Što može, a što nikako ne smije u perilicu posuđa?

Izbjegnite oštećenja i nepotrebne popravke. Saznajte što smije u perilicu posuđa, a što ne!

Što može, a što nikako ne smije u perilicu posuđa?

Perilice posuđa su spasitelji modernih kuhinja; štede vrijeme, trud i vodu. Njihova praktičnost često ih čini nezamjenjivim saveznikom u svakodnevnom životu. Osim što uklanjaju masnoće i tvrdokorne mrlje, perilice posuđa troše manje vode nego ručno pranje, čineći ih ekološki prihvatljivijima. Međutim, nisu sve stvari iz vaših kuhinjskih ormarića i ladica dobrodošle u njihov svijet rotirajućih mlaznica i intenzivnih deterdženata.

Nekim predmetima perilica može produžiti životni vijek, dok drugima može uzrokovati nepovratnu štetu. U slučaju da ste se ikada zapitali trebate li određeni predmet staviti unutra ili ga radije oprati ručno, ovaj vodič razjasnit će sve nedoumice. Naučite što perilica voli, a što mrzi, kako biste izbjegli neugodne situacije poput deformirane plastike, izgrebanog stakla ili oštećenih površina.

Što može u perilicu posuđa?

Perilice posuđa revolucionirale su način na koji održavamo kuhinju čistom. Svojom praktičnošću, uštedom vremena i vode te učinkovitim uklanjanjem masnoća, postale su neizostavan dio modernih kućanstava. Ipak, iako izgledaju poput nepobjedivih strojeva, perilice nisu univerzalno rješenje za svaki komad posuđa. Pravilno korištenje perilice nije samo stvar učinkovitosti nego i dugotrajnosti vaših omiljenih kuhinjskih predmeta.

Tanak porculan i keramika

Tanjuri, šalice i zdjelice koje nemaju ručno oslikane detalje mogu se sigurno prati. Moderni proizvođači posuđa sve češće izrađuju proizvode koji su prilagođeni strojnom pranju, čime se izbjegava rizik oštećenja. Obavezno provjerite donji dio tanjura ili šalice jer oznaka ‘dishwasher safe’ jamči sigurnost. Porculan i keramika visoke kvalitete otporni su na vruću vodu i deterdžente, ali pazite na eventualne pukotine. Čak i najmanja pukotina može se proširiti u perilici zbog pritiska vode. Posuđe s metalnim ili zlatnim obrubima bolje je oprati ručno, jer deterdženti mogu skinuti njihov sloj. 

Čaše za vino i staklene posude

Staklene čaše i posude često su označene kao perive u perilici, no njihovo pravilno postavljanje ključno je za očuvanje. Čaše postavite u gornji dio perilice kako biste spriječili lomljenje ili grebanje tijekom pranja. Moderne perilice posuđa imaju posebne programe za staklo koji koriste niže temperature i blaže mlazove vode. Ipak, nježnije čaše, poput onih od kristala, preporučuje se prati ručno kako bi se spriječilo pucanje.

Masnije staklene posude, poput onih korištenih za pečenje, trebaju intenzivniji program pranja, no prethodno ih isperite kako bi se uklonile tvrdokorne naslage. Deterdženti namijenjeni staklu pomažu u očuvanju sjaja, a možete koristiti i dodatke koji sprečavaju stvaranje mrlja od vode. Za čaše koje se koriste svakodnevno, perilica je brzo i praktično rješenje.

Plastične posude

Ovdje dolazimo do prvog "ali." Samo plastične posude označene kao "dishwasher safe" mogu u perilicu. Ove oznake jamče da će posude izdržati visoke temperature i intenzivne programe bez deformacija. Neprilagođena plastika može se saviti, izobličiti ili čak otopiti u perilici, a to može uzrokovati neugodan miris ili začepljenje stroja. Lagane plastične posude uvijek postavite u gornji dio perilice kako biste ih zaštitili od direktnog kontakta s grijačem. Imaju li posude masne mrlje, preporučuje se da ih prethodno obrišete papirnatim ručnikom.

Posude za čuvanje hrane s gumiranim poklopcima bolje je prati ručno kako bi gumeni dijelovi zadržali svoju elastičnost. Plastične posude s ukrasima ili printom mogu izgubiti boju tijekom višekratnog pranja, stoga ih čuvajte za ručno pranje.

