Električni romobili su zbog svoje praktičnosti i manjih troškova vožnje postali vrlo popularni, no zbog novih pravila njihovi vlasnici morat će uvesti nove navike.
U subotu 30. srpnja 2022. na snagu stupa novi Zakon o sigurnosti prometa na cestama koji uvodi brojne promjene, među kojima su posebno zanimljive one koje se tiču vožnje električnih romobila.
Električni romobili su zbog svoje praktičnosti i manjih troškova vožnje postali vrlo popularni, no zbog novih pravila njihovi vlasnici morat će uvesti nove navike.
Što se mijenja?
Električni romobili sada spadaju u kategoriju vozila nazvanu 'osobna prijevozna sredstva' u koju spadaju i električni monocikli, segweyji i slično. Osobna prijevozna sredstva su vozila koja nisu razvrstana niti u jednu kategoriju vozila sukladno propisima, bez sjedećeg su mjesta, a radni obujam motora im nije veći od 25 cm³, odnosno, trajna snaga elektromotora im nije jača od 0,6 kW i koja na ravnoj cesti ne mogu razviti brzinu veću od 25 km/h, odnosno, čija najveća konstrukcijska brzina ne prelazi 25 km/h.
Električni romobili i ostali oblici spomenutih vozila smiju se voziti isključivo biciklističkom stazom ili biciklističkom trakom u smjeru kretanja. Na mjestima gdje nema biciklističke staze ili trake romobili se mogu kretati pločnikom, dakle, površinama namjenjenim za kretanje pješaka, ali uz vođenje računa o sigurnosti drugih sudionika u prometu.
- svi vozači moraju nositi zaštitne kacige
- noću i u uvjetima smanjene vidljivosti mora se nositi reflektirajući prsluk
- najviša dozvoljena brzina električnog romobila je 25 km/h
- najveća dozvoljena snaga električnog romobila je 600 W
- slušalice se tijekom vožnje ne smiju koristiti u ili na oba uha
- električni romobili i bicikli moraju se kretati biciklističkom stazom ili trakom u smjeru kretanja
- ako biciklističke staze ili trake ne postoje električni romobili mogu se kretati po površinama za pješake i zonama smirenog prometa, a bicikli što bliže desnom rubu kolnika
Dobro je podsjetiti bicikliste da prilikom prelaska kolnika, kada preko njega nije označena biciklistička staza, moraju sići s bicikla i cestu prijeći gurajući bicikl kao pješak. U suprotnom, kazna je 1.000 kuna.
KAZNE
Nenošenje kacige: 300 kuna
Vožnja s obje slušalice u ušima: 300 kuna
Vožnja izvan biciklističkih staza i ostalih predviđenih površina: 500 kuna
Prekoračenje propisane brzine: 1.000 kuna
Ostavljanje električnih romobila bez nadzora na prometnim površinama za kretanje vozila i pješaka (za tvrtke iznajmljivače romobila): od 5.000 do 15.000 kuna
Ostale kategorije
Još jedna uvedena kategorija vozila je 'pomoćna pješačka sredstva' koja podrazumijeva romobile bez motornog ili električnog pogona, dječje bicikle, koturaljke, role, sanjke, skije, klizaljke i slično. Takvim vozilima zabranjeno je korištenje na kolniku.
U slučaju da ste vlasnik konja, prema novom zakonu dužni ste noću i tijekom smanjene vidljivosti biti označeni reflektirajućim prslukom ili drugom reflektirajućom odjećom. Kazna za nenošenje reflektirajuće odjeće u navedenim uvjetima iznosi 300 kuna. Jahati se smije što je moguće bliže desnom rubu ceste, a kad se cestom kreće više jahača dužni su kretati se jedan iza drugoga.
Od sada svi vozači romobila moraju nositi kacigu, a ne samo mlađi od 16 godina, kao što je to slučaj s biciklistima.
Uz razmišljanje o pakiranju i ljetnom provodu preporučujemo da imate na umu i sigurnost svog doma.
Izdajanjem se potiče, održava ili povećava stvaranje mlijeka. Izdajati se može ručno ili mehanički pomoću izdajalica.
Ključno je uspostaviti dobru ravnotežu do koje pak dolazi pravilnim držanjem.
Ovog tjedna, od 1. do 7. kolovoza, obilježavamo Svjetski tjedan dojenja i tim povodom prisjetili smo se svih benefita majčinog mlijeka, i za mamu i za bebu.
Sa zobenim pahuljicama i komadićima čokolade, bez glutena, bez dodanog šećera - koju neodoljivu varijantu biraš?