Kad birate gaming slušalice, možete naletjeti na hrpu tehničkih izraza koji zvuče moćno: surround zvuk, bass boost, noise canceling… Ali što je od svega toga zaista korisno, a što samo marketinški trik? Bacimo se na posao i rastavimo ovu audio misteriju.
Nema goreg osjećaja nego kad u napetom meču ne čujete protivnika koji vam se prikrada, a vaša ekipa viče u mikrofon da se maknete, no sve što vi čujete je mumljanje iz druge dimenzije. S druge strane, neke slušalice toliko pojačaju bas da svaka eksplozija zvuči kao potres, a vi se osjećate kao da će vam glava eksplodirati. I dok neki igrači ne mogu zamisliti igranje bez virtualnog surround zvuka, drugi tvrde da je to samo marketinški trik koji više smeta nego pomaže.
Vrijeme je da otkrijemo koje karakteristike gaming slušalica zaista čine razliku jer ako već ulažete u kvalitetan zvuk, neka on zaista radi za vas, a ne protiv vas.
Zvuk koji otkriva protivnika
Volite li FPS igre ili one gdje morate čuti svaki šapat protivnika, virtualni surround može biti pravi game changer. Neprijatelj šapće u kutu sobe? Zvuči kao da dolazi s krova? Ako imate kvalitetan surround, znat ćete točno gdje se nalazi.
Ali, nemojte pasti na marketinšku foru! Puno slušalica reklamira surround zvuk, ali to je zapravo softverska simulacija. Pravi 7.1 surround u slušalicama rijetka je zvijer. Zato je važno pročitati recenzije ili, još bolje, isprobati prije kupnje. Neke jeftinije varijante samo ‘prošire’ zvuk i daju dojam prostornosti, ali bez preciznog lociranja izvora zvuka. To može biti problem ako vam je važno brzo reagirati na protivnike, a ne lutati u potrazi za izvorom zvuka koji dolazi ‘odnekud’.
S druge strane, igrate li single-player igre i volite da vas zvuk potpuno obavije, onda surround može biti odličan dodatak atmosferi. U konačnici, bolje je imati kvalitetan stereo zvuk nego loš surround koji ne donosi stvarnu prednost u igri.