Pribor za jelo

Vilice, noževi i žlice obično su izrađeni od nehrđajućeg čelika i dobro podnose pranje u perilici. Pazite da ih posložite tako da voda može dosegnuti svaku površinu, a noževe postavite oštricom prema dolje kako biste izbjegli ozljede pri vađenju. Posebnu pažnju obratite na pribor s drvenim drškama – njih je bolje prati ručno kako bi se izbjeglo pucanje drva. Imate li pribor s ukrasima, poput onih s emajlom, deterdženti ga mogu oštetiti pa se preporučuje ručno pranje.

Dugi pribor, poput žlica za salatu, najbolje je postaviti u vodoravni položaj kako ne bi blokirao mlaznice. Noževi visoke kvalitete mogu otupjeti u perilici, pa ih radije operite ručno. Perilica je savršena za svakodnevni pribor, no s dragocjenijim komadima postupajte pažljivo.

Lonci i tave

Nehrđajući čelik obično može podnijeti pranje u perilici, no tave s teflonskim ili keramičkim premazima zahtijevaju ručno pranje kako bi se sačuvao njihov sloj. U slučaju da na posudama postoje tvrdokorne naslage hrane, preporučuje se namakanje prije stavljanja u perilicu.

Lonci s debelim dnom, poput onih od lijevanog željeza, bolje podnose pranje u perilici, ali ih je važno odmah osušiti kako bi se spriječilo stvaranje hrđe. Stakleni poklopci također mogu u perilicu, ali ih postavite tako da se ne dodiruju s drugim predmetima kako biste izbjegli grebanje. Aluminijske posude mogu potamniti tijekom pranja u perilici, stoga ih je bolje prati ručno. Koristite li lonce i tave svaki dan, perilica će vam olakšati posao, no s kvalitetnim posudama radije budite oprezniji.

Što nikako ne smije u perilicu posuđa?

1. Drveni predmeti

Daske za rezanje, kuhače i drške od noževa ne vole vlagu i toplinu perilice. Drvo može ispucati, napuhnuti se ili izgubiti svoj oblik zbog dugotrajne izloženosti vodi i toplini. Voda ulazi u pore drveta, uzrokujući deformacije i stvaranje pukotina koje se s vremenom šire. Deterdženti mogu dodatno isušiti površinu, čineći je sklonijom oštećenjima. Koristite li drvene kuhinjske alate, bolje ih je prati ručno i osušiti odmah nakon pranja kako bi se izbjegle štete. Redovito održavanje, poput premazivanja mineralnim uljem, može produžiti vijek trajanja drvenih predmeta. Oni su praktični i estetski privlačni, ali ih treba tretirati pažljivo kako bi ostali funkcionalni.

2. Noževi visokokvalitetnog čelika

Imate li noževe za koje ste izdvojili malo bogatstvo, nemojte ih prati u perilici. Visoke temperature i jaka sredstva za pranje mogu otupiti oštrice, čineći ih manje efikasnima u rezanju. Dodatno, perilica može uzrokovati stvaranje sitnih ogrebotina na oštrici i dršci, a to narušava estetiku i funkcionalnost noža. Noževi u perilici često dolaze u kontakt s drugim predmetima, povećavajući rizik od fizičkih oštećenja. U slučaju da su noževi s drvenim drškama, voda i toplina mogu oštetiti drvo, smanjujući njihovu trajnost.

Najbolje je prati noževe ručno, koristeći mekanu spužvu i blagi deterdžent, a potom ih odmah osušiti kako bi ostali u izvrsnom stanju. Kvalitetan nož je investicija, pa se isplati posvetiti mu dodatnu pažnju.

3. Srebrni i zlatni pribor

Iako zvuči praktično, perilica može uništiti sjaj i uzrokovati tamnjenje ovih dragocjenih komada. Kemijski agresivni deterdženti često uklanjaju zaštitni sloj s metala, ostavljajući površinu izloženom oksidaciji. Rezultat su tamne mrlje ili potpuni gubitak sjaja koji je teško vratiti. Kontakt s drugim metalnim predmetima u perilici može uzrokovati ogrebotine i sitne udubine na srebrnom ili zlatnom priboru. Pribor izrađen od ovih materijala najbolje je prati ručno u mlakoj vodi uz blagi deterdžent, koristeći mekanu spužvu. Nakon pranja, komade treba odmah osušiti mekom krpom kako bi se spriječila oksidacija. Na taj način sačuvat ćete njihovu ljepotu i vrijednost za dugotrajno korištenje.

