Šifra proizvoda: 5K9RVMR
20,00 €
Cijena sadrži PDV
Povijest zapadnog pisma s uvodom u kaligrafiju, Damir Brčić
S pomoću ove knjige ulazimo i u prve samostane i ručno rađene knjige, u razdoblja raskošnih manuskripata ukrašenih zlatom i općenito zlatno doba sitnoslikarstva pa potom putujemo s pisarima sve do tiskarske preše, a onda…
Pročitaj višeKnjiga Damira Brčića "Povijest zapadnoga pisma s uvodom u kaligrafiju" jedinstvena je intelektualna poslastica.
Ona ima iznimnu vrijednost jer je svjedočanstvo o povijesti ljudske komunikacije što unutar naše tehnološke suvremenosti daruje vrijedne odgovore na pitanja poput – otkud smo, što smo i kamo idemo. Autor objašnjava na koji su način pismo i knjiga nositelji glavnih stečevina današnjih civilizacija, a stavlja snažan naglasak i na hrvatski prostor zbog čega je njegova knjiga dragocjena i za hrvatsku kulturu.
U njoj nalazimo mnogo primjera od prvih petroglifa pa sve do modernih fontova i pisama za posebne namjene. Tekstualni i ilustrativni sloj prohodno je i slikovito izrađen znanjem i senzibilitetom iskusnog profesora i umjetnika. Ostvarena je tako za čitatelje ugodna sinteza umjetničkog i znanstvenog diskursa.
Kao akademski umjetnik, iskusni pedagog i priznati ilustrator, Damir Brčić izvrsno je prikazao nastanak i razvoj pisma, nastanak vještine kaligrafskog pisanja te iznio različite tehnike i reprezentativne primjere koji su uzdignuli tehniku pisanja i ukrašavanja do neslućenih umjetničkih razina. S pomoću ove knjige ulazimo i u prve samostane i ručno rađene knjige, u razdoblja raskošnih manuskripata ukrašenih zlatom i općenito zlatno doba sitnoslikarstva pa potom putujemo s pisarima sve do tiskarske preše, a onda… dalje.
Ili kako sam autor kaže:
Ljudska je riječ samo odraz jednoga vanjskog dojma, slika koja putuje kao dojam našim osjetilima – okom ili uhom – pa se trajno nastani u mozgu i oblikuje u ono što smo nazvali riječju. Što je slika bogatija, i riječi se množe brzinom nadzvučnog zrakoplova te jedva čekaju da se otisnu u prostranstvo slušateljeve mašte. Plastičnošću opisa, sintaksom, volumenom i sadržajem riječi se ulijevaju u estuarij grafičkoga svijeta, dobivaju oblik s pomoću grafema/slova i zažive vječni život u rečenici, odlomku, stranici, na kraju – u knjizi. Na taj je način pečat viđene ljepote, misli, znanja ili događaja udaren na papir i sačuvan za buduće naraštaje.