Nošenje beba i djece u nosiljkama i maramama, poznato kao babywearing, sve je popularnije među roditeljima, iako ova praksa datira još iz davnina. S jedne strane nošenje je korisno zbog blagodati za bebin razvoj zahvaljujući stalnoj blizini mame (i tate), a s druge strane zbog praktičnosti jer možete lakše obavljati druge stvari sa slobodnim rukama.
No, da bi nošenje bilo sigurno za zdravlje i djeteta i roditelja važno je da nosiljka ili marama budu ergonomski ispravne i da je beba pravilno postavljena. Ergonomske nosiljke podržavaju prirodni položaj djeteta sa savinutom kralježnicom i nogicama u 'M' položaju.
U početku je bitno bebu nositi okrenutu prema sebi, a tek nakon 5. mjeseca starosti moguće je bebu okrenuti prema naprijed (u nosiljci koja podržava takav način nošenja) kako bi mogla neometano promatrati okolinu. Tu je bitno da beba ima dobru kontrolu glave, vrata i donjeg dijela trupa.
Kako nositi dijete ovisno o njegovoj dobi
Nošenje prema roditelju
Bebe su na početku svog života zadovoljne kada ih nosite okrenute prema sebi jer se tek prilagođavaju novom svijetu oko sebe. Tijekom prvih mjeseci, one traže bliskost i sigurnost koju osjećaju kada gledaju u lice roditelja. Oko 2. ili 3. mjeseca života, bebe počinju pokazivati sve veće zanimanje za ljudsko lice. U ovoj fazi, nošenje na trbuhu prema roditelju, s pogledom na njegovo lice, i dalje je idealno za većinu mališana. Također, ovaj položaj im pomaže u stvaranju snažne emocionalne veze s vama.
Kako bebe rastu, počinju okretati glavicu i pokazuju zanimanje za sve što se događa oko njih. U toj fazi možete ih nastaviti nositi okrenute prema sebi, pogotovo ako primijetite da ih nešto posebno zanima. Ovdje vi igrate važnu ulogu jer im možete pomoći istražiti svijet koji ih okružuje, samo okretanjem u smjeru zanimljivog predmeta ili osobe. To može biti zabavno iskustvo za obje strane i jača osjećaj sigurnosti kod djeteta.
Ipak, neka djeca će u jednom trenutku pokazivati znakove nezadovoljstva jer im položaj prema roditelju više neće biti dovoljan. Ovo je potpuno normalna i često privremena faza. Ako vaše dijete već samostalno drži glavicu, možete razmotriti nošenje na leđima ili boku. Ovi položaji omogućuju djetetu da vidi više, a vi ćete i dalje moći pružiti potrebnu podršku i kontakt.