Surround zvuk, bass boost, noise canceling - što je stvarno važno kod gaming slušalica?

Gaming slušalice nude sve, od dubokog basa do potpunog utišavanja svijeta oko vas. Ali što od toga zaista mijenja igru?

Surround zvuk, bass boost, noise canceling - što je stvarno važno kod gaming slušalica?

Kad birate gaming slušalice, možete naletjeti na hrpu tehničkih izraza koji zvuče moćno: surround zvuk, bass boost, noise canceling… Ali što je od svega toga zaista korisno, a što samo marketinški trik? Bacimo se na posao i rastavimo ovu audio misteriju.

Nema goreg osjećaja nego kad u napetom meču ne čujete protivnika koji vam se prikrada, a vaša ekipa viče u mikrofon da se maknete, no sve što vi čujete je mumljanje iz druge dimenzije. S druge strane, neke slušalice toliko pojačaju bas da svaka eksplozija zvuči kao potres, a vi se osjećate kao da će vam glava eksplodirati. I dok neki igrači ne mogu zamisliti igranje bez virtualnog surround zvuka, drugi tvrde da je to samo marketinški trik koji više smeta nego pomaže.

Vrijeme je da otkrijemo koje karakteristike gaming slušalica zaista čine razliku jer ako već ulažete u kvalitetan zvuk, neka on zaista radi za vas, a ne protiv vas.

Zvuk koji otkriva protivnika

Volite li FPS igre ili one gdje morate čuti svaki šapat protivnika, virtualni surround može biti pravi game changer. Neprijatelj šapće u kutu sobe? Zvuči kao da dolazi s krova? Ako imate kvalitetan surround, znat ćete točno gdje se nalazi.

Ali, nemojte pasti na marketinšku foru! Puno slušalica reklamira surround zvuk, ali to je zapravo softverska simulacija. Pravi 7.1 surround u slušalicama rijetka je zvijer. Zato je važno pročitati recenzije ili, još bolje, isprobati prije kupnje. Neke jeftinije varijante samo ‘prošire’ zvuk i daju dojam prostornosti, ali bez preciznog lociranja izvora zvuka. To može biti problem ako vam je važno brzo reagirati na protivnike, a ne lutati u potrazi za izvorom zvuka koji dolazi ‘odnekud’.

S druge strane, igrate li single-player igre i volite da vas zvuk potpuno obavije, onda surround može biti odličan dodatak atmosferi. U konačnici, bolje je imati kvalitetan stereo zvuk nego loš surround koji ne donosi stvarnu prednost u igri.

Koliko basa je previše?

Volite kad vam se bubnjići tresu od eksplozija? Onda će vam bass boost biti must-have opcija. No, nije svaki bass boost dobar. Ako je previše naglašen, može ugušiti srednje i visoke tonove, pa nećete čuti suptilne zvukove u igri, poput šaputanja zombija u horor igrama. Dakle, volite li dubok i moćan zvuk, birajte slušalice koje nude uravnotežen bass boost, a ne samo pojačani bas i ništa drugo.

Pretjeran bas može zvučati impresivno na prvu, ali ako je cijeli zvuk previše zatvoren i zagušen, brzo ćete primijetiti da vam u igri nedostaje jasnoća. Ako eksplozije prekrivaju sve ostale zvukove, mogli biste ostati bez ključnih informacija koje vam trebaju za preživljavanje u napetim situacijama. U nekim igrama je važno čuti korake, šapat ili zvuk mijenjanja oružja, a ako vam slušalice sve pretvore u tutnjavu, promašit ćete bit igre. S druge strane, ako igrate igre koje su pune akcije i želite da svaki udarac ima dodatnu težinu, dobar bass boost može stvoriti puno bolji doživljaj. Najbolja opcija je pronaći model koji omogućuje prilagodbu jačine basa kako biste ga mogli smanjiti ili pojačati ovisno o tome što igrate.

Je li poništavanje buke stvarno potrebno?

Aktivno poništavanje buke može biti fenomenalno ako igrate u bučnom okruženju. Možete se potpuno posvetiti igri, bez da vam u pozadini smetaju svakodnevni zvukovi poput laveža psa ili usisavača koji, naravno, mora raditi baš kad imate najvažniji meč.

Ali, ANC zna malo promijeniti zvuk i može dodati čudan pritisak u ušima, a to ne odgovara svakome. Neki ga opisuju kao osjećaj da ste u avionu prije polijetanja; sve je tiho, ali nekako neprirodno. Također, ako je aktivno poništavanje buke loše izvedeno, može izobličiti zvuk igre, pa ćete umjesto jasnih tonova čuti prigušene efekte koji gube na dinamici. U slučaju da ste solo igrač u mirnom okruženju, možda vam nije toliko bitan feature, ali ako ste e-sport fanatik koji treba apsolutnu koncentraciju, onda vrijedi razmisliti o njemu.

Ponekad je i dobra pasivna izolacija sasvim dovoljna. Neke slušalice same po sebi dovoljno priguše buku zahvaljujući dobrom dizajnu i kvalitetnim jastučićima. Igrate li igre gdje komunikacija s ekipom igra ključnu ulogu, možda ćete radije htjeti čuti barem malo vanjskog zvuka, pogotovo ako vas netko doziva da konačno izađete iz sobe.