4. Termos boce i posude s vakuumskim čepovima

Želite li da vaša termosica zadrži toplinu, nemojte je prati u perilici – unutarnji vakuumski sloj može se oštetiti. Visoke temperature i jak pritisak vode mogu uzrokovati deformaciju ili popuštanje spojeva koji stvaraju vakuumsku izolaciju. Posljedica toga je gubitak sposobnosti zadržavanja topline ili hladnoće, čime termosica postaje neučinkovita.

Deterdženti mogu oštetiti unutarnju oblogu, posebno ako je izrađena od osjetljivijih materijala poput aluminija. Vanjski premaz termos boca također može izgubiti sjaj ili se oguliti u perilici. Termosice je najbolje prati ručno, koristeći četku s dugom drškom kako bi se dosegnule unutarnje stijenke. Na taj način osiguravate da termos boce ostanu funkcionalne i dugotrajne.

5. Posuđe s ručno oslikanim detaljima

Ova umjetnička djela mjesto imaju u vašim rukama, a ne u perilici. Boja može izblijediti ili se potpuno skinuti zbog agresivnih deterdženata i visokih temperatura. Voda pod pritiskom može uzrokovati ljuštenje boje ili oštećenje tankih premaza koji štite oslikane detalje. Imate li sentimentalnu ili estetsku vrijednost vezanu uz ovakvo posuđe, uvijek ga perite ručno. Koristite blagi deterdžent i mekanu spužvu kako biste očuvali njegov izvorni izgled. Povremeno ga možete tretirati zaštitnim sredstvima za keramiku kako bi boje ostale živopisne. Ručno oslikano posuđe unosi poseban šarm u kuhinju, ali zahtijeva dodatnu pažnju.

6. Kristalne čaše

Kristal je osjetljiv na grebanje i može popucati pod jakim mlazovima vode. Iako mnoge perilice imaju programe prilagođene staklenim predmetima, kristal ostaje rizičan zbog svoje krhke strukture. Kemikalije iz deterdženata mogu narušiti njegov sjaj i uzrokovati trajno zamagljenje površine. Vibracije unutar perilice mogu uzrokovati pucanje ili stvaranje sitnih pukotina koje se kasnije šire. Kristalne čaše najbolje je prati ručno, koristeći mlaku vodu i blagi deterdžent, te ih osušiti mekom krpom kako bi zadržale svoj sjaj. Imate li vrijedne komade, zaštitite ih dodatno povremenim poliranjem. Tako ćete uživati u njihovoj eleganciji kroz dugi niz godina.

7. Tave s neprianjajućim slojem

Teflon i slični premazi mogu se uništiti u perilici, zbog čega tave gube svoju svrhu. Jak pritisak vode i agresivni deterdženti mogu s vremenom uzrokovati ljuštenje ili ogrebotine na sloju koji sprječava lijepljenje hrane. Toplina unutar perilice može uzrokovati promjenu teksture premaza, čineći ga manje učinkovitim. U slučaju da se premaz počne ljuštiti, postoji i zdravstveni rizik ako čestice završe u hrani. Tave s neprianjajućim slojem bolje je prati ručno, koristeći mekanu spužvu i blagi deterdžent. Nemojte koristiti abrazivne materijale poput čelične vune jer oni dodatno oštećuju površinu. Pažljivim pranjem osiguravate da tave ostanu funkcionalne i dugotrajne.

Savjeti za pravilno korištenje perilice

  • Ne pretrpavajte perilicu! Voda i deterdžent trebaju dosegnuti svaku površinu, a pretrpavanje to onemogućava.
  • Odaberite pravi program. Osjetljivo staklo zahtijeva nježnije cikluse, dok lonci i tave trebaju intenzivnije pranje.
  • Raspored je ključ. Tanji predmeti poput tanjura idu u srednji red, dok lonce i zdjele treba staviti dolje.
  • Pazite na oznake. Stoji li na posudi ‘hand wash only,’ poslušajte savjet proizvođača.

Perilica posuđa olakšava život, ali nije svemoguća. Pravilno odabran sadržaj osigurat će vam dugotrajan sjaj posuđa i funkcionalnost perilice. U slučaju da ste u nedoumici ili ste početnik u korištenju perilice, bolje je odabrati ručno pranje nego riskirati uništenje dragocjenih predmeta.