1 Power delivery i što to zapravo znači?
Ako na kutiji piše ‘Power Delivery’ (PD), to znači da USB C hub podržava prijenos većih količina energije, dovoljno za punjenje laptopa, tableta ili mobitela. No bez PD funkcije, neki hubovi mogu samo prenijeti podatke, ali ne i puniti uređaje ili to čine jako sporo.

#2 Zašto neki hubovi pune, a drugi ne?
Pasivni hubovi (oni bez vlastitog izvora napajanja) najčešće mogu napajati samo manje uređaje i to ograničeno. Uključite li telefon i eksterni disk u isti pasivni hub, velika je šansa da će jedan od njih ostati bez napajanja. Za ozbiljnije punjenje, birajte aktivni USB C hub jer on ima vlastiti adapter i ne oslanja se samo na struju iz laptopa.

#3 Punjenje više uređaja odjednom?
Planirate li puniti npr. telefon, tablet i slušalice istovremeno, trebat će vam USB C hub s višim izlazom snage, minimalno 60 W ili više. Takvi modeli često dolaze s dodatnim zaštitama od pregrijavanja i prenapona, a to znači sigurnije punjenje za vaše uređaje.

#4 Brzina punjenja varira
Nisu svi portovi na hubu jednaki, jedan može biti namijenjen samo za podatke, a drugi podržava brzo punjenje. Prije nego spojite sve svoje gadgete, bacite pogled na oznake uz priključke ili još bolje, pročitajte tehničke specifikacije.

Može li USB hub usporiti rad?

Može, ali ne mora. Sve ovisi o tome kakav USB hub koristite i čime ga ‘zatrpate’. Spojite li eksterni disk, kameru u visokoj rezoluciji i još nekoliko USB stickova na jeftini pasivni hub bez dodatnog napajanja, velike su šanse da će brzina prijenosa podataka osjetno pasti, a ponekad će se uređaji čak prestati prepoznavati. Razlog je jednostavan: svi ti gadgeti ‘vuku’ podatke i struju iz istog izvora, a kada taj izvor nije dovoljno snažan dolazi do zagušenja.

Dobra vijest je da se ovo vrlo lako može izbjeći. Radite li često s većim datotekama ili koristite zahtjevnije uređaje, birajte aktivni USB C hub jer on ima vlastito napajanje i puno lakše se nosi s višestrukim zadacima.Također, pripazite na redoslijed spajanja te najzahtjevnije uređaje stavite prve, a periferiju poput miša ili tipkovnice ostavite za kraj.

Što kada USB hub ne radi? Brzi vodič za rješavanje problema

Frustrirajuće je kada spojite sve, a ništa se ne događa. Hub šuti, uređaji se ne pale, a vi već zamišljate da ste bacili novac kroz prozor. No, ne brinite, u većini slučajeva stvar je sitnica. Izdvojili smo nekoliko brzih koraka koji vam mogu pomoći da problem riješite bez panike:

Provjerite drugi USB priključak
Ponekad nije hub kriv, nego USB utor na računalu. Isprobajte drugi priključak na svom laptopu ili stolnom računalu i tako ćete biti sigurni da nije do samog ulaza.

Resetirajte hub ili uređaj
Odspojite hub, pričekajte nekoliko sekundi i ponovno ga priključite. Isto vrijedi i za sve uređaje koji su spojeni na njega. Jednostavan reset zna riješiti više nego što mislite.

Testirajte s drugim uređajima
Miš ne radi? Probajte spojiti USB stick. Ako ni on nije prepoznat, moguće je da je problem u hubu. Ako je prepoznat, možda je uređaj koji ste prvo spojili u kvaru.

Provjerite drivere
Pogotovo na Windows uređajima, otvorite ‘Upravitelj uređaja’ i provjerite postoji li upozorenje (žuti trokut) kod USB kontrolera. Ponekad pomaže i jednostavna ponovna instalacija drivera.

Aktivni hub? Provjerite napajanje
Koristite li aktivni USB hub, obavezno provjerite je li adapter pravilno spojen i radi li izvor struje. Bez napajanja, ovakvi hubovi jednostavno ne funkcioniraju.

Probajte na drugom računalu
Dogodi li se da sve drugo zakaže, testirajte hub na drugom računalu. Ako ni tamo ne radi, velika je vjerojatnost da je neispravan i vrijeme je za reklamaciju.

Ažurirajte operativni sustav
Ponekad se problemi s kompatibilnošću riješe najnovijim ažuriranjem sustava, pogotovo ako koristite noviji USB C hub na starijem računalu.

Koja je razlika između USB hubova i docking stanica?’

Na prvi pogled, USB hub i docking stanica (ili skraćeno dock) mogu izgledati kao ista stvar jer oba proširuju broj priključaka na vašem laptopu. No, razlika je itekako važna, pogotovo ako radite u ozbiljnijem uredskom okruženju ili jednostavno volite imati sve uredno posloženo.

USB hub je jednostavno i praktično rješenje, uzmete jedan slobodan port (najčešće USB-C) i dobijete nekoliko dodatnih USB utora za miša, tipkovnicu, eksterni disk i slične periferije. Super stvar za svakodnevni rad, surfanje, studiranje ili čak i povremeni gaming. Uzmete či USB C hub, možete dobiti i poneku dodatnu opciju poput čitača SD kartica ili HDMI izlaza, ali većina modela i dalje se drži osnova jer više portova znači manje problema.

Docking stanice, s druge strane, igraju za drugu ligu. Osim klasičnih USB priključaka, one često nude i:

  • HDMI i/ili DisplayPort izlaze za dodatne monitore
  • LAN priključak za stabilnu mrežu
  • izlaz za slušalice i mikrofon
  • mogućnost punjenja samog laptopa (Power Delivery)
  • dodatne utore za kartice, audio uređaje ili čak optičke kablove