Mikrofon koji ne zvuči kao konzerva

Ne zaboravimo jedan od najvažnijih dijelova gaming slušalica: mikrofon. Jer nema gore stvari nego kad vaš suigrač zvuči kao da priča iz bunara ili s dna oceana dok vi pokušavate koordinirati napad.

Dobar mikrofon treba imati:

  • Noise suppression, da se ne čuje lavež psa, susjedova kosilica ili mlađi brat koji u pozadini viče da hoće natrag svoju konzolu.
  • Jasnu i prirodnu reprodukciju glasa, da ne zvučite kao robot iz lošeg SF filma iz 80-ih.
  • Opciju podizanja ili odvajanja, jer nekad samo želite uživati u single-player igri bez da vam mikrofon smeta ispred lica.

Uz to, važno je provjeriti ima li mikrofon dobar filter za neželjene zvukove i je li fleksibilan; neki modeli omogućuju podešavanje blizine mikrofona kako biste izbjegli zvuk disanja koji može smetati suigračima.

Ako igrate kompetitivne igre, mikrofon je gotovo jednako važan kao i same slušalice; nema koristi od vrhunskog zvuka ako vaš tim ne može razumjeti što govorite. U slučaju da volite streamati, još je bitnije da vas pratitelji čuju jasno, bez šuma i nepotrebnih smetnji. Nitko ne želi slušati zvukove tipkovnice i hrskanje čipsa dok pokušavate objasniti taktiku.

Žičane ili bežične?

Žičane slušalice imaju manji lag, bolji zvuk i nema punjenja baterije. Igrate li kompetitivne igre gdje svaka milisekunda odlučuje o pobjedi ili porazu, kabel je vaš najbolji prijatelj. Veza je stabilnija, nema opasnosti od prazne baterije usred meča i nema rizika da vam bluetooth veza zašteka baš kad trebate pucati.

Bežične slušalice nemaju problem sa zapetljavanjem kablova, nude slobodu kretanja, ali mogu imati mali delay i trebaju punjenje. Savršene su ako volite ležerno igranje iz udobnosti kauča ili se ne želite zapetljavati u kablove dok gestikulirate tijekom napete borbe. No, zaboravite li napuniti bateriju prije sesije, lako se može dogoditi da u najkritičnijem trenutku ostanete bez zvuka i pretvorite se u bespomoćnog lika na bojnom polju.

Ako ste kompetitivni gamer, žičane su bolji izbor. Želite li ležernu gaming sesiju na kauču, bežične su praktičnije. Neki modeli dolaze s hibridnim rješenjem; možete ih koristiti bežično kad želite slobodu, ali i spojiti kabel kad je potrebno eliminirati kašnjenje i osigurati najbolji zvuk.

Najbitnije karakteristike dobrih gaming slušalica

  • Kvalitetan zvuk - ne samo bass boost, već uravnotežen zvuk koji ne guši srednje i visoke tonove. Nema smisla imati dubok bas ako ne možete čuti korake neprijatelja koji vam se šulja iza leđa.
  • Dobar mikrofon - jer nitko ne voli mumljanje iz daljine ili zvučanje kao da pričate kroz ventilacijski sustav.
  • Komfor - ako vas stežu, nećete izdržati ni pola sata igranja. Kad gaming sesija potraje, zadnje što želite je osjećaj da vam slušalice stvaraju pritisak.
  • Ako volite FPS igre - surround pomaže. Nije nužan za sve žanrove, ali u pucačinama može napraviti veliku razliku.
  • Noise canceling - super za bučna okruženja, ali nije obavezan. Igrate li u miru, možda vam nije potreban, ali u bučnim prostorijama može spasiti živce.

Što vam je osim slušalica potrebno za savršeni gaming setup?

Kvalitetne slušalice su važan dio svakog gaming setupa, ali same po sebi nisu dovoljne za potpuno iskustvo. Da biste izgradili savršeni gaming kutak, potrebno je obratiti pažnju na nekoliko ključnih elemenata. Prije svega, monitor s visokom frekvencijom osvježavanja i niskim vremenom odziva osigurava glatku i oštru sliku, a to je presudno za brze igre i kompetitivno igranje.

Gaming tipkovnica i miš trebaju biti precizni i izdržljivi, s responzivnim tipkama koje omogućuju brze reakcije. Udobnost je jednako važna! Ergonomska gaming stolica pružit će podršku leđima i spriječiti neugodne bolove nakon dugih sati igranja. Ne smijemo zaboraviti ni rasvjetu, jer prilagodljiva RGB svjetla mogu dodati atmosferu i smanjiti naprezanje očiju tijekom noćnih gaming sesija.

Ako volite duge maratone, gaming stol s dovoljno prostora i dobar sustav hlađenja za PC ili konzolu pomoći će u održavanju urednog i optimalnog radnog prostora. Kod savršenog gaming setupa ne radi se samo o estetici već o pravom balansu udobnosti, performansi i ergonomije koju svaku igru čine još boljom.