Espresso je vrhunski užitak za svakog ljubitelja kave. Bez obzira jeste li početnik ili iskusni barista, uvijek postoji nešto novo što možete naučiti kako biste pripremili savršen espresso u udobnosti vlastitog doma. U ovom blogu, podijelit ćemo nekoliko ključnih savjeta i trikova koji će vam pomoći da postanete majstor u pripremi espressa.
Tko je otkrio napitak bez kojeg ne možemo zamisliti svoja jutra?
Prije nego što pređemo na stvar, moramo zaroniti u povijest. Znate li tko je otkrio napitak bez koja su nam svima jutra ne zamisliva? Najpoznatija legenda nam kaže da je kava otkrivena u Etiopiji. Mladi pastir Kaldi zamijetio je kako njegove koze postaju izuzetno energične i razigrane nakon što su pojele crvene bobice.
Zaintrigirani Kaldi odlučio je probati plod grmolike biljke i ubrzo osjetio nalet energije, pa je svoja otkrića podijelio s koptskim svećenicima. Nije sigurno jesu li svećenici prihvatili Kaldijev savjet i namočili bobice, te ih konzumirali zajedno s vodom u kojoj su bile namakane, ili su odbacili njegovu ideju i bacili bobice u vatru. Međutim, miris koji se širio privukao ih je i otkrili su kavu. Kada su shvatili da ih kava održava budnima tijekom dugih molitvi, njezina popularnost se proširila. Kava je tada napravila svoj značajan ulazak na svjetsku scenu.
Premda je priča o pastiru Kaldiju, njegovim kozama i svećenicima samo legenda, prvi zabilježeni podaci o konzumaciji kave dolaze iz Arabije. Vjeruje se da je najkasnije u 9. stoljeću kava prešla Crveno more i stigla do jemenskog grada Mocha, koji je postao važno trgovačko središte. Upravo po ovom gradu dobio je ime vaš omiljeni napitak, moka (mocca), kojeg ste možda jutros uživali. Iako je kava bila poznata u arapskom svijetu prije više od tisuću godina, u Europu je stigla tek nakon više od 500 godina.
Krajem 17. stoljeća, nakon neuspjelog osmanskog napada na Beč, u turskim šatorima pronađene su vreće kave. Iako Turci nisu osvojili Beč, njihova kava je svakako osvojila grad. U Britaniji, muškarci su često provodili vrijeme u kavanama, što je 1674. godine potaknulo njihove supruge na pokretanje peticije za zabranu kave i povratak muževa kućama. Iz Nizozemske se kava proširila u indonezijske kolonije, posebno na Javu. Luj XIV. također je želio uzgajati Coffea arabica u Francuskoj, no francuska klima nije odgovarala biljci, pa je poslao sadnice na francuske posjede u Karibima. Do sredine 18. stoljeća, na Martiniqueu je posađeno više od 15 milijuna grmova kave.
Nakon toga, kava se proširila do Jemena, a onda u Saudijsku Arabiju, Egipat i Indiju. U Europu kava je ušla prije tri stoljeća kroz luku u Veneciju, a na te prostore doveli su je Arapski trgovci. Najpopularnija područja u kojima se uzgaja kava su Brazil, Ekvador, Kostarika, Etiopija, Vijetnam i Indonezija.