Upravo nabavili svoju prvu perilicu posuđa? Čestitamo, ulazite u svijet gdje više nećete satima ručno ribati tanjure pod mlazom vode! Ovaj pametni uređaj ne samo da će vam olakšati svakodnevni život, već će uštedjeti vodu i energiju, a to je veliki plus za vaš kućni budžet i okoliš. Možda vam se na početku čini kao da je korištenje perilice prava mala znanost – s programima, tabletama, soli i ostalim dodacima. No, s nekoliko jednostavnih trikova, ubrzo ćete je koristiti s lakoćom i samopouzdanjem. Prva perilica posuđa često donosi i male izazove, ali uz naše savjete postat ćete pravi stručnjak u tren oka. Krenimo redom i otkrijmo kako vaša nova perilica može postati nezamjenjiv član vašeg kućanstva!
1. Priprema je pola posla
Prije nego što se upustite u prvo pranje, pročitajte upute. Da, zvuči dosadno, ali svaka perilica ima svoje tajne. Neki modeli imaju posebne programe za osjetljivo posuđe, dok drugi zahtijevaju specifične vrste deterdženata. Uložite nekoliko minuta u čitanje i spriječite potencijalne nezgode poput poplave u kuhinji.
Važan trik:
Prije nego što ubacite posuđe, uklonite veće ostatke hrane. Perilica nije kanta za smeće, a začepljeni filteri nisu zabavni. Želite li izbjeći neugodnu aromu zagorjelih ostataka pizze ili sira, brzi pregled posuđa prije stavljanja u perilicu bit će zlata vrijedan.
Dodatno, provjerite je li perilica pravilno postavljena.
2. Pametno slaganje posuđa
Ne ubacujte posuđe bez plana. Perilica ima određena pravila slaganja:
Gornja polica: Lagani predmeti poput čaša, šalica i manjih zdjelica. Čaše s dugim nožicama stavite pod kutom kako bi voda mogla slobodno otjecati.
Donja polica: Tanjuri, lonci i teže posuđe. Pokušajte tanjure slagati paralelno, a lonce okrenuti prema dolje; to je osnova perilica geometrije!
Košarica za pribor za jelo: Vilice i žlice stavljajte drškama prema dolje, dok noževe okrenite drškama prema gore za sigurnost. U slučaju da vaš model ima zasebnu ladicu za pribor, iskoristite je jer organiziran pribor znači bolje pranje.