Perilica rublja je jedan od onih uređaja koji nas vjerno služe iz dana u dan, ali često zaboravimo da i ona treba malo pažnje kako bi nastavila raditi kao prvog dana. Želite li izbjeći neugodne mirise, nakupine kamenca i plijesni, a istovremeno očistiti perilicu bez trošenja na skupa sredstva, na pravom ste mjestu. Redovito održavanje ne samo da poboljšava performanse uređaja, već produžuje i njegov vijek trajanja. Čista perilica znači i čišće, mirisnije rublje bez tragova neugodnih naslaga. Sve što vam treba za temeljito čišćenje najvjerojatnije već imate kod kuće – od octa i sode bikarbone do starih četkica za zube. Uložite malo vremena i truda, i vaša perilica rublja će vam zahvaliti besprijekornim radom i dugotrajnošću. Za one koji su u potrazi za novim uređajem, naš vodič o odabiru savršene perilice rublja može biti od pomoći!
Zašto čistiti perilicu rublja redovito?
Možda se čini da perilica "čisti samu sebe" dok pere vaše rublje, ali istina je sasvim drugačija. Ostaci deterdženta, omekšivača, kamenca i prljavštine s odjeće vremenom se nakupljaju u bubnju, gumi vrata, filterima i odvodnim cijevima. To ne samo da smanjuje učinkovitost pranja već može uzrokovati neugodne mirise i kvarove. Pravilno čišćenje produžit će vijek trajanja vaše perilice i osigurati svježe i mirisno rublje. Uz redovno održavanje, perilica će raditi tiše i trošiti manje energije. Zanemarivanje ovih koraka može dovesti do većih kvarova i dodatnih troškova za popravke.
Kako očistiti perilicu bez skupih sredstava?
Za temeljito čišćenje perilice rublja ne trebaju vam specijalizirani i skupi proizvodi. Sve što vam treba vjerojatno već imate kod kuće.
1. Očistite bubanj octom i sodom bikarbonom
- ulijte 2 šalice alkoholnog octa direktno u bubanj
- dodajte 2 žlice sode bikarbone
- pokrenite perilicu na najvišoj temperaturi i najdužem programu bez rublja unutra (ocat će ukloniti kamenac i dezinficirati bubanj, dok će soda bikarbona neutralizirati neugodne mirise)
- za dodatnu svježinu, nakon pranja obrišite unutrašnjost bubnja suhom krpom kako biste uklonili eventualne ostatke
2. Posvetite pažnju gumi na vratima
- pomiješajte malo octa i vode u omjeru 1:1
- uzmite mekanu krpu ili staru četkicu za zube i očistite unutrašnjost gume vrata, gdje se najčešće nakupljaju plijesan i prljavština
- nakon čišćenja, obrišite gumu suhom krpom kako biste uklonili višak vlage
- redovito provjeravajte gumu na vratima kako biste spriječili stvaranje plijesni i produžili njezinu trajnost