Thumbnail 1
 HRVATSKI JEZIK I PRAVOPIS OD UJEDINJENJA DO KRAJA BANOVINE HRVATSKE (1918. -1941.) - Marko Samardžija slika 1
Školska knjiga logo

HRVATSKI JEZIK I PRAVOPIS OD UJEDINJENJA DO KRAJA BANOVINE HRVATSKE (1918. -1941.) - Marko Samardžija

Šifra proizvoda: QGZVEJ

Cijena

33,05 €

Cijena sadrži PDV

    Dobavljivo po narudžbiDostava kroz 11-21 radnih dana

    DinersVisaMasterCardMaestroKEKS PayPaypal

    (1918. - 1941.)
    Knjiga prof. dr. Marka Samardžije Hrvatski jezik i pravopis od ujedinjenja do kraja Banovine Hrvatske vrijedno je djelo koje nas na zanimljiv način vodi kroz problematiku položaja hrvatskoga jezika u prvoj Jugoslaviji i u Banovini...

    Pročitaj više
    (1918. - 1941.)




    Knjiga prof. dr. Marka Samardžije Hrvatski jezik i pravopis od ujedinjenja do kraja Banovine Hrvatske vrijedno je djelo koje nas na zanimljiv način vodi kroz problematiku položaja hrvatskoga jezika u prvoj Jugoslaviji i u Banovini Hrvatskoj, a obuhvaća analizu jezične i pravopisne problematike u prvoj Jugoslaviji od nastanka do njezina raspada.


    Knjiga obuhvaća preko 650 stranica (s nizom slikovnih priloga), strukturiranih u 13 poglavlja, sa Zaključkom te Dodatcima. Iza Predgovora i Uvoda slijedi 13 poglavlja knjige, ovako poredanih:
    1. Nastavak ekavštine, početak ćirilizacije …,
    2. «Beograd nam kvari jezik»,

    3. Hrvatski ili srpski jezični savjetnik Tome Maretića pod kritičkim sitnozorom hrvatskih suvremenika,

    4. Ujednačivanje pravopisa,

    5. Naš jezik i hrvatski jezik,

    6. Promjene imena naseljenih mjesta u hrvatskim krajevima,

    7. Polemika o sudbini čakavštine,

    8. Za pravilnost i čistoću hrvatskoga jezika,

    9. Hrvatski jezik u XIX. stoljeću,

    10. Društvo i časopis «Hrvatski jezik»,

    11. Banovina Hrvatska: Neuspio povratak hrvatskomu rukavcu vukovstva,

    12. Prijedlog fra Stanka Petrova,

    13. Razlike oko razlika.


    Svako poglavlje strukturirano je tako da se sastoji od Samardžijina predgovora u kome sažeto i precizno govori o problemu koji je predmet poglavlja, slijede odabrani članci (i polemike) iz onoga vremena i onda Samardžijin zaglavak, tj. tekst u kome komentira neke bitne procese i gledišta. Tekstovi su opremljeni potrebnim bilješkama koje s jedne strane olakšavaju čitatelju praćenje teksta, a s druge upućuju na dodatne izvore koje čitatelj može potražiti. Uvodne i zaključne tekstove koristi za svoj pogled u problematiku - to je pogled znanstvenika vrlo dobro upućena i u povijesnu i u jezikoslovnu problematiku koji vrlo čvrsto drži nit svojih znanstvenih i stručnih izlaganja i njihovu visoku razinu ne ostavljajući mjesta nikakvim problematičnim domišljanjima i kombinacijama.
    Samardžiju prije svega zanima odnos hrvatskih autora i hrvatske sredine između dva svjetska rata prema hrvatskom jeziku pa su odabrani autori velikom većinom hrvatski jezikoslovci, političari i drugi javni radnici (npr. Ivan Krnic, Marijan Stojković, Blaž, Jurišić, Antun Branko Šimić, Tomo Maretić, Miroslav Andrassy, Nikola Andrić, Stjepan Ivšić i brojni drugi), ali kada se ukaže potreba da se problem vidi sa srpske strane ili da se jasnije očituju srpski postupci i nastojanja, Samardžija uključuje srpske autore (npr. Dragoljub Aranđelović, Dušan Ivančević, Miloš Moskovljević) i tako izbjegava jednostranu sliku iz koje vidite samo polovicu teniskoga terena i samo jednoga igrača.
    Bogata zanimljivim tekstovima, puna pouzdanih i važnih podataka, pisana lijepo i jasno ova knjiga je jedan od onih natprosječnih uzleta jezikoslovne kroatistike i posve će sigurno izazvati zanimanje svih koje zanima povijest hrvatskoga jezičnoga standarda, a takvih je puno i među nefilolozima.
     
    Šifra: 061952
    ISBN: 978-953-0-61952-4
    Broj stranica: 654
    Uvez: TVRDI UVEZ
    Format: 17,5x24,5 cm

    Dobavljivo po narudžbiDostava kroz 11-21 radnih dana

    DinersVisaMasterCardMaestroKEKS PayPaypal

    Slični proizvodi